Online Terapi

Online psikoterapi ve online psikolojik danışmanlık, fiziksel olarak terapi odasına gelmenin mümkün olmadığı durumlarda, seansların online olarak ve görüntülü konuşma aracılığıyla yapıldığı bir terapi/danışmanlık hizmetidir. Bu hizmet genellikle Skype, Zoom ya da FaceTime gibi görüntülü internet uygulamaları üzerinden verilmektedir.

Online terapi, bir diğer deyişle teleterapi, bugüne kadar yurt dışında veya şehir dışında yaşayan ya da sağlık sebebiyle evden veya hastaneden çıkması mümkün olmayan bireylere verdiğimiz bir hizmetimizdi. Koronavirüs sebebiyle toplum sağlığını koruma amaçlı evlerimizde kaldığımız bu dönemde, ailelere ve bireylere verdiğimiz psikolojik desteği ve seansları devam ettirme yöntemimiz olmuştur. Online terapi içinde bulunduğumuz bu -geçici- dönem için dünyanın tamamında en etkili yöntem psikolojik destek olarak bilinmektedir ve yaygın olarak uygulanmaktadır.

 

Uzmanın ofisine gelerek yapılan seanslar ile internet üzerinden görüntülü yapılan seanslar arasında çalışılan içerik anlamında bir fark olmamakla birlikte, sürecin dışsal kaynaklar sebepli (internet bağlantısına bağlı kesintiler, teknolojik sorunlar vb.) aksayabilmesi olası risklerdendir. Uzman, hem ailenin hem de çalıştığı çocuk ve ergenin kişisel ve gelişimsel özellik ve ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak çalışma yönteminde belirli esneklik ve yeni düzenlemelere başvurabilmektedir. Yetişkin terapisinde ise, sürecin nasıl işleyeceğine danışan ve terapist birlikte konuşarak karar vermektedir.

 

Online Psikoterapi Kimler İçin Uygundur?
Bireyin ya da ailenin online terapi/psikolojik danışmanlık almaya uygun olup olmadığı uzman tarafından değerlendirilmektedir. Uygunluk, bireyin yaşından ziyade bulunduğu fiziksel koşullar, başvuru şikayeti, ihtiyaçları, kişisel ve gelişimsel özelliklerine göre karar verilmektedir.

 

Geçmişte merkezimizden hizmet almış veya halen almakta olan danışanlarda bu kararı vermek daha kolaydır.Yeni başvurularda hem başvuran kişinin/ailenin ihtiyacını anlamak hem de online terapi içinde olmak ve online psikologla çalışmakla ilgili koşullarının uygunluğu ilk görüşmelerde değerlendirilmektedir.

× WhatsApp İletişim