Doğum Psikoterapisi

Hamilelik bir kadının hayatı boyunca geçireceği hem en harika, hem de en zor süreçlerden biridir. Her kadının geçirdiği süreç biriciktir, ama bir çok da benzerlik taşır. Hem geçmişi, hem geleceği sorgulatan hamilelik, ailelerde bir çok kaygının ortaya çıkmasına da yol açabilir.

 

Doğum psikoterapisi, bu kaygıları azaltmak, doğuma psikolojik olarak hazırlanmak, doğumda bebekle kavuşmanın coşkusuna odaklanmak ve bu harika dönemin keyfini çıkarmak üzerine yoğunlaşır. Gebelik ve doğumda yaşanan zorlukların çok önemli bir kısmı psikolojiktir. Hamilelik ve doğum süreçleri, geçmiş zorlukları da tetikler ve ortaya çıkarır. Bu nedenle hem doğumun hem de sonrasının bu zorluklardan etkilenmemesini sağlamak önem taşır. Hamilelikte yapılan doğum psikoterapisi doğumu pozitif anlamda etkiler, anne ve baba adayı ile birlikte bebeği de doğuma hazırlar.

 

Doğum psikoterapisi genelde dört veya beş birer saatlik seanstan oluşur. Hamileliğin her haftasında yapılabilir. Hamileliğin sonlarına doğruysa yoğunlaştırılmış bir şekilde yapılabilir.

Başvurabileceğiniz başlıca konular:

  • Hamilelik ve doğumla ilgili çelişkiler
  • Doğum korkuları
  • Doğum tercihlerinde kararsızlık
  • Annelik ve babalık konusunda kaygılar
  • Doğumda birebir destek

Doğum Psikoterapisti, gebelik sürecinde ve doğumda gebe ve eşine, tüm doğum ve hastane ekibine, ailelere ve bebeğe destek veren psikoterapisttir. Dünyada ilk defa İstanbul Doğum Akademisinde Uzm. Psk. Neşe Karabekir tarafından eğitimleri başlanmıştır. Doğum şekli ve süresi ne olursa ne olsun doğumdaki herkesin ruh sağlığını öncesinde ve sonrasında takip eden bir roldedir. Zaten yetişkinlerle çalışan bir psikoterapist olan uzman doğum anında doğumhane ameliyathane veya doğum nerde gerçekleşiyor ise orda olur, aynı zamanda doğuma hazırlık eğitmeni ve doula eğitimini de almıştır.

× WhatsApp İletişim