Hakkımızda

Yaklaşık 25 yıl önce ‘Çocuk ve Aile Merkezi’ adıyla yeniden yapılandığında PSİ’nin tek bir hedefi vardı: çocuk ve aileyle ilgili tüm psikolojik ve pedagojik hizmetleri aynı merkezde verebilmek… O zaman için gerçekleştirilmesi pek de kolay olmayan bu fikirle (spesifik olarak çalışma alanı belirlenmiş uzmanlar bugünkü kadar yaygın değildi) yola çıktığımız ve bazıları ile halen çalışmakta olduğumuz ekip arkadaşlarım ve ben yıllar içinde geliştik, değiştik, olgunlaştık. Farklı yaklaşımlarla daha zengin bir bakış açısı geliştirdik. Ergenlere, yetişkinlere ve çiftlere de psikolojik hizmet vermeye başladık.

Ama bizi tanımlayan bazı kavramlar değişmedi:

  • Mesleki etiğe duyduğumuz hassasiyet,
  • İşbirliği ve ekip çalışması,
  • Multidisipliner yaklaşım,
  • Öğrenme ve yenilenme çabamızı daima sürdürme,
  • Meslektaşlarımıza karşı saygı ve kabul,
  • Mesleğimizin ‘yardım mesleği’ olduğunu hep zihnimizde taşıma,
  • Özenli, dikkatli çalışma sistemi..

Geçmişte mesleğe hazırlanırken staj ve uygulama alanı bulmaktaki zorluklarımızı da unutmadık ve genç meslektaşlarımıza bu anlamda destek vermeye devam ettik.

 

İlerleyen zaman içinde bilgi birikimlerimiz ve tecrübelerimizi daha geniş kitlelerle paylaşmayı istedik. Bu amaçla kurum, kuruluş ve okullarla ilgili çalışmalarımızı zenginleştirdik. Sosyal sorumluluklarımızı da yerine getirmek için sistematik çalışmalarımıza ara vermeden devam ettik. Pek çok okul ve kurumla bilgi paylaşımlarımız hep bu çerçevede gerçekleşti. Öte yandan PSİ, farklı yaklaşımların konuşulabildiği, yurt içi ve yurt dışından uzmanlarla meslektaşların buluştuğu bir nokta oldu.

 

Bilgiye ulaşma ve olgunlaşma yolunda bizi süpervize eden pek çok deneyimli uzmanın da PSİ’ye katkıları tartışılmaz. PSİ varoluşunu bu farklı platformlardaki çalışmaları ile tanımladı ve buralardan da beslendi ve büyüdü. Aynı hızla insana ve bilime hizmet verebilmek arzusuyla…

 

Hoşçakalın

× WhatsApp İletişim