Sevgi Dilinizi Keşfedin

Sevgi Dilinizi Keşfedin

Günümüzde görsel medya ve sosyal medya yaşamımızın her alanını büyük ölçüde etkilemektedir. Bunun sebeplerinden biri ise dizilerde gördüğümüz ilişkilerin ya da sosyal paylaşım sitelerinde gördüğümüz ilişkilerin, kişide buna benzer bir modeli yaşama konusunda beklenti yaratmasıdır. Fakat, eğer çiftler birbirlerine olan sevgilerini karşıdakinin beklediğinden farklı ifade ediyorlarsa, bu ifade ediş duyulmayabilir ve kişi kendisine “Seni Seviyorum” denildiğini anlamadığı için sevilmiyor gibi hissedebilir.

Gary Chapman, Sevginin Beş Dili isimli kitabında insanların sevgilerini ifade etmede en sık kullandıkları beş yolu tespit etmiştir. Chapman’a göre herkesin birincil ve ikincil olarak kullandığı bir sevgi dili vardır. Kişi, sadece “seni seviyorum” dendiğinde sevildiğini fark etmemeli aynı zamanda partnerinin kullandığı sevgi dilini de fark etmelidir. Bu şekilde hem kendisi sevildiğini daha sık hissetme imkanına sahip olur hem de partnerinin sevgi dilinden ona ulaşarak, onun da sevildiğini hissetmesini sağlar.

Chapman bir başkasının sevgi dilini keşfetmek için, onun diğerlerine sevgisini nasıl ifade ettiğine, en çok neyden şikayet ettiğine ve eşinden en sık ne istediğine bakılmalıdır der. Chapman aynı zamanda kişilerin sevgilerini almak istedikleri şekilde verdiklerini söyler. Kişiler birbirlerinin sevgi dillerini anladıkları zaman “seni seviyorum” deme repertuarı genişler ve ilişkilerde sevgiyi ifade etmek için daha çok imkan ele geçmiş olur.

Bu 5 sevgi dili şunlardır:

1 – Takdir/ Fark Etmek:

“Söz ola kese savaşı
Söz ola kestire başı
Söz ola ağulu aşı
Yağ ile bal ede bir söz”
Yunus EmreSevgiyi ifade yollarından birisi yapıcı şeyler söylemektir. Bu karşıdaki kişinin görüntüsü ile ilgili olabileceği gibi yaptığı bir şeyle de ilgili olabilir. Bu yapılan şey bir sefere özgü bir şey de olabilir, kişinin düzenli üstlendiği bir göreve dair de takdir verilebilir.

“ Elbisen çok yakışmış”, “ellerine sağlık”, “çocukları spora götürdüğün için teşekkür ederim” gibi sözcükler söylenmesi çok kolay olmakla beraber, insanın en derin özlemlerinden biri olan takdir edilme özlemine dokunduğu için karşıdaki kişi için büyük anlam ifade edecektir.

 

2 – Kaliteli Zaman:

Herkesin çok yoğun olduğu şehir hayatında çiftlerin birbirine zaman ayırması gittikçe zorlaşmaktadır. Bu ayrılan zamanın büyük bir bölümü ise dizilerle, bilgisayar oyunlarıyla bir yarış içindedir. Bununla beraber sevdiğiniz kişiye kaliteli bir zaman ayırmak seni seviyorum demenin yolarından biridir. Bunun anlamı sadece bir şeyi beraber yapmak değil bir şeyden ‘beraber’ yapıldığı için zevk almaktır. Yemek masasında araya giren bir telefon olmadan yapılan sohbet, başbaşa keyifli bir yürüyüş, birkaç günlük bir tatil kaçamağı kaliteli zaman geçirme örnekleri olabilir.

 

3 – Hediyeleşmek:

Elinizde tuttuğunuz küçücük bir hediye aslında karşınızdaki “o anda seni düşünüyordum” ya da “bunu görmek bana seni hatırlattı” demek için bir yoldur. Hediyenin finansal değerinden ziyade o kişi için ifade ettiği anlam çok önemlidir. Gününün büyük bir kısmını yolda geçiren bir eş için alınan bir su matarası, uzun saçlı biri için alınan bir toka bile bu düşüncenizi ifade etmek için bir sembol olabilir.

 

4 – Hizmet/Yardım Etmek:

Hizmet etmekten kasıt eşinizin yapmanızdan hoşlanacağı şeyleri o söylemeden yapmanızdır. Bulaşık makinesini boşaltmak, keyifle tv karşısında uzanmışken bir bardak çay vermek, eşiniz evine arkadaşlarını davet ettiğinde onlara güzel bir ziyafet masası bırakmak hizmet etme örnekleri olabilir.

 

5 – Fiziksel Temas:

Sevgiyi ifadenin en önemli yollarından birinin fiziksel temas olduğu uzun zamandır bilinmektedir. Araştırmalar bize daha çok öpülen, sarılınan, okşanan bebeklerin ileride daha sağlıklı duygusal yaşamları olduğunu göstermiştir.

Eğer fiziksel temasın yoğun olduğu bir ailede büyümediyseniz birincil sevgi diliniz dokunma olmayabilir. Bununla beraber, dokunmak yapılması en kolay şeylerden biridir. Film izlerken yanyana yatmak, sıkışan bir trafikte eşinizin elini tutmak, her iki tarafa da sevildiğini hissettirir.

Bunları biliyor muydunuz?

  • Yapılan bir araştırmaya göre, kadınların %44’ü sözel takdir görmedikleri için ilişkilerinde duygusal tatminsizlik yaşıyorlar.
  • Dokunmak bir çok hastalığın ortaya çıkmasına engel olabilecek kadar iyileştiricidir.

Gary Chapman’ın , Chapman, G. The Five Love Languages (1992), Northfield Publishing, Chicago, II. eserinden ve konuşmalarından derlenmiştir.× WhatsApp İletişim