Adım Adım

Adım Adım

Adım Adım uzman pedagog ve psikologlarca hazırlanmış, çocukların aylık gelişimine özel, kitap üzerinde aktivite yapılabilen ve çocuğunuzun gelişimini destekleyebileceğiniz bir gelişim setidir.

Bu setin hazırlanmasındaki amaç; çocuğun hayatındaki önemli kişilerle yakın bir ilişki halinde dış dünyayı deneyimlemesine olanak sağlamak ve öğrenmeyi günlük yaşantı içinde desteklemektir. Karşılıklı duygusal alışveriş, keyif alma hali, aynı şeyle ilgilenme durumu, keşfetmekten alınan haz çocuğun zihinsel, sosyal ve duygusal gelişimi için son derece önemlidir. Pek çok araştırma, çocuğa bakım veren kişi ile kurulan böylesi ortak bir paylaşımın, çocuğun gelişimine olan katkısının büyük olduğunu göstermektedir. Adım Adım hem eğlenceli, hem de eğitici bir rehberdir.

 • Aktivite Kitabı: İlgili aya ait gelişim tablosu, aktiviteler, aktivitelerin amaçları, ebeveynlere yönelik talimatlar ve önerilerden oluşur.
 • Gelişim Tablosu: Aktivite kitabının içinde yer alan tablo, çocuğunuzun aya özel gelişimini anlatır.
 • Oyun malzemeleri: Her aya uygun aktiviteleri uygulamaya yönelik oyun malzemeleri içerir.
 • Ebeveyn/Çocuk Kitapları: Aya özel çocuk kitapları ya da anne babalar için bilgilendirici kitaplar yer alır.
 • Hikayeler: Çocuğunuzun yaratıcılığını ve hayal gücünü geliştirir.
 • Çocuk Şarkıları: Çocuklar için özel hazırlanmış ve çocuklar tarafından seslendirilmiş şarkılardır.
 • Makaleler: Uzman pedagog ve psikologlar tarafından hazırlanmış makaleler anne ve babalar için yönlendirici bilgiler içerir.

Psikoloji Yayınları

Yayınlarımız

PSİ ekibi Mikado Yayınları’ndan çıkan Adım Adım okul öncesi kitap setlerini hazırlamaktadır. Bu kitaplardan 0-2 yaş serisi yayınlanmış olup 3 yaş serisi basım aşamasındadır.

Feriha Şenkaya Dildar, 2004 yılından bu yana düzenli aralıklarla Hürriyet Gazetesi Kelebek Eki’ne çocuk gelişimi ve ruh sağlığı üzerine aileleri bilgilendiren makaleler yazmaktadır.

Gülenbaht Şentürk, Stephen Mitchell’ın ‘Psikanalizde İlişkisel Kavramlar: Bir Bütünleşme’ adlı kitabın çevirisini yapmıştır. Kitap Bilgi Üniversitesi Yayınları’ndan çıkmıştır.

Çeşitli sempozyumlarda sunulan ve yayınlanan sunumlardan bazıları şöyledir:

Ön Ergenlik

Gerçekleştiren Uzman: Feriha Şenkaya Dildar
Tarih: Ocak 2018
Yer: Terakki Vakfı Okulları Gelişim Dergisi
İçerik: Pedagog Feriha Şenkaya Dildar tarafından hazırlanan yazıda ön ergenlik döneminde yaşanan fiziksel, zihinsel, duygusal ve sosyal değişimler anlatılmaktadır.

Açıklanmayan Okul Başarısızlığı

Gerçekleştiren Uzman: Mine Kayraklı
Tarih: Mart 2011
Yer: 13. Rehberlik Sempozyumu, İstanbul

Annelerin/Bakım verenlerin Bağlanma Biçimlerini Belirlemede Yetişkin Bağlanma Görüşmesi: Kavramsal ve Deneysel Açıklamalar

Gerçekleştiren Uzman: Gülenbaht Şentürk
Tarih: Mart 2011
Yer: XXIV. Prof. Dr. Mualla Öztürk Çocuk Ruh Sağlığı Sempozyumu – Ankara

Bağlanma Temsillerinin Bilişsel Temelleri: İlgili Biliş Sistemlerinin Değerlendirilmesi

Gerçekleştiren Uzman: Gülenbaht Şentürk, Arzu Göncü, Yavuz Erten, Ercan Alp, Bülent Turan
Tarih: Ocak 2010
Yer: Uluslararası Sosyal Psikoloji Sempozyumu - Las Vegas

Okul Öncesi Dönemde Oyun: Çocuk ve Yetişkin İlişkisi İçinde Oyunun Önemi

Gerçekleştiren Uzman: Feriha Şenkaya Dildar
Tarih: Mart 2009
Yer: 11.Rehberlik Sempozyumu

Evlilik Süresinin İlişki Yürütme Tutumlarına ve Evlilik Memnuniyetine Etkisi

Gerçekleştiren Uzman: Gülenbaht Şentürk, Zeynep Çatay
Tarih: Mart 2007
Yer: IV Ulusal Aile ve Evlilik Terapileri Kongresi

Sağlam Çocuk İzleminde İlk 5 Yaşta Sık Rastlanan Davranışsal Sorunlar

Gerçekleştiren Uzman: Feriha Şenkaya Dildar
Tarih: Nisan 2004
Yer: 26.Pediatri Günleri ve 5.Pediatri Hemşireliği Günleri

0-5 Yaşta Sağlam Çocuk İzlemi ve Sık Rastlanan Sorunlar: Uyku Sorunları

Gerçekleştiren Uzman: Feriha Şenkaya Dildar
Tarih: Haziran 2003
Yer: 2.Ulusal Ana-Çocuk Sağlığı Kongresi
Bize Ulaşmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Bize Ulaşmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Çoğu kez anne-babalar psikolojik yardım konusunda nereye ve neden gideceklerini çocuklarına anlatmakta güçlük çekerler. Bu kaygı ile bazen,”Bir arkadaşımı görmeye gidiyoruz”, “oyun oynamaya gidiyoruz” şeklinde gerçek amacın gizlendiği açıklamalar yapabilirler. Bu, problem hakkında konuşulmaması gerektiğini öğretebilecek bir tutumdur. Ayrıca başlangıçtan itibaren çocuğun güven ilişkisini zedeleyebilir. Bu nedenle;

 • Çocuğunuzla net olarak problem hakkında konuşun. Bu konuyla ilgili hep birlikte yardım almak istediğinizi belirtin. Benzer durumlarla ilgili olarak çocuklara ve ailelere sorun çözmede yardım edilen bir yere gideceğinizi söyleyin.
 • Problem davranışı tanımlarken; korkutmamaya, yargılamamaya özen gösterin. Merkeze başvurma nedeninizin onu şikayet etmek değil, hep birlikte gerekli değişimleri sağlayacak yardımı almak olduğunu belirtin.
 • Çocuklar, “psikolojik yardım”, ”psikolog”, ”pedagog” gibi terimler ile bazı olumsuz atıfları bağdaştırabilirler. Sağlıklı kişilerin ve çocukların da zorlukları olabileceği ve uygun yardımla çözümlenebileceği açıklamasını yapın.
 • İlk görüşme randevusuna sadece yetişkinleri ilgilendiren (boşanma gibi) konular ve bazı özel durumlar (cinsel taciz, evlat edinme gibi) hariç anne-baba ve çocuk olarak birlikte gelinmesi uygundur.

 • Ergenlerde


  Ergenlerde

  Ergenlik dönemi, çocukluktan yetişkinliğe geçişi içeren ara dönemdir. Bu nedenle dönemin özellikleri göz önüne alınarak psikolojik yardım süreci de farklı yapılandırılmaktadır.
 • Ergen tek başına gelmeyi tercih etmediği sürece ilk görüşmelerin ergen- anne-baba birlikte yapılması uygundur.
 • Ergenin direkt sağlığını ve güvenliğini tehdit edebilecek bazı özel durumlar hariç kendisinin izni olmadan hiçbir bilgi ailesiyle ve üçüncü kişilerle paylaşılmaz. Ergen çalışmasında sırdaşlık esastır.
 • Süreç içinde devam edebilecek olan uzman ve anne-baba görüşmelerinde amaç ergenin terapisi hakkında bilgi vermek değil, sadece anne-baba tutumlarını ele almaktır.

 • Terapi Sürecinde

  Terapi Sürecinde

  Öncelikle problem tanımının sadece üçüncü kişilere değil, aileye ait olması gerekmektedir. Problemin kabul edilip tanımlanması sağlıklı bir başlangıç için en önemli faktördür. Çocuklar ya da ergenlerle terapide değişim hızı pek çok etmene bağlıdır. Problemin niteliği, çocuğun ya da ergenin bireysel özellikleri, aile içi dinamikler, çevresel özellikler ve terapiye tutarlı devamlılık gelişimi etkileyen etmenlerdir.
  Serbest ve yarı yapılandırılmış oyun ortamında elde edilen gözlem sonuçları, daha sonra anne-babalara geribildirim şeklinde sunulur ve çalışma planı oluşturulur.
  Bize Ulaşmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

  Online Terapi / Danışmanlık

  Online Terapi/Danışmanlık Nedir?

  Online terapi, fiziksel olarak terapi odasına gelmenin mümkün olmadığı durumlarda seansların online olarak devam ettiği bir terapi/danışmanlık hizmetidir. Genellikle Skype, Zoom ya da FaceTime gibi internet uygulamaları üzerinden verilmektedir.

  Terapi çalışmalarında her zaman ofiste yapılan seansların daha güvenilir olmasına rağmen, dış gerçekliğin izin vermediği durumlarda online terapi/danışmanlık seçeneği, uzmanla beraber değerlendirilebilecek bir seçenektir.

  Online terapi/danışmanlık, geçmişte merkezimizden destek almış ve/veya terapi süreci devam eden danışanlar için uygundur.

  PSİ Danışmanlık Hakkında

  Hakkımızda

  Yaklaşık 20 yıl önce ‘Çocuk ve Aile Merkezi’ adıyla yeniden yapılandığında PSİ’nin tek bir hedefi vardı: çocuk ve aileyle ilgili tüm psikolojik ve pedagojik hizmetleri aynı merkezde verebilmek… O zaman için gerçekleştirilmesi pek de kolay olmayan bu fikirle (spesifik olarak çalışma alanı belirlenmiş uzmanlar bugünkü kadar yaygın değildi) yola çıktığımız ve bazıları ile halen çalışmakta olduğumuz ekip arkadaşlarım ve ben yıllar içinde geliştik, değiştik, olgunlaştık. Farklı yaklaşımlarla daha zengin bir bakış açısı geliştirdik. Ergenlere, yetişkinlere ve çiftlere de psikolojik hizmet vermeye başladık.

  Ama bizi tanımlayan bazı kavramlar değişmedi:

  • Mesleki etiğe duyduğumuz hassasiyet,
  • İşbirliği ve ekip çalışması,
  • Multidisipliner yaklaşım,
  • Öğrenme ve yenilenme çabamızı daima sürdürme,
  • Meslektaşlarımıza karşı saygı ve kabul,
  • Mesleğimizin ‘yardım mesleği’ olduğunu hep zihnimizde taşıma,
  • Özenli, dikkatli çalışma sistemi..

  Geçmişte mesleğe hazırlanırken staj ve uygulama alanı bulmaktaki zorluklarımızı da unutmadık ve genç meslektaşlarımıza bu anlamda destek vermeye devam ettik.

  İlerleyen zaman içinde bilgi birikimlerimiz ve tecrübelerimizi daha geniş kitlelerle paylaşmayı istedik. Bu amaçla kurum, kuruluş ve okullarla ilgili çalışmalarımızı zenginleştirdik. Sosyal sorumluluklarımızı da yerine getirmek için sistematik çalışmalarımıza ara vermeden devam ettik. Pek çok okul ve kurumla bilgi paylaşımlarımız hep bu çerçevede gerçekleşti. Öte yandan PSİ, farklı yaklaşımların konuşulabildiği, yurt içi ve yurt dışından uzmanlarla meslektaşların buluştuğu bir nokta oldu.

  Bilgiye ulaşma ve olgunlaşma yolunda bizi süpervize eden pek çok deneyimli uzmanın da PSİ’ye katkıları tartışılmaz. PSİ varoluşunu bu farklı platformlardaki çalışmaları ile tanımladı ve buralardan da beslendi ve büyüdü. Aynı hızla insana ve bilime hizmet verebilmek arzusuyla…

  Hoşçakalın

  Bağlantılar

  Nesil Aile Danışma Merkezi


  Çalışma Saatlerimiz

  • Hafta İçi: 9:00 - 18:00
  • Cmt: 9:00 - 18:00
  • 0212 225 0444
  • 0533 472 6120

  Adresimiz

  Süleyman Seba Cd. No:62 Spor Ap. Kat:1 Daire:2
  Vişnezade / Beşiktaş/ İstanbul
  • 0212 225 0444
  • 0533 472 6120