Spor Psikologu Spor Psikologu Sık Karşılaşılan Sorunlar

Sık Karşılaşılan Sorunlar

Sporcularda sık karşılaşılan ve uzman bir psikolog desteği gerektiren sorunları yedi farklı başlıkta toplayabiliriz. Bunlar:

Çocuğumun motivasyonunun düşük olduğunu ve bu yüzden spor performansının düşük olduğunu düşünüyorum.

Her sporcunun motivasyon kaynakları farklıdır. Bu kaynaklar bazen içsel bazense dışsal olabilir. İçsel kaynaklar; sporcunun içinden gelen duygular, hırslar ve başarı ihtiyacı ile ilgilidir. Dışsal motivasyon kaynaklarında ise sporcunun çevresinden gelen ödüller söz konusudur. Bu ödüller sadece maddi değildir. Bazen birinin sporcu hakkında övgü ile bahsetmesi de dışsal bir motivasyon kaynağıdır. Sporcuların motivasyon kaynakları bulunup bu kaynakları güçlendirici egzersizler yapılır. Böylece sporcu yaptığı spora daha bağlı olur ve spor yaparken kendini mutlu hisseder. Kendini mutlu ve rahat hisseden sporcu da başarılı olur.

Çocuğumun antrenmanlarda veya müsabakalarda konsantrasyon problemi yaşıyor.

Konsantrasyon bulunduğunuz zaman diliminde dikkatinizi, duygularınızı ve hislerinizi yapmak istediğiniz işe vermektir. Sporda konsantrasyon performansı etkileyen en önemli etmenlerden biridir. Konsantrasyon sorunları yaşayan bir sporcunun başarılı ve mutlu olması çok zordur. Bu yüzden, ilk önce konsantrasyonu bozan içsel ve dışsal tüm faktörler tespit edilmelidir. Daha sonra sporcunun bu zihinsel engelleri aşması için özel egzersizler yapılmaya başlanır. Örneğin; profesyonel sporcular performanslarını arttırmak ve uzun süreli olarak devamlılığı sağlamak amacıyla fiziksel ve psikolojik rutinler geliştirirler. Müsabakalara bu şekilde hazırlanmak sporcuların konsantrasyonunu arttırır. Bu ve bunun gibi egzersizler ile konsantrasyon düzeyi istenilen seviyeye çekilebilir ve yüksek performansın önündeki engeller kaldırılabilir.

Çocuğum özellikle müsabakalardan önce aşırı stres veya kaygı yaşıyor ve antrenmandaki performansını yakalayamıyor.

Stres insanların beklentilerinin gerçekleşmemesi veya beklentilerinin gerçekleşmeme ihtimali belirdiği zaman ortaya çıkan fiziksel, psikolojik ve/veya davranışsal semptomların tümüdür. Sporda aşırı stres, kaygı ve öfke kontrolü, sporcu ve antrenörlerin en sık karşılaştığı ve performansa olumsuz etki yaptığı bilinen en önemli etkenlerden biridir. Sporculara en iyi performans verecekleri stres ve kaygı seviyesini bulup, bu seviyelere gelebilmek için doğru nefes alma, gevşeme ve rahatlama tekniklerinin sporculara uygulamalı olarak öğretilmesi sporcunun müsabakalarda da antrenmanlardaki gibi yüksek performans göstermesini sağlayacaktır.

“Kariyerim boyunca 9.000 den fazla şut kaçırdım. Hemen hemen 300 maç kaybettim. 26 defa maçın sonucunu etkileyecek son saniye atışını kaçırdım. Hayatım boyunca defalarca kaybettim peki neden mi başarılı oldum? İşte bu deneyimlerden dolayı."

Michael Jordan

Çocuğum sporda doğru hedefler belirleyemiyor. Bu konuda kimden yardım alabilirim?

Hem hayatta hem de sporda doğru hedefler belirlemek çok önemlidir. Bir sporcunun hedefi gitmek istediğini yönü ve bundan sonraki tüm çalışmalarını belirler. Doğru olan hedef; açık, zamana yayılabilen, harekete geçiren, gerçekçi ve ölçülebilir olan hedeftir. Sporcunun çoğu zaman hedef belirlemeyip kendilerini sürecin akışına bırakırlar. Başarılı olmak için süreci kontrol etmek gerekir. Süreci kontrol etmek içinse doğru hedefler koymak, bu hedeflere ulaşmak için doğru çalışmaları yapmak gerekir. Spor psikologları doğru hedef belirlemeyi ve bu süreci sporcu ile beraber oluşturur ve takip ederler.

Çocuğum yaptığı sporda kendine güvenmiyor. Kendine güvenmeyen bir sporcu başarılı ve mutlu olabilir mi?

Kendine güven, performansın artırılması bakımından en önemli psikolojik özelliklerden bir tanesidir. Kendine güvenin hem az hem de aşırı olması sporcuların performansını olumsuz yönde etkiler. Kendine güven zaman zaman yaşanılan tecrübelere göre azalabilir veya yükselebilir. Önemli olan kendine güven seviyesini sezon boyunca çevresel faktörlerden en az şekilde etkilenilecek şekilde belli bir seviyede tutabilmektir. Bunun için; zihinde canlandırma egzersizleri çok yararlı olmaktadır. Spor psikoloğu eşliğinde öğrenilen ve düzenli kullanılması gereken bu egzersiz sezon boyunca sporcuların kendilerine güvenmelerini sağlamaktadır.

“Kendimi antrenmanlarda veya maçlardan önce iyi oynarken, mücadele ederken ve isabetli şut atarken hayal ederim. Zihinde canlandırmayı maçlardan önce, boş zamanlarımda ve yatmadan önce yaparım. Gözlerimi kapar ve kendimi maç içinde şut atarken, bazı hareketleri yaparken hayal ederim. Bazen kendimi TV den izliyormuşum gibi görürüm bazen de sanki kafamın içinde kamera varmış gibi”.

Jay Triano

Sporcular psikolojik yeteneklerini geliştirebilir mi yoksa bu özellikler doğuştan mı kazanılır?

Her sporcu hangi yaşta olursa olsun psikolojik yeteneklerini geliştirebilir. Bunun için sadece uzman bir spor psikoloğu ve düzenli-devamlı bir çalışma yeterlidir. Bu yüzden sporun çok büyük bir sektör ve sosyal bir olduğu A.B.D., Almanya ve İngiltere gibi ülkelerde çoğunlukla bireysel sporcuların ve takımların spor psikologları vardır.

Sporcu ailesi olmak bazen çok zor olabiliyor. Çocuğuma müsabakalardan önce ve sonra nasıl davranmalıyım? Davranışlarım onun spordan soğumasına neden olabilir mi?

Aileler olarak çocuklarımız hayatta en değer verdiğimiz varlıklarımız. Fakat bazen bilmeyerek de olsa onların gelişimlerini olumsuz yönde etkileyebiliyoruz. Bu konunun spor alanında en sık rastlanan yansıması da ailelerin sporcu çocukları üzerinde kurdukları sonuç alma baskısı. Kimi zaman çocuklarımızın yerine kendimizi koyduğumuz için kimi zaman da çocuğumuzu diğer sporcularla karşılaştırdığımız için çocuklardaki spor algısını yıpratabiliyoruz. Spor psikoloğunun görevlerinden biri de aile-antrenör-sporcu ilişkisinin doğru ve sağlıklı yürümesine destek olmaktır. Bu açıdan bakıldığında sporcu ile devamlı çalışmalı ve bu çalışmaların içeriği hakkında aile-antrenör ile düzenli toplantılarla iş birliği yapılmalıdır. Böyle şeffaf bir çalışma ortamında aileler çocuklarının gelişimine yakından ve çocuklarına zarar vermeden tanık olabilirler.

Nesil Aile Danışma Merkezi


Çalışma Saatlerimiz

  • Hafta İçi: 9:00 - 18:00
  • Cmt: 9:00 - 18:00
  • 0212 225 0444
  • 0533 472 6120

Adresimiz

Süleyman Seba Cd. No:62 Spor Ap. Kat:1 Daire:2
Vişnezade / Beşiktaş/ İstanbul  • 0212 225 0444
  • 0533 472 6120
0
Paylaşım
Whtasapp eBülten Aboneliği

Güncel psikoloji haberleri ve makalelerini ücretsiz takip etmek için telefon numaranızı yazın.