Spor Psikologu Ölçme ve Değerlendirme

Ölçme ve Değerlendirme

Sporculara yönelik çeşitli ölçme ve değerlendirme testleri uyguluyoruz. Bunlar:

Performans Profili

Bu çalışma 6 yaşından itibaren her yaştaki sporcuya uygulanabilir. Bir sporcunun performans profili çıkarmak; o sporcunun psikolojik ve fiziksel yeteneklerini ölçmek ve değerlendirmek, sporcunun çalışma programının temelini oluşturmaya yarar. Performans profili bu kadar detaylı bir değerlendirme yapmanın en basit ve en objektif yoludur. Performans profili çıkarma, doğru hedef belirleme sürecinin de başlama noktasıdır.

Butler & Hardy, 1992

Karakteristik Spor Güveni Ölçeği (Trait Sport Confidence Inventory)

Bu ölçek 7 yaşından itibaren her yaştaki sporcuya uygulanabilir. Herhangi bir sporda mücadele ederken ne kadar özgüvenli olduğunuzu düşündünüz mü? Müsabaka içindeyken bu noktaya odaklanmak neredeyse imkansızdır. Bilişsel olarak seçtiğimiz düşünce kalıpları, kendimize olan güveni, kaygıyı veya korkuları besler. Bu nedenle bilişsel süreçlerimizin farkında olmak onları gerektiğinde değiştirmek için önemli bir noktadır. Bu ölçek; müsabakaya hazırlık sürecinde, müsabaka döneminde ve müsabaka sonrası dönemde özgüven seviyesini belirlemek için kullanılır. Psikolojik faktörlerin takip edilmesi yapılan çalışmaların değerlendirilmesine yarayacaktır.

Vailey, 1986

Durumsal Spor Güveni Ölçeği (State Sport Confidence Inventory)

Bu ölçek 7 yaşından itibaren her yaştaki sporcuya uygulanabilir. Spor yaparken değişen koşullara göre özgüveninizin değiştiğini fark ettiniz mi? Spor yaptığınız tesis koşullarından, çalıştığınız antrenörün yaklaşımına, antrenmana giderken trafiğe ayırdığınız zamandan okulda aldığınız kötü nota kadar vb. birçok faktör spordaki özgüveninizi etkiliyor mu? Özgüvenin koşullara göre dalgalanması sıkça rastlanan bir durumdur. Önemli olan ise ihtiyaç duyulan anlarda güvenin sizin yanınızda olmasını sağlamaktır.

Vailey, 1986

Durumsal Kaygı Ölçeği (Competetive State Anxiety Inventory-2) CSAI-2

Bu ölçek 7 yaşından itibaren her yaştaki sporcuya uygulanabilir. Kaygı seviyesi durumsal olarak müsabaka içinde bile değişebilir. Kaçan bir golden, yapılan bir çift hatadan veya son dakikada kaçan serbest atışlardan sadece fiziksel yorgunluk sorumlu değildir. Kaygı, odaklanmanın başlıca düşmanıdır. Odaklanmanın tam olmadığı yerde ise potansiyel performans ortaya çıkamaz. Değişen koşullara göre kaygı seviyesini takip etmek ve düzenlemek, gerçek müsabaka koşullarında kaygıyı kontrol etmenin önemli bir anahtarıdır.

Martens, 1982

Sporda Karakteristik Kaygı Ölçeği (Sport Competition Trait Anxiety Test) SCAT

Bu ölçek 7 yaşından itibaren her yaştaki sporcuya uygulanabilir. Bilişsel süreçlerin hayata bakış açımızı belirlediği bir gerçektir. Dünyaya ve hayata bakış açımız da yaptığımız seçimleri belirler. Başarılı, mutlu ve huzurlu olmak da bir seçimdir. Bu seçimler hayatımızın her alanını etkilediği gibi spor hayatımızı da etkiler. Sporda karşımıza çıkan deneyimleri algılama biçimimiz, bu deneyimlerden neler öğrenebileceğimizi de belirler.

Martens, 1982

Nesil Aile Danışma Merkezi


Çalışma Saatlerimiz

  • Hafta İçi: 9:00 - 18:00
  • Cmt: 9:00 - 18:00
  • 0212 225 0444
  • 0533 472 6120

Adresimiz

Süleyman Seba Cd. No:62 Spor Ap. Kat:1 Daire:2
Vişnezade / Beşiktaş/ İstanbul  • 0212 225 0444
  • 0533 472 6120
0
Paylaşım
Whtasapp eBülten Aboneliği

Güncel psikoloji haberleri ve makalelerini ücretsiz takip etmek için telefon numaranızı yazın.