Spor Psikologu

Sporcu

Spor Psikolojisinin Sporculara Yararları

Çağımızda, spora başlama yaşı birçok spor dalında çok küçük yaşlara kadar inmiştir. Yani çocuklar üzerine çok küçük yaşlarda sorumluluklar alıp, bazen de üstlerinde büyük baskılar hissetmektedirler. İyi bir spor psikoloğunun görevi sadece sporcuların performanslarını artırmak değil, aynı zamanda çocukların sporun yardımıyla kişiliklerinin sağlıklı gelişmesini sağlamak ve onların kendilerine güvenli, hedef koyabilen ve bu hedefe ulaşabilecekleri stratejileri geliştirip hayata geçirebilen birer birey olarak gelişmelerine yardımcı olmaktır.

Tabi ki, sporcuların psikolojik yeteneklerini geliştirmek ve bireysel stratejiler belirleyerek performansı çıkabilecek en üst seviyeye çıkarılmasını sağlamak spor psikoloğunun en önemli görevlerinden bir diğeridir. Bu sebeplerden dolayı, tüm dünyada spor psikologları hem altyapılarda hem de üstyapılarda görev almakta ve küçük çocuklardan dünya şampiyonlarına kadar tüm sporcuların destek aldığı profesyonellerdir.

Spor Psikolojisinin Antrenörlere Yararları

Mesleğini seven ve başarılı antrenörlerin; her bir sporcuyu ayrı ayrı anlamak ve sporcunun ihtiyaçlarına göre egzersiz programı oluşturup, iletişim tarzını yaratmak gibi sorumlulukları vardır. Antrenörlerin en çok zorlandıkları noktalardan biriyse, çalıştıkları sporcuların fiziksel ve teknik özellikleri yeterli olmasına rağmen performans olarak düşük seviyelerde kalmalarıdır. Böyle durumlarda, çoğu antrenör kendini çaresiz hissedebilmektedir.

Günümüzde; neredeyse her branşın teknik ve fiziksel çalışma yöntemleri evrensel standartlara bağlanırken, bazı sporcuların diğerleriyle aynı koşullarda çalışmalarına rağmen daha başarılı olmalarını, o sporcuların zihinsel olarak daha hazır ve güçlü olmalarına bağlanabilir. Sporculara psikolojik yetenekleri kazandırmak ise ayrı bir mesai ve ayrı bir uzmanlık gerektirmektedir. Ne yazık ki bazı antrenörlerin psikolojik yetenekleri geliştirme konusunda eksik ya da yanlış bilgileri bulunabilmektedir. Herhangi bir branşta başarılı olan veya başarılı olmak isteyen antrenörlerin en yaygın ortak özelliği ise; kendilerini her yönden geliştirmeye çalışmak istemeleridir. Bir spor psikoloğunda destek alan bir antrenörün ise sporcularına psikolojik yetenekler kazandırmada, sporcularla ve aileleriyle sağlıklı iletişim kurmadan ve takımına liderlik etmede işinin çok ama çok kolaylaşacağı açık bir gerçektir.

Spor Psikolojisinin Sporcu Ailelerine Yararları

Anne ve baba olmak başlı başına emek ve sabır isteyen bir uğraştır. Bir de çocuğunuzun bir spor ile uğraşması, yaptığı sporun hayatına kattığı yararlar kadar; performans kaygısı, arkadaşları ile kendini karşılaştırma, üzerinde kendini kanıtlamanın getirdiği baskılar gibi konularda da yaşadığı sıkıntılarda, çocuğunuza nasıl davranacağınızı bilememek çalıştığım ailelerin en sıkça dile getirdiği sorunlardandır. Tüm ebeveynlerin çocukların iyiliklerini istedikleri bir gerçektir. Fakat maalesef bu niyetle ailelerimiz spor özelinde bazı yanlışlar yapabildikleri de görülmektedir. Bu açıdan bakıldığında sporcu ailesi olmanın getirdiği sorumluluklar ve ailenin bilinci bir kat daha önem kazanmaktadır.

Bir spor psikoloğundan destek alan ailelerin, çocuklarını yönlendirmeleri ve onlara gösterdikleri tavır çok daha sağlıklı olacak ve çocuğun sporda başarılı olma şansını çok daha artıracaktır. Ailelerimizin dikkat etmesi gereken temel konular arasında; çocuklarının sporcu kimliklerine saygı göstermelerini, çocuklarını diğer sporcular ile karşılaştırmamaları ve her çocuğun kendi gelişim sürecinin olduğunu bilerek sonucun çok önemli olmadığını, asıl önemli olanın spordan kazanılan erdemler olduğunun altını çizmelerinden bahsedilebilinir.

Nesil Aile Danışma Merkezi


Çalışma Saatlerimiz

  • Hafta İçi: 9:00 - 18:00
  • Cumartesi: 9:00 - 18:00
  • 0212 225 0444
  • 0533 472 6120

Adresimiz

Süleyman Seba Cd. No:62 Spor Ap. Kat:1 Daire:2
Vişnezade / Beşiktaş/ İstanbul


  • Facebook Sayfamız
  • Twitter Profilimiz
  • Psikoloji Blogu

  • 0212 225 0444
  • 0533 472 6120