Eğitim Kurumları İçin Psikolojik Ölçme & Değerlendirme Hizmetleri

Eğitim Kurumları Ölçme & Değerlendirme

Tarama ve Destekleme Proramları

Yapılan çalışmalar, erken tanı konmuş çocukların %20.9’u 3 yaşından sonra psikiyatrik ya da eğitimsel müdahalelere ihtiyaç duymadıklarını göstermektedir. Bu nedenle, ilköğretim okullarındaki okul öncesi ve okul dönemindeki çocuklarımızın gelişimsel düzeylerinin, güçlü ve zayıf becerilerinin belirlenmesini hem erken dönem risk belirleme ve hem de müdahaleye fırsat vermesi açısından çok önemsiyoruz.

Bu anlamda okullar ile işbirliği yaparak çeşitli ölçekler kullanılarak çocukların farklı alanlarda gelişim düzeyleri belirlenmesinin ardından uygun programların hazırlanması hedefliyoruz. Bu amaçla kullandığımız zihinsel ve gelişimsel tarama ölçekleri ile ilgili detaylı bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

Okul Öncesi Gelişimi Tarama

DENVER II Gelişimsel Tarama Testi

1-72 aylar arasında uygulanmakta olan bu test çocukları kişisel, sosyal, ince motor, dil ve kaba motor alanlarında incelemektedir.

Bayley Gelişim Ölçeği (Bayley Scales of Infant Development)

Bu ölçek, 0-42 aylar arasındaki çocukların gelişimlerini dil, bilişsel, ince motor ve kaba motor alanlarında kapsamlı bir şekilde incelemekte, beklenene göre hangi gelişim aşamasında olduğu hakkında detaylı bilgi vermektedir.

PEER Eğitime Hazırlığın Pediatrik Değerlendirmesi
PEER Pediatric Examination of Educational Readiness

Bu ölçek 4-6 yaş arası okul öncesi çocuklara uygulanmakta ve okula hazır oluşla ilgili önemli ipuçları vermektedir.

Okul Dönemi Gelişimi Tarama

PEEX İlkokul Erken Döneminin Pediatrik Değerlendirmesi
PEEX Pediatric Early Elementary Examination

Bu ölçek ilkokulun başlarında olan 6-9 yaş arasındaki çocuklara uygulanmaktadır. PEER testindeki alanların yaşa göre daha genişletilmiş olarak uygulandığı bu test, diğer destekleyici testlerle beraber uygulandığında okula ilişkin akademik problemlerin tanı ve eğitiminde önemli bir nörolojik bataryadır.

Wechsler Çocuklar için Zeka Ölçeği (WISC-R)

Bu ölçek 6-18 yaşları arasındaki çocuk ve ergenlerin genel zihinsel düzeylerini belirlemek amacıyla uygulanan bir testtir. Sözel ve performans olmak üzere iki bölümden oluşur. Genel bilgi, işitsel/görsel dikkat ve hafıza, ince motor, soyut düşünebilme becerisi, neden sonuç ilişkisi kurma, analitik düşünce gibi alanlarda çocukların gelişimsel düzeyleri hakkında detaylı bilgi sunar. Test sonucun da hem sözel hem performans hem de toplam zeka düzeyi belirlenir.

Bağlantılar

Nesil Aile Danışma Merkezi


Çalışma Saatlerimiz

  • Hafta İçi: 9:00 - 18:00
  • Cmt: 9:00 - 18:00
  • 0212 225 0444
  • 0533 472 6120

Adresimiz

Süleyman Seba Cd. No:62 Spor Ap. Kat:1 Daire:2
Vişnezade / Beşiktaş/ İstanbul
  • 0212 225 0444
  • 0533 472 6120


0
Paylaşım

Duyuru

Psi Danışmanlık Merkezi uzmanları olarak Covid-19 salgını ve bu kapsamda alınan önlemler nedeniyle, ofislerimizde yaptığımız seanslara bir süredir ara vermiş bulunuyoruz.

Çocuk, ergen, yetişkin ve ailelerle olan seanslarımıza ve çalışmalarımıza online yöntemlerle devam etmekteyiz.

Ek olarak, sağlık çalışanı olan ebeveynlere, belirli bir kontenjan dahilinde, gönüllü danışmanlık vermeye hazırız.

Detaylı bilgi için:

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.