Gülenbaht Şentürk

Klinik Psikolog DoktorPsikanalitik Çift Terapisti

Klinik Psikolog Doktor
Psikanalitik Çift Terapisti

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden 1993 Yılı’nda mezun oldu. Daha sonra İstanbul Bilgi Üniversitesi Psikoloji ve Tarih Bölümü’lerinde burslu olarak okudu. Mezuniyet tezini “Evlilik İlişkileri’nde Doyum ve Çocuk Sahibi Olmanın Çift Uyumuna Etkisi” konusunda yazdı. Ardından gene Bilgi Üniversite’nde Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Programı’nı tamamladı. Bu sırada Stephen A. Mitchell’in Psikanalizde İlişkisel Kavramlar: Bir Bütünleşme (Relational Concepts in Psychoanalysis: An Integration) adlı kitabını İrem Anlı ile birlikte Türkçe’ye çevirdi.

Yine aynı süreçte Minnesota Üniversitesi’nde düzenlenen eğitim enstitüsünde "Adult Attachment Interview- AAI (Yetişkin Bağlanma Görüşmesi) eğitimini ve iki yıllık geçerlilik/ güvenirlik sürecini tamamladı ve yüksek lisans tezi için Türkiye’de ilk kez Yetişkin Bağlanma Görüşmesi’ni uyguladı.

Ayrıca Çapa Tıp Fakültesi’nde “Sanatla Terapi” eğitim programına ve Psikomitoloji okumalarına devam etti, çeşitli süpervizyon çalışmalarında bulundu. Sonrasında Londra’daki Anna Freud Center'da "Mentalizasyon Temelli Aile Terapisi" ve "Mentalizasyon Temelli Ergen Terapisi" eğitimlerine katıldı.

Psikanalitik çift terapisi eğitimi için Londra’daki Tavistock İlişkiler Merkezi’nde (Tavistock Relationships-TR) bulundu. TR’da farklı etnik kökenlerden çiftlerle çalıştı. Psikanalitik Çift Terapisi Formasyonunu aynı yerde tamamlayarak Britanya Çift Terapistleri Birliği üyesi oldu ve Doğu Londra Üniversitesi’nden (University of East London-UEL) Psikanalitik Çift Terapisi üzerine yüksek lisans derecesi aldı.

Doktorasını, Essex Üniversitesi’nde Psikanalitik Çalışmalar Bölümü’nde, politik şiddete maruz kalmış çiftlerin ilişki ve bağlanma dinamiklerini incelediği doktora teziyle tamamladı.

Halen, İstanbul Psikanaliz Derneği’nde yetişkin psikanalizi formasyonuna devam etmekte, PSI’de yetişkinler ve çiftlerle klinik çalışmasını sürdürmekte ve İstanbul Bilgi Üniversitesi’ndeki Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Programı’nda yarı zamanlı ders ve süpervizyon vermektedir.

eMail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.


Nesil Aile Danışma Merkezi


Çalışma Saatlerimiz

  • Hafta İçi: 9:00 - 18:00
  • Cumartesi: 9:00 - 18:00
  • 0212 225 0444
  • 0533 472 6120

Adresimiz

Süleyman Seba Cd. No:62 Spor Ap. Kat:1 Daire:2
Vişnezade / Beşiktaş/ İstanbul


  • Facebook Sayfamız
  • Twitter Profilimiz
  • Psikoloji Blogu

  • 0212 225 0444
  • 0533 472 6120