Duygusal Değerlendirme

Duygusal Değerlendirme

Çocuğun yaşadığı problemleri daha iyi anlayabilmek için, anne-babanın, çocuğuyla olan ilişkileri hakkındaki düşüncelerini paylaşmaları bazen yeterli olmayabilir. Dolayısıyla, gerekli görüldüğü durumlarda, ebeveyn ve çocuk arasındaki ilişkinin kalitesini yakından anlayabilmek için, oyun ortamı içerisinde gözlem bir değerlendirme aracı olarak kullanılır. Anne ve babanın çocuklarıyla sanki ev ortamındaymış gibi oynadıkları serbest oyun ortamında, bu ilişki içinde anne-babalar çocuklarına fiziksel ve sözel olarak eşlik edebilme, oyuna ve çocuğa müdahaleciliği, sorularına cevap verme kapasitesi, onunla birlikteyken deneyimledikleri duygusal doyum, ve çocuklarının gelişimsel düzeyine duyarlılığı gibi alanlarda değerlendirilmektedirler.

Çocuklar ise bu süreçte hareketlilik, dikkat ve konsantrasyon ile uyumlu davranış ve ebeveyn ilişkisine açık olma gibi alanlarda değerlendirilmektedir.

Belirli aktivitelerin yapılmasının istendiği yarı yapılandırılmış oyunda ise, ebeveyn-çocuk ilişkisi dört ana alan üzerinden Marschak Etkileşim Metodu temel alınarak değerlendirilir. Bunlar:

  • Ebeveynin çocuğuna kural ve sınırları nasıl koyduğunu, yapıyı oluşturduğunu ve çocuğun buna yaklaşımını değerlendiren yapı-sınır koyma (structure) becerisi;
  • Ebeveynin çocuğuyla ortak bir şeyle uğraşırken çocuğun ilgisini ve canlılığını koruyarak birlikte katılımı sağlayabilme (engagement) becerisi;
  • Ebeveynin çocuğunun ihtiyaçlarını anlamasını ve sıkıntılı zamanlarda onu rahatlatmasını değerlendiren ilgi ve bakım gösterme (nurture) becerisi;
  • Çocuğunun gelişebilmesi ve daha bağımsız olabilmesi için ebeveynin çocuğunu başarabileceği zorluklar karşısında cesaretlendirebilmesini değerlendiren zorluklarla mücadele etmekte onu destekleme(challenge) becerisidir.

Serbest ve yarı yapılandırılmış oyun ortamında elde edilen gözlem sonuçları, daha sonra anne-babalara geribildirim şeklinde sunulur ve çalışma planı oluşturulur.

Aile Kukla Görüşmesi

Aile bireylerinin birbirleriyle olan ilişkilerini değerlendirmek amacıyla kullanılan tekniklerden biri olan Aile Kukla Görüşmesi; aile bireylerine verilen bir grup kukla içerisinden kendilerine uygun gelen kuklayı seçip, hep birlikte oluşturdukları bir hikayeyi beraberce canlandırmalarını içerir. Bu görüşmede aile içindeki güç paylaşımı, işbirliği, problem çözme becerisi, birlikte eğlenme, bir işi başından sonuna kadar belli bir düzen içinde tamamlayabilme gibi pek çok alanda hem ailenin her bir üyesi, hem de genel olarak ailenin işleyişi değerlendirilir.

Bağlantılar

Nesil Aile Danışma Merkezi


Çalışma Saatlerimiz

  • Hafta İçi: 9:00 - 18:00
  • Cmt: 9:00 - 18:00
  • 0212 225 0444
  • 0533 472 6120

Adresimiz

Süleyman Seba Cd. No:62 Spor Ap. Kat:1 Daire:2
Vişnezade / Beşiktaş/ İstanbul
  • 0212 225 0444
  • 0533 472 6120


0
Paylaşım