Çift Terapisi

Çift Terapisi

Psikanalitik Çift Terapisi

Kişileri ilişki sorunlarıyla ilgili yardım almaya sevk eden getiren zorluklar, bireysel olarak değil, çift ilişkisinin niteliği ve dinamikleri tarafından üretilir. Burada bireylerin katkısı, büyürken edindikleri ilişki kalıplarını ve oradaki yaşantılarının etkilerini çift ilişkisine taşımış olmalarıdır. Psikanalitik çift terapisinde, bireylerin önceki yaşantılarından ilişkiye getirdikleri ve ilişkinin kendine özgü dinamikleri içinde ortak olarak ürettikleri bilinçli ve bilinçdışı faktörler incelenir. Görünen sorunların altında yatan sebeplerin farkına varılması, gerçek ve kalıcı değişimi getirir.

Psikanalitik çift terapisinde, bir biçimde verimli olmayan bir ilişki kalıbına saplanıp kalmış olan çiftler, bunun yerine daha yaratıcı ve karşılıklı olarak zenginleştirici bir birlikteliğe doğru yol alırlar. İletişimsizlik, yerini karşılıklı olarak birbirini merak etme ve anlama çabasına bırakır.

Duygu Odaklı Çift Terapisi

Bu terapide çiftlerin, güvenli bir ortamda, kendilerinin ve birbirlerinin duygularının farkına varmaları, regüle etmeleri, yansıtmaları ve dönüştürmeleri ile yeni bir duygusal birliktelik kurabilmeleri amaçlanır.

Çözüm Odaklı Çift Terapisi

Bu yöntemde çiftin zaten sahip oldukları ancak kullanmadıkları problem çözme yeteneklerine odaklanılır. Seanslarda çifti etkileyen sorunlardan çok onların güçlü yönleri ve probleme karşı başarıları ön plandadır. Geçmişe değil, günümüze ve geleceğe odaklı olan çözüm odaklı terapinin süresi genellikle diğer terapi sürelerinden daha kısadır.

Evlilik Öncesi Danışmanlık

Evlenmeye hazırlanan çiftlerin daha sonra oluşabilecek sorunları önleyebilmek ve bu önemli kararı daha sağlam bir yapı üzerine inşa edebilmek amacıyla evlilik öncesi danışmanlık almaları önerilir. Bu süreçte çiftlerle kendi ailelerinden getirdikleri, birbirlerinden beklentileri, ilişkiyle ilgili duyguları ve ortak hedefleri incelenir, iletişim ve problem çözme becerileri geliştirilir.

Bağlantılar

Nesil Aile Danışma Merkezi


Çalışma Saatlerimiz

  • Hafta İçi: 9:00 - 18:00
  • Cmt: 9:00 - 18:00
  • 0212 225 0444
  • 0533 472 6120

Adresimiz

Süleyman Seba Cd. No:62 Spor Ap. Kat:1 Daire:2
Vişnezade / Beşiktaş/ İstanbul
  • 0212 225 0444
  • 0533 472 6120


0
Paylaşım