Aile Terapisi

Aile Terapisi

Aile terapisi kişinin yaşadığı sorunları onun içinde bir yerlerde değil yaşadığı ilişkilerde var olduğunu ve bu nedenle çözümün ancak yaşadığı ilişkilere müdahale ederek sağlanabileceğini savunur. Dolayısıyla, PSİ’de aile terapisi için yönlendirilen çocuk, ergen ya da yetişkinin yaşadığı duygusal ve davranışsal sorunları aile terapisti aileyi bir arada görerek çözmeyi hedefler.

Terapist ailedeki hiyerarşik yapı, sınırlar, iletişim döngüleri, birlikte problem çözme becerileri, bağlanma, sorunların anlam ve değeri ile ilgili müdahaleler yapmanın yanı sıra aileyi etkileyen dış faktörler, gelişimsel süreçler ve sosyal baskıları da göz önünde bulundurur. Aile terapisi, aile bireylerinin yaşadıkları sorunları seans içerisinde canlandırdığı, terapistin seansta ortaya çıkan sorunlara hemen müdahale ettiği ve böylece, değişimin seans içerisinde başladığı bir terapi şekli hatta felsefesidir.Aile terapisinde seanslar tek bir bireyle yapılabileceği gibi, anne-çocuk, baba-çocuk, kardeşler çiftleriyle ya da ailenin tüm üyeleriyle birlikte yürütülebilir. Bazı durumlarda çekirdek aile üyeleri ile birlikte aileye etki eden geniş aile üyeleri de (Örneğin: Anneanne, babaanne, dede, teyze) seanslara davet edilir.

Yapısalcı Aile Terapisi

Bu terapide aile içindeki anne-baba ve çocuklardan oluşan alt-sistemlerin sağlıklı işleyebilmesi, aralarında geçirgen ama belirli bir sınırın olması hedeflenir. Rollerin karmaşık olduğu, çocukların anne babadan daha üst bir hiyerarşik seviyede olduğu, ya da onların rollerini üstlendiği, anne babanın çocuklara gelişim düzeylerine göre sorumluluk vermediği durumlara ya da çocukların çift ilişkisindeki sorunların içerisine çekilerek arada kalmalarına yol açan durumlara müdahale edilir. Seanslarda, çeşitli canlandırmalar yapılarak değişimin seans odasında başlaması hedeflenir.

Duygu Odaklı Aile Terapisi

Bu terapide aile bireylerinin güvenli bir ortamda, kendilerinin ve birbirlerinin duygularının farkına varmaları, regüle etmeleri, yansıtmaları ve dönüştürmeleri ile yeni bir duygusal birliktelik kurabilmeleri amaçlanır. Anne baba çocuğun, çocuk da anne babanın iç dünyasını anlayıp ihtiyaçlarını ve isteklerini duymaya başlar böylece davranışlar reaktif olmaktan çıkarak bağlanma ihtiyaçlarının dışa vurumu haline gelir.

Çözüm Odaklı Aile Terapisi

Bu yöntemde ailenin zaten sahip oldukları ancak kullanmadıkları problem çözme yeteneklerine odaklanılır. Seanslarda onları etkileyen sorunlardan çok güçlü yönleri ve probleme karşı başarıları ön plandadır.Geçmişe değil, günümüze ve geleceğe odaklı olan çözüm odaklı terapinin süresi genellikle diğer terapi sürelerinden daha kısadır.

Bağlantılar

Nesil Aile Danışma Merkezi


Çalışma Saatlerimiz

  • Hafta İçi: 9:00 - 18:00
  • Cmt: 9:00 - 18:00
  • 0212 225 0444
  • 0533 472 6120

Adresimiz

Süleyman Seba Cd. No:62 Spor Ap. Kat:1 Daire:2
Vişnezade / Beşiktaş/ İstanbul
  • 0212 225 0444
  • 0533 472 6120


0
Paylaşım