Psikoloji Blogu

Sık sık güncellenen psikoloji blogumuzda çocuk, ergen, çift ve aile, yetişkin ve sporculara yönelik güncel psikoloji haberleri ve araştırmaları yayınlamaktayız.

Genç Çocuğunuzla Uzlaşmak

Genç Çocuğunuzla Uzlaşmak

Bazı ebeveynlere genç çocuklarıyla uzlaşmak bir savaş alanında mağlubiyet almakmış gibi gelebilir. Ancak şunu akılda tutmak gerekir ki; çocuğunuz düşmanınız değildir. Ergenliği bir savaş alanına dönüştürmemek gerekir; büyük bir savaşa girmek önünüzdeki birkaç yılı geçirmek için çok zor bir yol olur. Savaşmak yerine çocuğunuzla uzlaşmanın ne kadar değerli olabileceğini ve bu süreci ne kadar rahatlatabileceğini düşünün.

Aynı evde yetiştirilseler bile, her çocuk farklıdır.

Savaşçı. Bazı çocuklar savaşçı doğarlar. Siz ebeveynlerin görevi onlara barışçıl bir şekilde uzlaşmayı öğretmektir. Bu çocuklar zor deşarj olan çocuklardır; durmaya, yemek yemeye hatta uyumaya bile zar zor zaman bulurlar. Uzlaşmayı öğrenmek, diğer insanların da farklı görüşlere sahip olabileceklerinin farkına varmalarına yardımcı olur ve bu görüşleri bilmek, anlamak akranlarıyla iletişimlerinin güçlenmesinde önemli rol oynar.

Barışçıl. Bazı çocuklar için, savaşa girmek akıllarındaki en son şeydir. Bunlar sakin, sessiz, uysal çocuklardır, hiç bir şekilde problem yaratmak istemezler. Bu çocuklarında en az savaşçı çocuklar kadar uzlaşmayı öğrenmeleri gerekir. Sessiz çocuklar, düşüncelerini ve kalplerini kilitleyen, duygularını gizleyen bireylerden olabilirler. Bu çocuklar, edilgenliklerinden kurtulmayı; kendilerini, isteklerini ve düşüncelerini savunmayı öğrenmelidirler. Bu değerli beceriyi onları tanıyan ve seven biri olan sizden başka kimden öğrenebilirler ki?

Uzlaşmak için hevesli olmalısınız.

Kendi düşüncelerinizi, nedenlerinizi, neyi neden yaptığınızı çocuklarınıza açıklamaya hazır ve istekli olmalısınız. Uzlaşmaya çalışmak, beyin için çok iyi bir egzersizdir. Beyin üzerine yapılan araştırmalar, kızların 11 yaşlarındayken beyinlerinin yönetici işlev merkezlerinin ek gri madde elde ettiğini gösteriyor. Erkeklerde ise aynı kazanım 13 yaşındayken gerçekleşiyor. Gençlerin uzlaşma süreçlerinde gerçekleşen akıl yürütme yöntemiyle bu gri maddeyi büyütüp kullanmaya ve genişletmeye başlamaları hayati önem taşımaktadır. Gri madde, kullanılmadığı zaman kaybedilen bir üründür. Beyin, gençlik yıllarında kullanılmayan sinir bağlantılarını yok edecektir. Uzlaşmaya çalışmak gibi yüksek düzey akıl yürütme faaliyetleri, tıpkı egzersizin bedene olduğu gibi zihnin gelişimi için önemlidir. Uzlaşmaya çalışmak, sağlıklı zihinsel bir egzersizdir.

Çocuğunuzla uzlaşmak sizin için de yararlıdır. Bu sayede, çocuğunuz için neyin önemli olduğunu ve neden önemli olduğunu öğrenebilirsiniz. Uzlaşmak, size çocuğunuza öğretme ve ondan öğrenme fırsatı sağlayacaktır. Basitçe söylemek gerekirse, uzlaşma sürecinde çocuğunuzu daha iyi tanıyacaksınız.

Uzlaşmaya açık olmayan, değiştirmek istemeyeceğiniz bazı kurallarınız olabilir. Bunlar uyuşturucu, alkol veya tüm aile bireylerinin birbirlerine saygılı bir şekilde konuşması gibi pazarlık dışı konular olabilir. Bu kurallar uzlaşmaya açık olmasa bile, her zaman tartışmaya, üzerinde konuşmaya açık olmalıdırlar. Çocuğunuzun neden bu kurallara sahip olduğunuzu, bu kuralların nereden geldiklerini, neden önemli olduklarını ve neden değiştirmenizin zor olduğunu bilmesi gerekir. Uzlaşmaya kapalı konular dışında, geri kalan konularda mümkün olduğunca çocuğunuzla uzlaşmaya ve olabildiğince sık evet demenin bir yolunu bulmaya çalışın.

Çeviren: Ezgi Emiroğlu
Kaynak: Psychology Today

0
Ebeveynlerin Karneyle Mücadelesi
Aldatma nedir? İnsanlar neden aldatır?

Related Posts

Nesil Aile Danışma Merkezi


Çalışma Saatlerimiz

  • Hafta İçi: 9:00 - 18:00
  • Cumartesi: 9:00 - 18:00
  • 0212 225 0444
  • 0533 472 6120

Adresimiz

Süleyman Seba Cd. No:62 Spor Ap. Kat:1 Daire:2
Vişnezade / Beşiktaş/ İstanbul


  • Facebook Sayfamız
  • Twitter Profilimiz
  • Psikoloji Blogu

  • 0212 225 0444
  • 0533 472 6120