Psikoloji Blogu

Sık sık güncellenen psikoloji blogumuzda çocuk, ergen, çift ve aile, yetişkin ve sporculara yönelik güncel psikoloji haberleri ve araştırmaları yayınlamaktayız.

Ebeveynlerin Karneyle Mücadelesi

Ebeveynlerin Karneyle Mücadelesi

Karneleri çocuklarınız için bir ödül ya da cezadan ziyade bir öğrenme deneyimine dönüştürebilirsiniz.

Birçok ebeveyn çocuklarından yüksek akademik performans beklentisi içindedir. Bazı anne-babalar ise bu durumdan kendilerini sorumlu tuttuklarından nerede yanlış yaptıklarını sorgular.

Karnelerin asıl amacı çocuğunuzu iyi notlara ulaşmadaki sürece dahil edebilmektir. Karneler birer yol haritası olmalıdır, suç delili değil.

Çocuğunuzun notlarının yanı sıra tutumu da okul hayatında çok önemlidir. Notlarında yükselme olmasa dahi çocuğunuzun okula karşı tutumunda olumlu bir değişiklik varsa ve derslerindeki çabası arttıysa bu bir ilerlemedir. Çocuğunuzun getirdiği karne yüksek notlarla dolu bile olsa çocuğunuzun ne kadar çok şey öğrendiğine değil, sadece aldığı yüksek notlara odaklanırsanız onun öğrenme zevkini alevlendirmemiş olursunuz.

Sadece 3 öneri ile çocuğunuzu motive edebilir ve endişelerden arınabilirsiniz.

1. Derin bir nefes alın.

İlk tepkiniz çocuğunuzun odasına apar topar girmek ise derin bir nefes alıp düşünmek için durmanız gerekir. “İlerleme”nin tanımını gerçekçi bir bakış açısı ile düşünün ve gelecek dönem çocuğunuzdan ne beklediğinizi ona söyleyin.

2. Çocuğunuzun konuşmasına izin verin.

Çocuğunuz karnesi karşısında öfkeleneceğinizi öngörecektir. Bahanelerle ve açıklamalarla sizi hazır bekleyecektir. Bu fırsatı farklı bir yol denemek için kullanın.

Telefonunda bu kadar vakit geçirirsen olacağı budur! demek yerine Haydi, karnene birlikte göz atalım. demeniz daha yararlı olacaktır. Karneyi tek tek okumasına izin verin ve notları hakkında fikirlerini sorun. Öğretmeninin verdiği not ve yaptığı yorum ile ilgili ne düşünüyorsun? şeklinde bir soru yöneltebilirsiniz. Çocuğunuz bu durumda söylenebilir, öğretmenini adil olmamakla suçlayabilir. Eksik ödevlerim olduğunu bilmiyordum gibi bir cümle ile karşılaştığınızda onu neyin engellediğini, ödevin zorluğunu, dikkatinin kolay dağılıp dağılmadığını tartışabilirsiniz. Notları düşük olduğu derslerde başarısını nasıl arttırabileceğiniz (sessiz bir çalışma odası, yardımcı öğretmen vb.) üzerine fikir alış verişi yapın. Notlarında ani düşüşler var ise altında yatan sebepleri bulmak yararlı olacaktır.

Eğer, ona bağırır, eleştirir ve emir verirseniz, onu bu sürece dahil etmezsiniz ve bir değişiklik yaratamazsınız. Çocuğunuzun savunmaya geçmesini sağlamadan konuşursanız birlikte bir hedef ve plan oluşturmanız daha kolay olacaktır. Ayrıca çocuğunuzun düşük notlarının sebebi çaba göstermemek olmayabilir. Bu durumda okul ile görüşüp daha iyi bir plan oluşturabilirsiniz.

3. Onu teşvik edin.

Teşvik, motivasyon yaratmak için kısa dönemli hedeflere ulaşmakta başarılı olan güzel bir yöntemdir. Yılın sonunda iyi bir karne getirmesi karşılığında son model bir bilgisayar alma sözünüz çok uzun dönemli bir teşviktir. Çocuklar an-merkezli bireylerdir. Kısa dönemli teşviklere örnek, yeni bir giysi, izlemek istediği bir film olabilir. Kısaca çocuğunuzun hoşuna gidebilecek herhangi bir şey teşvik olarak kullanılabilir.

Önemli olan çocuklarınızı tembel, motivasyonsuz olarak etiketlemek değil, onlara motivasyon, yapı ve anlayış ile cevap vermektir. Ancak bu, bir değişiklik yaratabilir.

Çeviren: Talia Molina
Kaynak: Psychology Today

0
Babalar Hakkında Çok Özel Olan Şey Nedir?
Aldatma nedir? İnsanlar neden aldatır?

Related Posts

Bağlantılar

Nesil Aile Danışma Merkezi


Çalışma Saatlerimiz

  • Hafta İçi: 9:00 - 18:00
  • Cmt: 9:00 - 18:00
  • 0212 225 0444
  • 0533 472 6120

Adresimiz

Süleyman Seba Cd. No:62 Spor Ap. Kat:1 Daire:2
Vişnezade / Beşiktaş/ İstanbul
  • 0212 225 0444
  • 0533 472 6120


0
Paylaşım