Psikoloji Blogu

Sık sık güncellenen psikoloji blogumuzda çocuk, ergen, çift ve aile, yetişkin ve sporculara yönelik güncel psikoloji haberleri ve araştırmaları yayınlamaktayız.

Çocuklarınızla Eğlenceli Bir Yaz Geçirmek İçin 11 Fikir

Çocuklarınızla Eğlenceli Bir Yaz Geçirmek İçin 11 Fikir

Yaz dönemi aileler için zor bir zaman olabilir. Çocuklarınızın günleri tamamen boş ve tamamen serbest olduğunda çocuklarınızla ne yapacaksınız? Kamp bulamıyor veya bütçeniz yetmiyorsa ne olacak? Ya öğrendikleri her şeyi unuttuysalar? Çocuk eğitim psikolojisi uzmanı ve UCLA profesörü Charlotte Reznick'e göre, ebeveynlerin yapabileceği en iyi şey eğlenceye odaklanmaktır. Yaz dönemi,ebeveynlerin çocuklarıyla bağlarını sürdürebilmeleri ve çocukların gerçek bir tatile çıkmaları için iyi bir fırsat.

İşte çok para ve zaman harcamınıza gerekyemen 11 ipucu:

1.Ailen için uygun olanı yap:

Reznick'in dediği gibi, "Her aile benzersiz" ve aileler ,kendi ailelerin ihtiyaçlarına uygun etkinlikleri biliyorlar. Örneğin, bir aile oyunu yastık kavgasına bağlayabilir veya başka bir aile için bu tür oyunlar gerçek kavgaya neden olabilir dedi.

2.Birlikte beyin fırtınası yapmak:

Çocuğunuza bu yaz yapmak istedikleri eğlenceleri sorun. Reznick, "Çocuğunuzun Hayal Gücünün Gücü" başlıklı yazısında, "Stres ve Kaygı Nasıl Sevinç ve Başarıya Dönüştürülür?" Dedi. Fikirlerinizi bir karatahta veya silinebilir tahtada listeleyin dedi. Fikirlerinizle birlikte bir zihin haritası bile oluşturabileceğinizi de ekledi.

3. Oyun zamanını öncelik haline getirin:

Reznick "Her gün eğlendiğinden emin ol" dedi. Günde sadece 30 dakika olsa bile, zamanınızı en iyi şekilde kullanın.

4. Yaşadığınız yerin avantajlarından faydalanın:

Reznick, dışarıda olmak için yaz dönemi mükemmel bir zaman, dedi. Bulunduğunuz bölgenin bir plajı varsa, güneşlenin ve kumlardan şatoyu birlikte inşa edin. Eğer gölleri varsa, gidip suyun tadını çıkarın. Yaşadığınız bölge, fuarlara ev sahipliği yapıyorsa, bir sonraki tarihi öğrenin. Çünkü birçok şehirde parkta ücretsiz konserler veya müzelerdeki ve kütüphanelerde çocuk dostu etkinlikler sunuluyor.

5. Günlük aktiviteleri eğlenceli hale getirin:

Ebeveyn olarak şüphesiz evde yapılan onarımlar ve evde pişirilen yemekler de dahil olmak üzere uzun bir iş listesine sahip olursunuz. Çocuklarınızı bu gündelik etkinliklere katın.

Bir rafı düzeltmem gerekiyor mu? Reznick, bunu sıkıcı bir yük olarak sunmaktan ziyade, "Vay be, birlikte bir raf yapacağız" gibi bir şey söylemeyi önerdi. Hangi renkleri seçmeliyiz? Bana boyamaya yardım edebilirsin. "Yaratıcı tarifleri birlikte arayın ya da her gün ya da haftada bir tema gecesi yapın. Çocuklarınızın markette size katılmalarını sağlayın ve yemek hazırlamanıza yardımcı olsun.” dedi.

6. Spontane olun:

Reznick, ‘Normalde yapmayacağınız bir şey yapın.’ dedi.Örneğin, günü tamamen kendize ayırın (veya eve birkaç saat erken gelip) “Plaja gidelim diyerek çocuklarınızı şaşırtın.”dedi. “Ya da sıcak yağmurda bir yürüyüşe çıkın ve su birikintileriyle oynayın.” dedi.

7. Kendi kampınızı oluşturun:

Reznick'e göre, pek çok aile, anne ve baba kamplarına katılıyor. Her ebeveyn sırayla kendi çocuğunu ve diğer çocukları alıp,gezdiriyor.Ebeveynlerin sırası geldiğinde, diğer ebeveynlerin çocuklarını farklı geziler için alırlar. Böylelikle, çocuklar eğlenir ve dışarıda zaman geçirirler bu sırada da her ebeveyn dinlenir.

8. Evinizi önemseyin:

Eviniz,eğlencenin tadını çıkarmak için harika bir yer ve ücretsiz! – Örneğin; etkinlikler. Tahta oyunları oynayın (sadece rekabetin değil eğlenmenin odağını tutun); Müziği koyup dans et; Kendi şovunu yarat; Böylelikle çocuklar güzel bir gün geçirirler.

9. Kendi iç çocukluğunuza bağlanın.

Reznick, "Kendiniz çocukken nasıl olduğunuzu ve eğlenmek için yaptığınız şeyleri hatırlayın" dedi.

10. Çocuklarınızı sanatsal aktivitelere dahil edin:

Yaratıcılık koçu Gail McMeekin; ailelerin aile fotoğrafları, okul kağıtları, ödüller, hatıralıklar veya videolarla birlikte , duvar vitrini, dijital kitaplar veya multimedya ürünleri oluşturmalarını önerdi.

Bu sayede , çocuklar kendi projelerini oluşturabilir ve en mutlu aile anlarını veya hayatlarındaki en önemli günleri yakalar.

11. Çocuklarınızı küçük işletmeler kurmaları için teşvik edin:

McMeekin, "Pek çok genç gelecekte girişimci olacak, limonata stantları veya oyuncak alışverişleri gibi küçük işletmeleri kurmalarına ya da sevdikleri bir şey satmaları ilham verici ve öğrenme için mükemmel bir fırsatları olabilir" dedi.

Derleyen: Duygu Ballı
Kaynak: PsychCentral

0
Çocukların Evcil Hayvanlarıyla Aralarındaki Bağlan...
Zorbalığı 4 Yöntem ile Yenin! Kontrolü Ele Alın

Related Posts

Nesil Aile Danışma Merkezi


Çalışma Saatlerimiz

  • Hafta İçi: 9:00 - 18:00
  • Cumartesi: 9:00 - 18:00
  • 0212 225 0444
  • 0533 472 6120

Adresimiz

Süleyman Seba Cd. No:62 Spor Ap. Kat:1 Daire:2
Vişnezade / Beşiktaş/ İstanbul


  • Facebook Sayfamız
  • Twitter Profilimiz
  • Psikoloji Blogu

  • 0212 225 0444
  • 0533 472 6120