Psikoloji Blogu

Sık sık güncellenen psikoloji blogumuzda çocuk, ergen, çift ve aile, yetişkin ve sporculara yönelik güncel psikoloji haberleri ve araştırmaları yayınlamaktayız.

Babalar Hakkında Çok Özel Olan Şey Nedir?

Babalar Hakkında Çok Özel Olan Şey Nedir?

Babaları biricik yapan şeyin bilimi

İş çocuk yetiştirme ve ebeveyn olmaya geldiğinde genellikle ilginin çoğu annelere gider. Neden öyle olmasın ki? Anneler hamilelik sürecine, doğuma, emzirmeye sabrediyor ve çoğu anne çocuk yetiştirme sorumluluklarının en az yarısını ve hatta fazlasını üstleniyor. Anneliğin önemini düşündüğümüzde, kadınların erkeklerden bağımsız olarak da annelik yapabildiklerini ve çocuk büyütebildiklerini söyleyebiliriz. Peki bu babalar önemli değiller anlamına mı geliyor?

Araştırmaya göre babaların da pek çok şekilde önemli oldukları bulunmuştur. Babaların ev içindeki varlıkları çocuklardaki davranış problemlerinin azlığı ile ilişkili bulunmuştur. Örneğin, babaların olmadığı evlerde yetiştirilen çocuklar, babaların olduğu evlerde yetiştirilen çocuklara göre yıkıcı davranışlar ve suç işleme konularında daha riskli bulunmuşlardır.

Babaların önemli oluklarıyla ilgili en ikna edici kanıt, babaların çocuklarıyla nasıl etkileşim kurduklarıyla ve özellikle de babaların etkileşimlerinin annelerinkilerden nasıl farklı olduğuyla ilgili yapılan bir araştırmadan gelmektedir. İlk olarak babalar çocuklarıyla daha farklı oynuyorlar ve annelere göre daha fiziksel bir biçimde oynama eğilimi gösteriyorlar. Siz hiç bebeği havaya fırlatma oyununa şahit oldunuz mu? Bu oyunda siz bebeği havaya fırlattığınızda bebek hemen ardından kahkaha ve neşe ile bir patlama yaşar.

Araştırmaya göre bu tarz fiziksel oyunlar da çocuklar için yararlıdır ve babayla oynanan fiziksel oyun çocuklar için yararlı sonuçlarla ilişkilidir. İkinci olarak, babalar annelere göre çocukları risk alma konusunda daha fazla cesaretlendirmektedir. Örneğin, babalar çocukları kendi başlarına bisiklet sürmeyi denemeleri konusunda veya yüksekten bir havuza atlama konusunda cesaretlendirebilirler. Önemli olarak, babalar riskli davranışı umursamaz bir şekilde cesaretlendirmiyorlar; çocukları yeni şeylerden korkmamaları konusunda cesaretlendirirken gözeterek denetleyip güvenli ve sağlam bir çevre sağlama eğilimi gösteriyorlar. Bu anneler çocuklarını korkutucu olabilecek yeni şeyler denemeleri konusunda cesaretlendirmiyorlar demek değil, sadece babalar buna daha fazla yatkınlar demektir.

Derleyen: Dilay Celasun
Kaynak: Psychology Today

0
Çocukların Kendilerini Motive Etmelerini Teşvik Ed...
Ebeveynlerin Karneyle Mücadelesi

Nesil Aile Danışma Merkezi


Çalışma Saatlerimiz

  • Hafta İçi: 9:00 - 18:00
  • Cumartesi: 9:00 - 18:00
  • 0212 225 0444
  • 0533 472 6120

Adresimiz

Süleyman Seba Cd. No:62 Spor Ap. Kat:1 Daire:2
Vişnezade / Beşiktaş/ İstanbul


  • Facebook Sayfamız
  • Twitter Profilimiz
  • Psikoloji Blogu

  • 0212 225 0444
  • 0533 472 6120