Psikoloji Blogu

Sık sık güncellenen psikoloji blogumuzda çocuk, ergen, çift ve aile, yetişkin ve sporculara yönelik güncel psikoloji haberleri ve araştırmaları yayınlamaktayız.

Aileler için oyun teorisi

Aileler için oyun teorisi

Çocuklarınızın tümüyle kendi başlarına iş birliği yapmalarını nasıl sağlarsınız?

Kardeş kıskançlığı aslında bir çatışmadır. Araştırmalara göre çocukların paylaşmaya veya kindar olmaya yönlenmesini sağlayan şey büyük ölçüde adil oyun kavramıdır. Bazen ebeveynler gibi otorite figürlerinin bu adaleti sağlaması beklenebilirken amaçlanan şey ise çocukların kimseye ihtiyaç duymadan adil kararlara varmalarını sağlamaktadır. Çocuklar iş birliğinin çatışmayı yendiğini öğrenince ailesel otorite figürleri olmadan da kendi başlarına iş birliği kurmaya yanaşabilirler.

İşbirliği Yapmayı Öğrenmek

İşbirliği yapmak biyolojimizin bir parçasıdır. Maymunlar, balıklar vs. gibi pek çok türde gözlemlenebilir. Araştırmalara göre yetişkin insanlar en çok kendileriyle paylaşanlarla, cömertliklerini karşılık vererek ödüllendirmek istedikleriyle ve direkt olarak kendileriyle paylaşılmasa bile başkalarına gösterdikleri cömertliklerinden onları ödüllendirmeyi istedikleriyle paylaşmayı daha sık tercih etmektedirler. Çocuklar da çok erken yaşlardan itibaren yabancılardansa arkadaşlarıyla, arkadaşlarındansa kardeşleriyle paylaşmayı tercih etmeye başlarlar.

Kısasa Kısas

Çocuklarınız oyuncakları toplanmayı reddettiğinde, sizin devreye girip toplayacağınızı veya ikisinin de dondurma yiyemeyeceklerini söyleyin. Çoğunlukla siz toplamadan ve ödüllerini kaybetmeden önce iş birliği yapmaları gerektiklerini fark ederler. Kin kardeşler arası iş birliğini çok hızlı bir şekilde yok edebilir.

Kinin Gücü

Hayvanlardan farklı olarak insanlar yabancılarla iş birliği yapabilirler. Bu işbirliğinin insanlardaki eşitlik hissi ve eşitsizliğe olan nefretle alakalı olduğu düşünülmektedir. Bu nefret çocuklar 4-5 yaşlarındayken oluşmaya başlar ve 8 yaşlarındayken kaybolur. Yapılan bir araştırmada kendilerine adaletsizce şeker dağıtıldıklarında yetişkinler de gözlemlenmeyip çocuklarda gözlemlenen şey çocukların sadece hayal kırıklığı yaşamakla kalmayıp kinin gücüyle daha fazla şeker alan çocukların zarar görmelerini istemeleridir. Bu bilgilerden yola çıkarak aileler şunları bilmelidir ki:

  • Küçük çocuklar bir şeyin paylaşımında (şeker, stiker vs gibi) daha az eşit davranıldıklarında sinirlenirler. İş birliğinin faydalarının çocuklar arasında eşit olarak bölündüğünden emin olunuz.
  • Küçük çocuklar başkalarına dair rekabetçi tutumlarını gösterebilme kapasitelerine sahiptirler. Büyük çocuklar buna ek olarak eşitlikle ilgili düşüncelerini de gösterebilmektedirler.

Çeviren: Dilay Celasun
Kaynak: Scientific American

0
Çocuklara ölümü nasıl anlatırsınız?
Çocukların gündemdeki tatsız haberler ile başa çık...

Related Posts

Bağlantılar

Nesil Aile Danışma Merkezi


Çalışma Saatlerimiz

  • Hafta İçi: 9:00 - 18:00
  • Cmt: 9:00 - 18:00
  • 0212 225 0444
  • 0533 472 6120

Adresimiz

Süleyman Seba Cd. No:62 Spor Ap. Kat:1 Daire:2
Vişnezade / Beşiktaş/ İstanbul
  • 0212 225 0444
  • 0533 472 6120


0
Paylaşım