Psikoloji Blogu

Sık sık güncellenen psikoloji blogumuzda çocuk, ergen, çift ve aile, yetişkin ve sporculara yönelik güncel psikoloji haberleri ve araştırmaları yayınlamaktayız.

Tuvalet Eğitiminin Üstesinden Gelmek

Amerikan Pediyatri Akademisi`nin 1999 senesinde yaptığı açıklamaya göre, tuvalet eğitimine hazır olup olmamak çocuklara bağlı bir durum olmakla beraber, genellikle 18. ve 30. aylarda gerçekleşmektedir. Birçok anne çocuklarını bebek bezlerinden kurtarmak için biraz hızlı davranır. Fakat `büyük kız ve büyük oğlan` çamaşırlarına geçiş genellikle çok da kolay gerçekleşmemektedir. Tuvalet eğitimine hazır olmanın bazı belirtileri şunlardır:

 • Çocuğunuz eşyaları ait olduğu yerlere koymaya başlamıştır,
 • Bağımsızlığını `hayır.` diyerek ifade ediyordur,
 • Tuvalet eğitimine ilgi göstermektedir, (Önreğin, sizi tuvalete giderken takip etmek)
 • Yürüyebilme ve gerektiğinde oturabilmektedir,
 • Ne zaman `yaptığını` (çişini veya kakasını) ve ne zaman `yapması` gerektiğini anlatabilmektedir,
 • Kıyafetlerini indirip kaldırabilmektedir (ayrıca giyip çıkarabilmektedir)

Tuvalet eğitimine odaklanırken, dikkat edilmesi gereken bazı ayrıntılar şöyledir:

Çocuğunuzu başkalarının beklentilerine tabi tutmayın

Tuvalet eğitimi gelişimsel olarak farklılıklar göstermektedir. Yaş genellikle bir çocuğun ne zaman tuvalet eğitimine başlayabileceğini açıklamaz. Tuvalet eğitimindeki zorluğa sebep olan bazı medikal faktörleri de dikkate almak önemlidir.

Bebek bezlerini ortadan kaldırın

Başarılı tuvalet eğitiminin ilk adımlarından biri çocuğunuzun iç çamaşırı giymeye başlamasıdır. Eğer çocğunuza tuvalet eğitimini öğretmek istiyorsanız, çocuğunuzu bezsiz dolaştırmaya hazır olmalısınız. (En azından gün içinde) Çocukların kuru veya ıslak olduklarını anlamak için vücüutlarında nemi hissetmelerı gerekir. Bezler bu nemi emdikleri için çocuklar bunu hissedemez.

Planlama önemlidir

Tuvalet eğitiminde başarılı olmak için çocuğunuzun ne zamanlar tuvalete gittiğine dair genel bir bilginiz olması önemlidir. Çocuğunuzun doğal düzenini öğrenin ve bu rutinin içinde tuvaleti kullanmak belirli zamanlar belirleyin.Örneğin, bazı çocuklar uyandıklarında veya yemeklerden sonra tuvalete gitme ihtiyacı duyarlar. Çocuğunuzu düzenli olarak tuvalette oturttuğunuz bir program yaratın.

Pozitif olun ve negatif yorumlardan kaçının

Kimse negatif bir patronu sevmez! Çocuğunuz tuvaletini kaçırdığında ona bağırmaktan ve ağır yorumlar kullanmaktan kaçının. Birçok çocuk iç çamaşırlarını istediklerini için ıslatmazlar. Çocuğunuzu iç çamaşırını kuru tutması için yüreklendirin. Ayrıca onları temiz kaldıklarında veya tuvaleti kullandıklarında ödüllendirebilirsiniz. Tuvalet eğitimini eğlenceli hale getirin Çocuğunuzu yapıştırmalar ve yiyeceklerle ödüllendirmek dışında, tuvalette otururken onunla beraber şarkı söyleyip en sevdiği kitabı okuyarak da mutlu edebilir ve tuvalet eğitimine teşvik edebilirsiniz.

Kaynak: Psychology Today May 21, 2013 Erlanger Turner, Ph.D.

1
Okul Öncesi Çocuklarda Oyun Becerileri ve Sosyal Y...
Ergenlik ve Bağımsızlığa Ulaşma Efsanesi

Bağlantılar

Nesil Aile Danışma Merkezi


Çalışma Saatlerimiz

 • Hafta İçi: 9:00 - 18:00
 • Cmt: 9:00 - 18:00
 • 0212 225 0444
 • 0533 472 6120

Adresimiz

Süleyman Seba Cd. No:62 Spor Ap. Kat:1 Daire:2
Vişnezade / Beşiktaş/ İstanbul
 • 0212 225 0444
 • 0533 472 6120


0
Paylaşım