Psikoloji Blogu

Sık sık güncellenen psikoloji blogumuzda çocuk, ergen, çift ve aile, yetişkin ve sporculara yönelik güncel psikoloji haberleri ve araştırmaları yayınlamaktayız.

Travma Yaşamış Ebeveynler

Travma Yaşamış Ebeveynler

Nasıl iyileşip başarılı bir ebeveyn olunur?

Ebeveyn olmak kolay değildir. Pek çok kitap ve televizyon programında başarılı ebeveyn olmak konusu tartışılmıştır. Bir de travma geçirmiş bir ebeveyn olmanın ne kadar zor bir şey olabileceğini hayal edin.

Bir örnekte 8 yaşındayken yakın bir aile üyesi tarafından cinsel olarak istismar edilen genç kızın üniversite döneminde okulla ilgili problemler yaşadığı, konsantre olamadığı ve başarısız olduğu bilgisi verilmiştir. Bu genç kız yaşadığı travmanın hayatına olan etkilerini yıllar boyunca fark edememiştir. Evlenip çocuk sahibi olduğunda geçmişten gelen travmanın etkileriyle iyi bir ebeveynlik yapamamıştır. Duygusal olarak erişilebilir olmamış, içe kapanmış ve her çocuğun ihtiyaç duyduğu bakımı sağlayamamıştır.

Çocukluk döneminde istismara istismara uğrayıp hayatta kalanlar travmatize olduklarının farkında olamayabilir ve böyle bir travmanın uzun süreli etkilerini anlayamayabilirler. Şimdi ve burada kendilerine olan şey ile yıllar önce kendilerine olan şey arasında bağlantı kurmayı başaramayıp kendilerini deli olarak görebilirler. Aslında bu doğru değildir. Onlar anormal bir olaya normal bir tepki veriyorlardır.

Siz de çocukluk travmasından sonra hayatta kalan biriyseniz ve örnekteki türden problemler yaşıyorsanız travma alanında uzmanlaşmış bir terapistten yardım almanız sizin için faydalı olacaktır.

İyi bir travma terapisti sizinle bütüncül olarak çalışacak ve terapiyle birlikte travmayla ilgili semptomlarınızı ve tetikleyicileri fark etmeniz, tetiklendiğinde olumlu tepkiler vermeyi öğrenmeniz, yeni ebeveynlik becerileri edinmeniz ve kendinize bakım planı geliştirmeniz mümkün olacaktır. Terapi kendinizle, başkalarıyla ve etrafınızdaki dünyayla ilgili fikirlerinizi değiştirebilir. İçinizdeki çocuğu sevmeye başlayacak ve ebeveyn olarak çocuğunuza da sevginizi daha iyi gösterebiliyor olacaksınız.Gereken destek, değişim için motivasyon ve öğrenmeye isteklilik sağlanırsa travmadan hayatta kalan kişiler iyileşip başarılı ebeveynler olabilirler.

Çeviren: Dilay Celesun
Kaynak: Psychology Today

1
Erken Çocukluk Döneminde Saldırganlık
Çocukların Başarısız Olmasına Yol Açan 9 Neden

Bağlantılar

Nesil Aile Danışma Merkezi


Çalışma Saatlerimiz

  • Hafta İçi: 9:00 - 18:00
  • Cmt: 9:00 - 18:00
  • 0212 225 0444
  • 0533 472 6120

Adresimiz

Süleyman Seba Cd. No:62 Spor Ap. Kat:1 Daire:2
Vişnezade / Beşiktaş/ İstanbul
  • 0212 225 0444
  • 0533 472 6120


0
Paylaşım