Psikoloji Blogu

Sık sık güncellenen psikoloji blogumuzda çocuk, ergen, çift ve aile, yetişkin ve sporculara yönelik güncel psikoloji haberleri ve araştırmaları yayınlamaktayız.

Sporda Psikolojik Program

Günümüzde elit sporcuların birçoğu psikolojik destek alarak performans düzeylerinin en yüksek noktaya taşımaya çalışmaktadırlar. Psikolojik destek programını oluştururken dikkat edilecek bazı noktalar vardır. Destek programını oluştururken; varsa daha önce yapılan programı ve sporcunun performans seviyelerini değerlendirmeli, bu bilgileri kendi yapacağımız programın temeline koymalıyız. Bunun için sporcunun geçen sezondaki performansını incelemek ve sporcunun güçlü ve zayıf olduğu alanları bulmak gerekir. Bu noktadaki değerlendirme sporcunun performans profili çıkarılarak yapılır.

Hazırlık aşamasında psikolojik değerlendirmelerin yanı sıra sporcuya tıbbi ve fiziksel tüm testler de yapılmalıdır. Fiziksel form sezon başında test edilmeli ve ölçülmelidir. Sporcu hakkında ancak böyle temel bilgiler edinildikten sonra, sporcunun performans seviyesini belirleyerek hem performanstaki hem de teknikteki genel gelişim projeksiyonunu yapabilir ve sporcunun ihtiyaçlarına göre özel bir çalışma programı çıkartabiliriz. Müsabaka zamanında ise, taktik süreçlerin stresi ile karşı karşıya kalabiliriz. Bu durum da sporcumuzun performansını olumsuz yönde etkileyecektir. Bu aşama; yüksek beklentilerin, müsabaka stresinin ve yorgunluğunun çok olduğu bir dönemdir. Sporcunun fiziksel, teknik ve psikolojik olarak müsabakaya hazır olması sporcunun güvenini artıracaktır. Müsabaka içinde sporcu kendi kaderinin efendisidir.

Sporcular müsabaka stresi ve kaygısı ile başa çıkabilmek için temel psikolojik yeteneklere sahip olmalıdır. Bu aşamada spor psikoloğunun yürüttüğü çalışma programı bir diğer seviyeye geçer ve çalışmanın odak noktası, hazırlıktan müsabaka özelindeki çalışmalara kayar.

2
Otizmde Eğitimsel Bakış Açıları

Bağlantılar

Nesil Aile Danışma Merkezi


Çalışma Saatlerimiz

  • Hafta İçi: 9:00 - 18:00
  • Cmt: 9:00 - 18:00
  • 0212 225 0444
  • 0533 472 6120

Adresimiz

Süleyman Seba Cd. No:62 Spor Ap. Kat:1 Daire:2
Vişnezade / Beşiktaş/ İstanbul
  • 0212 225 0444
  • 0533 472 6120


0
Paylaşım