Psikoloji Blogu

Sık sık güncellenen psikoloji blogumuzda çocuk, ergen, çift ve aile, yetişkin ve sporculara yönelik güncel psikoloji haberleri ve araştırmaları yayınlamaktayız.

Spora Başlama ve Çocukta Sporun Etkisi

Günümüzde spora başlama yaşı giderek düşmektedir. Bu nedenle sporda branş seçme gibi konularda çocuklardan çok aileler ön plana çıkmaktadırlar. Bu aşamada çocuğunuzun istekleri çok açık olmayabilir. Küçük yaştaki çocuklar için sporda hedef diğerlerinden daha iyi olmak ve sonuç elde etmek değildir.

Çocuğun içgüdüsel olarak benimsediği bu yaklaşım doğru ve sağlıklı olan düşünce tarzıdır. Çocukta yaş büyüdükçe özellikle ergenlik döneminde, hem içsel (başarılı olma ihtiyacı, arkadaşları arasında iyi bir sosyal konum vb.) hem de dışsal faktörlerin (maddi ve manevi ödül kazanma isteği, aileyi ve antrenörü mutlu etme çabası) devreye girmesiyle sonuç gitgide daha da büyük önem kazanmaya başlar. Bu dönemde ailelerin yaptığı en sık hatalardan bazıları; çocuğu diğer arkadaşlarıyla karşılaştırmak, çocuğa gerçekçi olmayan hedefler belirlemek ve destek vermeden o hedefe ulaşması konusunda baskı yapmak, anne-babanın çocukluğunda yapamadığı veya başarılı olamadığı konuları çocuğun yapmasını istemek vb.dir.

Zaman zaman antrenörler de bu yanlışa düşerek sadece sonuç odaklı sporcular yetiştirmektedirler. Ailenin ve antrenörün bu gibi yaklaşımları çocuğu süreçten uzaklaştırarak sonuca iter. Maalesef birçok branşta sporun amacının sadece sonuç almak oluğunu sanan birçok çocuk ve genç sporcu var. Oysa sağlıklı olan ve benim gibi spor psikologlarının önerdiği yol; içsel motivasyon kaynaklarını harekete geçirip sürece odaklanılmasıdır.

Ne gariptir ki; sürece odaklanıldığı zaman sonuç daha kolay ve eğlenceli bir şekilde gelmektedir.

2
Küçük Çocuklar İçin Paylaşmak Neden Zor?
Oyun Oynamanın Karşı Konulmaz Gücü

Bağlantılar

Nesil Aile Danışma Merkezi


Çalışma Saatlerimiz

  • Hafta İçi: 9:00 - 18:00
  • Cmt: 9:00 - 18:00
  • 0212 225 0444
  • 0533 472 6120

Adresimiz

Süleyman Seba Cd. No:62 Spor Ap. Kat:1 Daire:2
Vişnezade / Beşiktaş/ İstanbul
  • 0212 225 0444
  • 0533 472 6120


0
Paylaşım