Psikoloji Blogu

Sık sık güncellenen psikoloji blogumuzda çocuk, ergen, çift ve aile, yetişkin ve sporculara yönelik güncel psikoloji haberleri ve araştırmaları yayınlamaktayız.

Şiddet ve Terörü "Okul Öncesi Dönemdeki Çocuğumla" Nasıl Konuşmalıyım?

Şiddet ve Terörü "Okul Öncesi Dönemdeki Çocuğumla" Nasıl Konuşmalıyım?

Toplumda son dönemde artan şiddet ve terör olaylarının etkisi tıpkı suya atılan bir taşın etrafında oluşan halkalar gibi toplumun farklı katmanlarını farklı şekilde etkiliyor. Şüphesiz çocuklar da doğrudan tanık olmasalar da etki halkaların içinde yer alıyorlar. Terör korkusu veya şiddet olaylarından kaçınmak için aileler farklı önlemler alıyor, zaman zaman günlük hayat rutinlerini değiştirmek, bir yerden bir yer gitmek için kullandıkları araçları değiştirmek, kalabalık ortamlardan kaçınmak, evde TV ve haberlere kısıtlamalar getirmek gibi. Çocuğun hayatındaki rutinlerin veya yaşantıların değişmesi kadar, elbette anne-babaların yakın çevreleri ile gündem üzerine sürdürdükleri sohbetler, yorumlar da haliyle gündem çerçevesinde gelişiyor. Her ne kadar anne-babalar çocukların tanık oldukları diyalogların içeriğine dikkat ediyor olsalar da, anne-babanın hem kendileri hem de çocuklarının güvenliği, gelecekleri ile ilgili taşıdığı kaygılar ve korkular bulaşıcı bir virüs gibi çocuklara da aktarılabiliyor.

Gündeme dair konuşulan ve konuşulmayan pek çok bilgi içinde çocuklarının akıllarının karışması, kaygı ve korku duygularına kapılmaları çok doğal. Bu dönemlerde, çocuklardan olan biteni saklamak ya da hiçbir şey olmuyormuş gibi davranmak yerine konuyu konuşulabilir kılmak daha doğru bir yaklaşımdır. Terör, şiddet olayları ile ilişkili olarak bu konuşmalar sırasında söylenecek sözler ve aktarılacak bilgiler ise çocuğun yaşına ve gelişimsel düzeyine göre değişiklik göstermelidir.

Bu dönemlerde, yaş dönemi nedeniyle diğer yaşlardaki çocuklara ve yetişkinlere göre daha benmerkezci/egosantrik bir bakış açısına sahip olan okul öncesi dönemdeki çocuklar kendileriyle ilgili kaygılanırlar. Onların hayatında değişiklik olup olmayacağını ve en önemlisi de anne-babalarının onlarla aynı şekilde ilgilenip bakım vereceklerini bilmek isterler. Bu yaş grubundaki çocuklarla konuşurken direkt ve net olmak, sonuçlarla ve gelecekle ilgili olumlu ve iyimser olmak son derece önemlidir; “Bu ara alışveriş merkezine ya da kalabalık yerlere gitmiyoruz, çünkü anne-baba olarak evde olmanın daha güvenli olduğunu düşünüyoruz. Yeniden güvenli olunca biz sana haber vereceğiz ve gideceğiz.”, “Dışarıda anlaşamayan, öfkeli bazı insanlar var, nasıl anlaşacaklarını bilemiyorlar. Ama büyükler bunu kendi aralarında halledebilirler. Herkes sakinleşince yeniden eskiden yaptıklarımızı yapacağız’ gibi.

Bengi Keskin

2
Şiddet ve Terörü "Okul Çağındaki Çocuğumla" Nasıl ...
Etkin ve Hızlı Öğrenme Nasıl Gerçekleşir?

Bağlantılar

Nesil Aile Danışma Merkezi


Çalışma Saatlerimiz

  • Hafta İçi: 9:00 - 18:00
  • Cmt: 9:00 - 18:00
  • 0212 225 0444
  • 0533 472 6120

Adresimiz

Süleyman Seba Cd. No:62 Spor Ap. Kat:1 Daire:2
Vişnezade / Beşiktaş/ İstanbul
  • 0212 225 0444
  • 0533 472 6120


0
Paylaşım