Psikoloji Blogu

Sık sık güncellenen psikoloji blogumuzda çocuk, ergen, çift ve aile, yetişkin ve sporculara yönelik güncel psikoloji haberleri ve araştırmaları yayınlamaktayız.

Şiddet ve Terörü "Okul Çağındaki Çocuğumla" Nasıl Konuşmalıyım?

Şiddet ve Terörü "Okul Çağındaki Çocuğumla" Nasıl Konuşmalıyım?

Elbette çevreleri ve dünyayla daha fazla bilgiye sahip olan okul çağı çocukları ise daha fazla bilgiye ulaşmak için daha sofistike sorular sorarak zaman zaman anne-babaları şaşırtabilir ya da yorabilirler. Merak, kaygı ve korku duygularının normal olduğunu ifade etmek ve soruları bastırmayıp, konuşmadan kaçınmamak önemlidir. Konuşmak çocuk için konuyu ve onunla ilgili olumsuz duyguları daha rahat baş edilebilir kılar. Elbette savaş, terör, şiddet gibi konuları konuşmanın tek bir yolu yoktur. Fakat çocuğunuzun en doğru ve güvenilir bilgiyi sizden alacağını bilerek size sorular sorması, başka yanıltıcı ya da kaygı uyandırıcı kaynaklardan bilgiye ulaşmasını engeller (tv, gazeteler, internet gibi). Okul çağı çocukları ile konuşulurken konuyu kişisel alandan daha geniş bir alan olan sosyal alana taşımak konuyu daha az korkutucu kılar, örneğin “Terör ne demek? Neden bombalar patlıyor? İnsanlar neden savaşıyor?” gibi sorulara “ Ülkenin yöneticilerinin verdiği kararlardan memnun olmayan/politika ile ilgili kararlardan kızgın olan bazı kişiler kızgınlıklarını bu şekilde gösteriyorlar” ya da “Bir ülkede saldırı olunca, ülkenin yöneticileri kendini tehlikede görünce askerlerinin ülkeyi koruması için bazı kararlar verir” gibi aktarılabilir.

Elbette her anne-babanın farklı bir politik duruşu, sosyal görüşü olabilir, dolayısıyla bu konuyla ilgili çocukları ile konuşan anne-babalara tıpkı diğer soyut kavramların (inanç, ölüm, değerler) standart bir replik verilemez. Öte yandan, çocukların geleceğin yetişkinleri, seçmenleri, yöneticileri olduğu gerçeğini unutmamak gerekir. Anlaşmazlıkların şiddet, can yakmak ya da öldürmenin dışında başka yollardan da çözülebileceğini vurgulamak, şiddet davranışlarının herkesin hayatını olumsuz etkileyen sonuçları olduğunu konuşmak önemlidir. Terör ve şiddet zamanları çocuklar için olduğu gibi yetişkinler için de umutsuzluk verici zamanlardır, çocuklar gelecekle ilgili umut dolu ve iyimser yorumlar duymaya ihtiyaç duyarlar, bu konuşmalar sırasında “Korkmakta çok haklısın, bazen anne-babalar, büyükler de korkuyor ama hayatımızda keyifli, iyi zamanlar olduğu gibi kötü, üzücü zamanlar da var. Bu da o zamanlardan, ama bu zamanlar bitecek ve insanlar yine keyifli, mutluluk içinde yaşayacaklar.” , “Hem ülkeyi yöneten büyükler hem de biz anne-baba olarak senin güvende olman için herşeyi düşünüyoruz, sana her koşulda zarar gelmemesi için çok dikkatli oluyoruz” gibi güven veren bir dil kullanmak önemlidir.

Bengi Keskin

1
Çocuğunuzla Çatışmayı Çözmenin 4 Yolu
Şiddet ve Terörü "Okul Öncesi Dönemdeki Çocuğumla"...

Bağlantılar

Nesil Aile Danışma Merkezi


Çalışma Saatlerimiz

  • Hafta İçi: 9:00 - 18:00
  • Cmt: 9:00 - 18:00
  • 0212 225 0444
  • 0533 472 6120

Adresimiz

Süleyman Seba Cd. No:62 Spor Ap. Kat:1 Daire:2
Vişnezade / Beşiktaş/ İstanbul
  • 0212 225 0444
  • 0533 472 6120


0
Paylaşım