Psikoloji Blogu

Sık sık güncellenen psikoloji blogumuzda çocuk, ergen, çift ve aile, yetişkin ve sporculara yönelik güncel psikoloji haberleri ve araştırmaları yayınlamaktayız.

Otizm ve Göz Kontağı

Otistik çocuklar yüzlere (çok yakınlarındakilerin yüzlerine bile) çok az dikkat ederler. Doğrusunu söylemek gerekirse bu 1 yaş kadar erken bir dönemde bile belirgin hale gelebilir ve sıklıkla hastalığın gelişimsel işareti olarak görülür. Otistik çocukların niçin göz kontağından kaçındığına dair bilgi veren yeni bir çalışmanın sonuçları gösterir ki; yüzler tanıdık olsa bile, otistik çocuklar yüzleri rahatsız edici bir korku öğesi olarak algılamaktadırlar.

Wisconsin-Madison Üniversitesi'nden Kim M. Dalton ve arkadaşları yaptıkları bir çalışmada 27 otistik ergene birtakım yüz resimleri gösterildi ve beyin aktiviteleri MRI’da tarandı. Buna ek olarak, resimlere bakarkenki göz hareketlerini de incelendi. Dalton "Bu çalışma otistik bireylerin yüzlere baktıkları sırada beyinlerinin hangi bölgelerinin aktif olduğunu araştıran ilk yayınlanmış çalışmadır" der. Korkutucu olmayan yüzlerin resimlerine direk bir bakışla karşılık verildiği sırada, amigdaladaki(olumsuz hislerle ilişkilendirilen beyin bölgesi) beyin aktivitesi otistik çocuklarda otistik olmayanlardan daha yüksek çıkmıştır. Araştırmadaki diğer yazarlardan biri olan Richard Davidson "Dışarıda yürüdüğünüzü ve size bakan her yüzü korku nesnesi olarak yorumladığınızı hayal edin, annenizin yüzünü bile" der.

Ayrıca sonuçlar şunu göstermektedir: Beynin yüz algısı ile ilgilenen bölgesi otistik çocuklarda temel olarak normaldir, fakat zaman içinde aktivitesinde azalma olmaktadır. Aşırı uyarılmış amigdalanın otistik bir çocuğu yüzlerden uzaklaşmaya itmesi sonucunda, bunun ortaya çıkabileceğini düşünmektedir. Buna ek olarak, Davidson otizmli bireylerin yüzün göz bölümüne bakmaktan kaçındıkları zaman, amigdalalarındaki aktivitede azalma gözlemlenmesini (bu, göz kontağından kaçınmanın fonksiyonel bir amacı olduğunu gösterir) şaşırtıcı olarak değerlendirir.

Kaynak: Graham, Sarah. Eye Contact Triggers Threat Response in Autistic Children. Scientific American Mind.

0
Adım Adım Çocuğunuzu Yalnız Uyumaya Alıştırmak
Evlilik

Bağlantılar

Nesil Aile Danışma Merkezi


Çalışma Saatlerimiz

  • Hafta İçi: 9:00 - 18:00
  • Cmt: 9:00 - 18:00
  • 0212 225 0444
  • 0533 472 6120

Adresimiz

Süleyman Seba Cd. No:62 Spor Ap. Kat:1 Daire:2
Vişnezade / Beşiktaş/ İstanbul
  • 0212 225 0444
  • 0533 472 6120


0
Paylaşım