Psikoloji Blogu

Sık sık güncellenen psikoloji blogumuzda çocuk, ergen, çift ve aile, yetişkin ve sporculara yönelik güncel psikoloji haberleri ve araştırmaları yayınlamaktayız.

Okuldaki Problemlere Duyusal Onarım

Beyin duyusal uyaranı yanlış yorumladığında, tanı almış öğrenme bozuklukları algılama problemleriyle ilişkilendirilir. Amaca yönelik çalışmalar, bu algılama yanlışlığını düzeltmeye yardım edebilir.

Burkhart Fischer
  • Okuma bozukluğu ve matematik öğrenme bozukluğu gibi öğrenme bozukluklarında duyusal işlem hatalarının bir kısmında artış görülebilir.
  • Değerlendirme özel duyusal eksiklikleri gösterebilir: birçok disleksik, sesleri okumada oldukça başarısızdır; diskalkulikler sıklıkla çevrelerindeki belli bir nesnenin miktarını anlamada kısıtlı kapasite gösterirler.
  • Okuma, yazma ve aritmetik becerileri olumlu etkileyecek bir amaca yönelik eğitim duyusal işlemi geliştirebilir.

Okulda başarılı olmak için çocukların 3 alanda uzmanlaşması gerekir: okuma, yazma ve aritmetik. Fakat bütün öğrenciler bu becerileri kolayca edinemezler. İngilizce konuşan çocukların yaklaşık %2-15’i ciddi okuma veya yazma problemlerine sahiptir ve ‘disleksik’ olarak tanımlanırlar. Çocukların %1-7’si matematikte zorluk yaşarlar ve diskalkulik olarak adlandırılırlar. Benzeri istatistikî bilgiler çoğaltılabilir: Örneğin disleksi, Almanca ve İtalyanca gibi daha fonetik dilleri konuşanlarda, İngilizce konuşanlara kıyasla daha fazla görülür. Buna rağmen ABD’deki ilkokul dönemindeki çocuklardan en az birinin disleksi veya diskalkuli yüzünden sıkıntı yaşadığını söylemek gerekir. Bu öğrenme bozukluklarını tek bir açıklamayla geçiştirmek mümkün değildir.

Bu öğrenme bozuklukları, dil kazanımını geciktirebilecek fakat bir gözlük veya duyma cihazıyla iyileştirilebilen bir görme ve duyma bozukluğunun sonucu değildir. Bunun yerine disleksik ve diskalkulik çocuklarla (normal duyusal ve motor gelişime sahip ve ortalama zekaya sahip olmalı) duyusal organları üzerindeki farkındalık ve yorumlama konusunda çalışmak daha faydalı olacaktır.

0
Evlilik
Çocuklukta İstismara Uğramak Yetişkinlikte Depresy...

Bağlantılar

Nesil Aile Danışma Merkezi


Çalışma Saatlerimiz

  • Hafta İçi: 9:00 - 18:00
  • Cmt: 9:00 - 18:00
  • 0212 225 0444
  • 0533 472 6120

Adresimiz

Süleyman Seba Cd. No:62 Spor Ap. Kat:1 Daire:2
Vişnezade / Beşiktaş/ İstanbul
  • 0212 225 0444
  • 0533 472 6120


0
Paylaşım