Psikoloji Blogu

Sık sık güncellenen psikoloji blogumuzda çocuk, ergen, çift ve aile, yetişkin ve sporculara yönelik güncel psikoloji haberleri ve araştırmaları yayınlamaktayız.

Okul Öncesi Dönemde Hızla Gelişen Beyin...

Okul Öncesi Dönemde Hızla Gelişen Beyin...

Okul öncesi dönemde hızla gelişen beyin uzmanların ‘Plastik’ olarak tanımladığı büyüleyici bir özelliğe sahip...

Beyin, doğum anında yüz milyar kadar nörona - sinir hücresine sahiptir. Ama bu nöronların, algılama, düşünme, konuşma ve hatırlama görevini yerine getirecek sistemler halinde örgütlenmesi gerekmektedir. Çocuğunuzun beyin sisteminin mükemmel hale gelip farklı yapıların birbirleriyle bağlantıya girmesi tüm çocukluk çağını ve hatta ergenliğin büyük bölümünü alır. Tüm bu şebekenin, gelişimini etkileyen sadece genetik yapı değil, çocuğunuzun çevreye olan aktif ilgisi ve zihinsel çabasıdır. Görüntülere, seslere, duygulara, kokulara ve tatlara; yani aktif olarak ilgi gösterilen çok çeşitli uyaranlara verilen her tepki yeni bağlantılar oluşmasına yol açar. Sonuç olarak, bir nöron yapısının sadece var olması, bunun kullanılabildiğini ve kullanıldığını kanıtlamaz, en önemli katkı deneyimdir.

Dahası, doğa çocuk beynini önemli ölçüde ‘plastik’ kılmıştır, bu bir nöroloji terimidir ve beyin gelişiminin pek çok farklı yoldan gerçekleşebildiğini ve eğer bir bölüm görevini bir nedenle yerine getiremez ise (kaza, hastalık, gelişimsel problemler) bir diğer bölümün o görevi üstlenebildiğini anlatır. Diğer bir deyiş ile öğrenme yollarından biri herhangi bir nedenle kapanmışsa, yan yollar doğal olarak gelişebilmekte ve öğrenmeyi mümkün kılmaktadır. Bu anne-babalar için de uzmanlar için de çocuk beyni ile ilgili en değerli ve umut verici bilgidir. İleriki dönemlerde akademik hayata yönelik de, farklı yollarla ve sistemlerle öğrenen çocukların başarılı olması ve doğru seçimler yapması için akılda tutulması gereken bir gerçektir. Geçmişte, beynin ‘plastisite’ özelliğinin, 8 yaşına dek azalarak kaybolduğu düşünülüyordu, neyse ki artık yaşlılık döneminde dahi beynimizin bir ölçüde bu özelliğe sahip olduğunu araştırmalar ortaya koymuştur.

Bengi Keskin

1
Çocuklar İçin En Etkili Öğrenme Yolları
Anne, Baba ve Bebek İlişkisi

Bağlantılar

Nesil Aile Danışma Merkezi


Çalışma Saatlerimiz

  • Hafta İçi: 9:00 - 18:00
  • Cmt: 9:00 - 18:00
  • 0212 225 0444
  • 0533 472 6120

Adresimiz

Süleyman Seba Cd. No:62 Spor Ap. Kat:1 Daire:2
Vişnezade / Beşiktaş/ İstanbul
  • 0212 225 0444
  • 0533 472 6120


0
Paylaşım