Psikoloji Blogu

Sık sık güncellenen psikoloji blogumuzda çocuk, ergen, çift ve aile, yetişkin ve sporculara yönelik güncel psikoloji haberleri ve araştırmaları yayınlamaktayız.

Okul Öncesi Çocuklarda Oyun Becerileri ve Sosyal Yetiler

Okul öncesi çocuklarda dil gelişiminde görülen gecikmeler, onların oyun kurma ve özellikle de yap-inan (pretend play) oyunlarında zorluk yaşamalarına neden olmaktadır. Yap-inan oyunları, çocukların soyut düşünmesini ve empati kurma becerisini geliştirdiğinden, bunlar çocukların sosyal gelişimine ve uygun davranışları kazanmalarına da yardımcı olur. 2011 yılında yapılan bir araştırmaya göre (Sualy, Yount, Kelly-Vance, & Ryalls, 2011), erken dönemde çocuklarla oyun oynayarak yapılan bir müdahalenin, çocukların hem dil gelişimine hem de sosyal becerilerinde bir artışa yardımcı olduğu bulunmuştur.

Dil gelişimi yaşayan çocuklarda oyunun bilişsel becerilere etkisini görmek için yapılan çalışmada, okul öncesi dönemdeki 11 çocuk, farklı oyun gruplarında yer almıştır. İlk grupta yer alan çocuklar, 6 hafta süren ve her gün tekrarlanan yarım saatlik oyun çalışmasına dahil olmuştur. Bu çalışma süresince, uzmanlar çocuklara o gün oynanacak oyunla ilgili kısa bir hikaye okumuş, sonra oyuncakları tanıtmış ve 15 dakikalık oyun süresi boyunca çocuklara yönlendirici sorularda bulunmuştur. Örneğin, elinde oyuncak bebek olan bir çocuğa, “Sence neye ihtiyacı var? Acıkmış mı?” sorusunu sorup, çocuğun oyuncak bebeği beslemesi teşvik edilmiştir. Bu oyun grubunda uzmanlar, model olmuş, sorular sorarak kolaylaştırma sağlamış ve çocuklar doğru davranışı yerine getirince onay vererek davranışın pekişmesini sağlamıştır.

Sonuçlar ortaya koymuştur ki 6 hafta boyunca sadece oyuncakları verilerek hiçbir şekilde model olunmayan grupla karşılaştırıldığında, bu metodun uygulandığı oyun grubuna dahil edilen çocuklar, bu süreç sonunda daha karmaşık oyunlar kurabilmeyi öğrenmiş ve aynı zamanda oyunlarına çeşitlilik katabilmiştir. Yönerge verme, model olma ve doğru davranışı ödüllendirerek pekiştirme, çocukların oyun becerilerini ve buna bağlı olarak dil ve sosyal yetilerini geliştirmiştir.

Dildeki gerilikleri nedeniyle yap-inan oyunlarını oynamakta güçlük çeken çocuklar, yönlendirmeli oyun çalışmalarıyla dildeki güçlüklerini geride bırakabilecekleri gibi aynı zamanda sosyal becerilerini de geliştirmeyi öğrenebilir.

Derleyen: Yasin Koç

Kaynak: https://docs.google.com/file/d/0B8JPzvQvoMMVUUQxSG54c3plX0U/edit

1
Boşanma Çocuklar İçin Kötü Mü?
Tuvalet Eğitiminin Üstesinden Gelmek

Bağlantılar

Nesil Aile Danışma Merkezi


Çalışma Saatlerimiz

  • Hafta İçi: 9:00 - 18:00
  • Cmt: 9:00 - 18:00
  • 0212 225 0444
  • 0533 472 6120

Adresimiz

Süleyman Seba Cd. No:62 Spor Ap. Kat:1 Daire:2
Vişnezade / Beşiktaş/ İstanbul
  • 0212 225 0444
  • 0533 472 6120


0
Paylaşım