Psikoloji Blogu

Sık sık güncellenen psikoloji blogumuzda çocuk, ergen, çift ve aile, yetişkin ve sporculara yönelik güncel psikoloji haberleri ve araştırmaları yayınlamaktayız.

Küçük Çocuklar İçin Paylaşmak Neden Zor?

Henüz gelişmekte olan prefrontal korteks çocuklar için paylaşmayı zor kılar. Oyuncaklarını paylaşmayı reddeden bir çocuk yaptığının yanlış olduğunu bilebilse de buna göre davranmaz. Yapılan bir araştırma, beyindeki dürtü kontrol merkezindeki az gelişmişlik bebeğin muhakeme kavramını tam olarak anlasa bile buna göre hareket edememesine neden olduğunu göstermektedir.

Henüz bebeklikte doğası gereği bencil olan insan, büyüdükçe sosyal stratejiler geliştirme açısından daha yeterli olur. Bu sosyal stratejiler diğer insanlar tarafından kabul görebilecek şekilde ihtiyaçlarımızı karşılayabilmemizi sağlar. Peki, bu tür beceriler nasıl gelişir?

6-14 yaş arası çocuklarda yapılan bir araştırmada, çocuklara onlara verilen poker pullarını (ödül olarak karşılığı olan pullar) herhangi bir katılımcıyla paylaşmaları beklenen iki benzer görev verilmiştir.

Birinci görevde çocuğun teklifinin ölçüsünün hiçbir sonucu yokken, ikincide karşıdaki anonim katılımcı teklifi adaletsiz bulduğunda her ikisinin de poker pullarını kaybetmesi söz konusudur. Birinci görevde, her yaş grubundaki çocukların benzer şekilde davrandıkları gözlemlenmiştir. Fakat ikinci görevde daha küçük yaş grubundaki çocuklar, tekliflerin adil olmadığının farkında olmalarına rağmen, daha kötü teklifler yapmış ve daha kötü teklifleri kabul etmiştir. Bu görevleri tamamlarken beyin aktiviteleri gözlemlenen çocukların, yaşça küçük olan çocuklarda prefrontal korteksin (prefrontal korteks beynin karar ve kontrol mekanizmasını oluşturmaktadır) dürtü kontrolünü sağlayan kısmının daha az aktivite gösterdiği gözlemlenmiştir. Ayrıca yaştan bağımsız olarak, beynin bu kısmının az aktif olması sosyal strateji geliştirmedeki başarısızlıkla ilişkilidir.

Bu yüzden çocuk adil bir şekilde oynamayı beceremediğinde bu onun oyundaki kavramları anlayamamasından değil, onun bir anda tüm kurabiyeleri alıp kaçma dürtüsüne karşı koyamamasındandır. Fakat yine de beynin yapısı ve çalışma şekli o davranışın o şekilde kalacağı anlamına gelmez, eğitimin ve oluşturulan çerçeve çocuk üzerinde çok büyük bir etkilere sahip olabilir.

Çeviren: Ezgi Tan

1
Akran Baskısı Daha Erken Başlıyor
Spora Başlama ve Çocukta Sporun Etkisi

Bağlantılar

Nesil Aile Danışma Merkezi


Çalışma Saatlerimiz

  • Hafta İçi: 9:00 - 18:00
  • Cmt: 9:00 - 18:00
  • 0212 225 0444
  • 0533 472 6120

Adresimiz

Süleyman Seba Cd. No:62 Spor Ap. Kat:1 Daire:2
Vişnezade / Beşiktaş/ İstanbul
  • 0212 225 0444
  • 0533 472 6120


0
Paylaşım