Psikoloji Blogu

Sık sık güncellenen psikoloji blogumuzda çocuk, ergen, çift ve aile, yetişkin ve sporculara yönelik güncel psikoloji haberleri ve araştırmaları yayınlamaktayız.

Kaygınızın Çocuğunuza Geçmesine Nasıl Engel Olabilirsiniz

Kaygınızın Çocuğunuza Geçmesine Nasıl Engel Olabilirsiniz

“Şimdi ben ne yapacağım?”

Bu soru birçoğumuz için tanıdık olmalı. Sahip olduğumuz kaygı, çocuğunuzu da olumsuz etkileyebilir. Peki bu nasıl önlenebilir?

Uzmanların önerileri şöyle:

 1. Kaygınızın dozunu kontrol etmeye çalışın: Çocuklar kafa karıştırıcı durumları yorumlayabilmek için ebeveynlerine ihtiyaç duyarlar. Ebeveyn kaygılı davranışlar gösterdiğinde, çocuk bir şeylerin ters gittiğini anlar ve kafasında tehlike senaryoları yaratabilir. Bu yüzden kaygınızı olabildiğince diğer yetişkinlerle paylaşın.
 2. Kriz durumlarıyla baş etmek için çeşitli yollar bulmaya çalışın: Her zaman sakin kalmak yetişkinler için de kolay olmayabilir. Kaygılı anlarla baş etmek için bazı yollar bulmak, zor anlarda hem ebeveyn hem de çocuk için kurtarıcı olacaktır.
 3. Geliştirdiğiniz baş etme mekanizmalarını çocuğunuza da öğretmeye çalışın: Bu süreçte yüz ifadelerinize, ses tonunuza, seçtiğiniz kelimelere dikkat etmelisiniz. “Anlıyorum çok korktun. Fakat sence bu korkularının gerçekleşme ihtimali ne? Beraber düşünelim” gibi.
 4. Sizi kaygılandıran konuyu/olayı, sonrasında çocuğunuza mutlaka açıklayın: Kaygınızı kontrol edemediğinizde bu dünyanın sonu demek değil. Sakinleştiğinizde durumu ona anlatın ve alternatif baş etme mekanizmalarına vurgu yapın. “Sabah seni okula bırakırken gerçekten çok stresliydim, hatırlıyor musun? Evden hemen çıkman için sana bağırdım. Aslında bunu farklı şekilde de yapabilirdim. Belki de sabahları evden vaktinde çıkmak için başka yollar düşünmeliyiz” gibi.
 5. Sizi kaygılandıran durumların farkında olun ve öncesinde plan yapın: Sizi strese sokan özel durumlar öncesinde hem kendinizi hem de çocuğunuzu hazırlayın. Ona amacınızı söyleyin (bilgilendirme) ve bu amaca ulaşmak için nasıl bir yol izlemeniz gerektiği konusunda onunla anlaşma yapın.
 6. Kendinize bir destek ağı oluşturun: Kaygınızı çocuğunuza geçirmemek için zorlu durumla tek başına mücadele etmek zorunda olmadığınızı kendinize hatırlatın. Eşinizden, arkadaşlarınızdan veya akrabalarınızdan yardım istemekten çekinmeyin.

Çeviren & Derleyen: Cansu Torun

Kaynak: http://www.childmind.org/en/posts/articles/2015-3-3-how-avoid-passing-anxiety-kids

7
Sınıfta Hiç Konuşmayan O Çocuk
Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu: Çocuğ...

Bağlantılar

Nesil Aile Danışma Merkezi


Çalışma Saatlerimiz

 • Hafta İçi: 9:00 - 18:00
 • Cmt: 9:00 - 18:00
 • 0212 225 0444
 • 0533 472 6120

Adresimiz

Süleyman Seba Cd. No:62 Spor Ap. Kat:1 Daire:2
Vişnezade / Beşiktaş/ İstanbul
 • 0212 225 0444
 • 0533 472 6120


0
Paylaşım