Psikoloji Blogu

Sık sık güncellenen psikoloji blogumuzda çocuk, ergen, çift ve aile, yetişkin ve sporculara yönelik güncel psikoloji haberleri ve araştırmaları yayınlamaktayız.

Erken Çocukluk Döneminde Saldırganlık

Erken Çocukluk Döneminde Saldırganlık

1-2 yaş arası, çocukların güçlü duygular hissettikleri, ancak bunları karşı tarafa açık şekilde dile getirmenin kolay olmadığı bir dönemdir. Ne kadar can sıkıcı öyle değil mi? Gelişimin erken dönemlerinde çocuklar kendilerini hareketleriyle ifade ederler. 12 aylık bir çocuk anne ya da babasının kucağına gitmek istediğinde kollarını havaya kaldırır. Bazı çocuklar yaşadıkları stresle birlikte ısırma, vurma gibi davranışlar sergileyebilir. Bu davranışların neredeyse hepsi çocuğun iletişim kurma çabasının bir parçasıdır. Çocuğunuza yumruk atması karşısında en iyi yaklaşım kuvvetle (kabaca değil) kollarını tutarak “ Vurmak yok. Vurmak acıtır. Şu anda kızgın olduğunu biliyorum. … olduğunda bu senin hoşuna gitmiyor. Ancak vuramazsın.” demektir. Açık, kararlı ancak kızgın olmayan bir tonda söylemeniz önemlidir. Bu yolla çocuk kural ve limitleri öğrenir. Ayrıca ona duygularını öğretmek anlamında da yaşadığınız bu kriz anları önemlidir. Kızgınlığın değil bu duyguya eşlik eden davranışın sorunlu olduğunu gösterme fırsatınız olur. Bu yaştaki çocuklara neyin kabul edilebilir, neyin kabul edilemez olduğunu ve bu duygularla neler yapabileceğini öğretmek gerekir. Duygularını kelimelerle ifade etmeniz önemlidir. Bu empatik yaklaşımla çocuğunuz büyüdükçe duygularıyla nasıl baş edebileceği ile ilgili de iyi bir model olmuş olursunuz.

Çocuğunuzun duygularını kabul edip, saldırgan davranışlarını durdurduktan sonra kendisini ifade edebileceği alternatif yolları gösterebilirsiniz. Birçok ebeveyn vurmanın kabul edilemez bir davranış olduğu konusunda hem fikir olsalar da, hangi davranışların kabul edilebilir olduğuyla ilgili inançları farklılaşır.

Bazıları çocukların açık havada mümkün olduğunca sesli şekilde bağırmasının, bazıları hırıltılı sesler çıkartmasının, kağıt yırtmasının, yastık gibi zararlı olmayacak nesnelere vurmasının kabul edilebilir olduğunu savunurlar. Bu karar size aittir. Önemli olan çocuğunuzun duygularını kabul etmeniz ve bunları yıkıcı olmayan şekilde ifade etmesi konusunda ona yardımcı olmaktır. Kendini kontrol edebilme becerisinin bir süreç olduğunu aklınızda bulundurun. Çocuklar nerdeyse üç yaşına kadar dürtülerini kontrol etmekte ve davranışlarının sonucunda neler olacağını anlamakta zorlanırlar. Hissettiği güçlü duygularıyla baş edebilmesi çocuğunuz için önemli bir yaşam becerisidir, yaşadığınız kriz anlarından korkmayın.

Çeviren: Sevda Amil
Kaynak: Zero to Three

1
Alay Edilen Çocuk
Travma Yaşamış Ebeveynler

Related Posts

Bağlantılar

Nesil Aile Danışma Merkezi


Çalışma Saatlerimiz

  • Hafta İçi: 9:00 - 18:00
  • Cmt: 9:00 - 18:00
  • 0212 225 0444
  • 0533 472 6120

Adresimiz

Süleyman Seba Cd. No:62 Spor Ap. Kat:1 Daire:2
Vişnezade / Beşiktaş/ İstanbul
  • 0212 225 0444
  • 0533 472 6120


0
Paylaşım