Psikoloji Blogu

Sık sık güncellenen psikoloji blogumuzda çocuk, ergen, çift ve aile, yetişkin ve sporculara yönelik güncel psikoloji haberleri ve araştırmaları yayınlamaktayız.

Ergenlik ve Bağımsızlığa Ulaşma Efsanesi

Ergenlik ve Bağımsızlığa Ulaşma Efsanesi

Ergenler bağımsızlıklarına eriştiklerinde zafer ve pişmanlıkla karşılaşıyor.

Yaşın ilerlemesiyle hayat, hayallerin yerini uyanmalara bırakır. Kişilerin kendi geliştirdikleri ya da başkaları tarafından öğretildikleri inançların gerçek olmadıklarının ortaya çıkmasıyla büyük hayal kırıklıkları yaşanabiliyor.

Küçüklüğünden beri diş perisi ve Noel Baba ile ilgili hikayeler anlatılan bir çocuğun, bu hikayelerin güvendiği yetişkinler tarafından yaratılmış hayal ürünleri olduğunu anladığı anı bir düşünün. Bu küçük çocuğun anne-babasının kasten ona yalanlar söyleyebileceğinin farkına varmasıyla beraber, onu hep koruyacaklarına inandığı ebeveynlerine karşı güveni sarsılır.

Çocuğun aklında taşıdığı “Annem ve babam beni kötülüklere karşı hep koruyacaklar” düşüncesi bu tip deneyimlerle birlikte yerini “Yardıma ihtiyacım olduğumda hep orada olamayacaklar. Artık bir başımayım.”, “Beni her zaman kötülüklerden koruyamayacaklar. Başıma kötü şeyler gelecek”, “Benim için hep doğru kararları vermeyecekler. Bazen onların hatalarının zararını ben çekeceğim.”,”Her zaman ne yapmaları gerektiğini bilemeyecekler. Artık başımın çaresine kendim bakmalıyım. ” gibi düşüncelere bırakır. Büyümenin can yakan noktalarından biri, çocuğun anne-babasının her zaman onun güvenliğini sağlayacağı inancından vazgeçmesidir.

Şimdi, ergenliğin sonunda ortaya çıkan büyük göz açılmasını düşünün: “Nihayet bağımsızlığıma ulaştığımda hayatımı kendim yürütebileceğim.”Zaten ergenliğin tüm bu çalkantılı süreçlerinin amacı yetişkinler gibi kendi kendine yetebilmek değil midir? 20li yaşlarının ortalarındaki genç yetişkinlerle çalışan psikoterapist Carl E. Pickhardt’ın da fark ettiği gibi, bu kişilerden “Sonunda özgürüm” gibi zaferin çığlıklarını değil, çaresizliğin initilsini duyarız: “Şimdi hayatım tamamıyla benim elimde! Ne yapacağım?”

Üzücü gerçek şu ki, anne-baba otoritesi ortadan kalktığında yerini “asıl sistem” devralır. Anne-baba korumasının aslında o güne kadar onu sosyal otoritenin daha karmaşık ve keyfi taleplerinden uzak tutan bir sığınak sağladığını genç kişi zamanla fark edecektir. Bu farkındalık gençlerde hayal kırıklığına neden olur. Sosyal otoritenin kurallara uygun davranma ve itaat gibi güçleri ile karşılaştırıldığında, anne-baba tutumlarının daha şefkatli, taleplerinin çok daha az ve kurallarının daha hoşgörülü olduğu anlaşılır.

Faturaları ödemek, iş sahibi olmak, kararlarını kendileri vermek ergenlerin heyecanla bekledikleri temel özgürlüklerin bazılarıdır. Fakat zamanla genç yetişkinler fark edeceklerdir ki, bu idealler gerçekdışıdır. Zamanla deneyimledikçe, söz konusu hareket özgürlüğü olduğunda, "Tamamıyla yapmak istediğim şeyleri yapmakta özgür değilim". Bireyselliğe geldiğinde, "Tamamıyla bireysel olmakta özgür değilim". Düşünce özgürlüğüne geldiğinde, " Aklımdan geçenleri özgürce belirtmekte özgür değilim". Ya da anlamlı bir iş sahibi olma özgürlüğüne geldiğinde, "Hem çok para kazandırıp, hem de beni kişisel anlamda doyuran bir işe sahip olamıyorum" gibi düşüncelere girerler.

Yetişkinlikte diğerleriyle anlaşabilmek ya da ortama uyum sağlayabilmek için aynı fikirde olmak zorunda kalınan, iletişim kurmak için sessiz kalınan zamanlar olur. Genç bir adamin belirttiği gibi, "yetişkinlikte sahip olunan tek gerçek özgürlük, kişinin kendi başına sardığı bir beladan kendisini kurtarabilmesidir".

Bu genç adamın bir çok kelimede anlattığı şey özetle şudur: "Hiç bir zaman ergenlikte olduğum şekilde yetişkinlikte özgür olamayacağım. O zamanlar baş kaldırıp, otoriteyi sorgulayabiliyor, bazı ev kurallarını kulak ardı edebiliyordum. Fark etmesem de annem-babam beni yetişkin sorumluluklarından koruyordu."

Ergenlikten yetişkinliğe geçiş, beklenildiği gibi zafer dolu değildir.

Kaynak: Adolescents achieve independence with triumph and regret. Carl E. Pickhardt, Ph.D.

2
Tuvalet Eğitiminin Üstesinden Gelmek
Adım Adım Çocuğunuzu Yalnız Uyumaya Alıştırmak

Bağlantılar

Nesil Aile Danışma Merkezi


Çalışma Saatlerimiz

  • Hafta İçi: 9:00 - 18:00
  • Cmt: 9:00 - 18:00
  • 0212 225 0444
  • 0533 472 6120

Adresimiz

Süleyman Seba Cd. No:62 Spor Ap. Kat:1 Daire:2
Vişnezade / Beşiktaş/ İstanbul
  • 0212 225 0444
  • 0533 472 6120


0
Paylaşım