Psikoloji Blogu

Sık sık güncellenen psikoloji blogumuzda çocuk, ergen, çift ve aile, yetişkin ve sporculara yönelik güncel psikoloji haberleri ve araştırmaları yayınlamaktayız.

Dinlemeyi Öğrenme

2 yaşındaki çocuklar işittikleri konuşmalara, yetişkinlerden farklı geribildirim verirler. 

Yetişkinler -gitar çalan bir müzisyen gibi- konuşmalarının ses perdesini, yüksekliğini ve telaffuzunu ayarlarken kendi seslerini dinlerler. Yeni bir çalışma, nasıl konuşacağını yeni öğrenmiş çocukların bunları yapmadığını iddia etmektedir. Bu çalışma, çocukların dili nasıl öğreneceği ve ebeveynlerin onlara nasıl yardım edebileceğiyle ilgili öneriler sunmaktadır.

Eski çalışmalar yetişkinlerin kelimelerin telaffuzunu, işitsel geribildirim alarak öğrendiğini göstermektedir. Danimarka Teknik Üniversitesi’nin Uygulamalı İşitme Araştırmaları Merkezi’nden Profesör Ewen Macdoland, 2 yaşındaki çocukların bunu ne kadar yapabileceklerini görmek istedi. Macdonald yetişkinlere ve çocuklara “bed” kelimesini tekrarlayan bir robotun hareketleriyle yönlendirilen bir video oyunu oynattı. Katılımcılar her konuştuklarında kulaklıklardan kendi seslerini duydular, fakat gelen sesin frekans aralığı değiştirildiği için “bed” kelimesini “bad” olarak duydular. 2 yaşındaki çocuklar duydukları sesi değiştirme çabasına girmeden “bed” dediler. Araştırma sonunda MacDonald, yetişkinlerin ve 4 yaşındaki çocukların daha çok “bid” diyerek telaffuz hatasını gidermeye çalıştıklarını tespit etmiştir.

MacDonald 2 yaşındaki çocukların geribildirim mekanizmalarını durdurabilecek olmalarına rağmen, büyüyene kadar kendilerini dinlemeye başlamayabileceklerini düşünmektedir. Bunun nedeni 2 yaşındaki çocukların, ses üretmeyi yetişkinlerden geribildirim alarak öğrenmeleri olabilir. Aslında, çoğu ebeveyn ve çocuğun bakımından sorumlu kişiler -doğal olarak- 2 yaşındaki çocuğun söylediği kelimeleri tekrar ederek onları teşvik etmektedir ve pohpohlamaktadır. MacDonald “Bence evdekilere gitmesi gereken asıl mesaj, sosyal etkileşimin dil gelişimi için önemli olduğudur. Yapılması gereken çocuklarla normal şekilde konuşmak ve etkileşime geçmektir.” der.

Morgen E. Peck

Çeviren: Cansu Torun

1
Çocuklukta İstismara Uğramak Yetişkinlikte Depresy...
Akran Baskısı Daha Erken Başlıyor

Bağlantılar

Nesil Aile Danışma Merkezi


Çalışma Saatlerimiz

  • Hafta İçi: 9:00 - 18:00
  • Cmt: 9:00 - 18:00
  • 0212 225 0444
  • 0533 472 6120

Adresimiz

Süleyman Seba Cd. No:62 Spor Ap. Kat:1 Daire:2
Vişnezade / Beşiktaş/ İstanbul
  • 0212 225 0444
  • 0533 472 6120


0
Paylaşım