Psikoloji Blogu

Sık sık güncellenen psikoloji blogumuzda çocuk, ergen, çift ve aile, yetişkin ve sporculara yönelik güncel psikoloji haberleri ve araştırmaları yayınlamaktayız.

Çocukluk Çağı Travmaları Yetişkinlikteki İlişkileri Nasıl Etkiler?

Çocukluk Çağı Travmaları Yetişkinlikteki İlişkileri Nasıl Etkiler?

Çocukluk dönemindeki duygusal travmalar büyüdüğünüzde bile sizi ve ilişkilerinizi etkilemeye devam eder.

Çocukluk dönemi deneyimleri bağlanma stillerini etkiler ve bu stiller erişkinlik dönemindeki ilişkilere taşınır. Ebeveyn ya da bakıcıları duygusal olarak erişilebilir olan, ihtiyaçlarına duyarlı ebeveynler tarafından bakılan, mutlu, sağlıklı, sağlam ve istikrarlı bir ev ortamında büyüyen çocuklar güvenli bağlanma geliştirirler. Bu çocuklar yetişkinlik döneminde partnerini geri çeviren ya da ona yapışan bir tutum sergilemezler. Sorun yaşasalar bile bunun kaynağı bağlanmakla ilgili meseleler değildir.

Ebeveyn & bakıcı çocuğun ihtiyaçlarına duyarsız kalır ya da bunları reddederse güvensiz-kaçınmacı bağlanma stili gelişebilir. Bu bağlanma stilinde yetişkin, yakın ilişki kurmaktan kaçınabilir. Yakınlık kurmaktan kaçınan, kendilerini yalnız hisseden bu kişilerin aslında ihtiyaç duydukları en temel şey ilişki kurmaktır.

Sürekli olarak ihmal ve istismara maruz kalan çocuklar korkulu-kaçınmacı ya da disorganize bağlanma stili geliştirebilirler. Çocukluk döneminde sevgi ve ilginin kaynağı olması beklenen kişi (ebeveyn) aynı zamanda acının da kaynağıysa çocuk için yakınlık kurmak korkutucu olabilir. Yetişkinlik döneminde bu bağlanma stilindeki bireyler başkalarına güvenmekte ve duygusal olarak yakınlık kurmakta zorlanırlar. Başkasına karşı sevgi göstermek, yakınlık duymak bu kişileri rahatsız edebilmekle birlikte bu kişiler için reddedilmek de kaygı vericidir.

Eğer bakıcı çocuğun ihtiyaçlarına duyarlı olmakta istikrarlı değilse, bazen ilgili bazen ihmalkarsa, kaygılı-saplantılı ya da güvensiz-ikircikli bağlanma stili gelişebilir. Bu bağlanma stilinde kişi karşıdaki kişiye tam anlamıyla yapışır. Yakınlığa fazlaca ihtiyaç duyar, kendini karşıdaki kişi için feda edebilir. Duygularını düzenleme becerisi çok düşüktür.

Güvenli bağlanma stili geliştirmeyen bireyler partnerlerinin duygularını tanımakta ve uygun şekilde tepki vermekte zorlanabilirler. Partneriniz üzgün olduğunda ya da sinirlendiğinde nasıl davranacağınızı bilemeyebilirsiniz. Peki neler yapılabilirsiniz?

  • Hangi bağlanma stiline sahip olduğunuz konusunda farkındalığınızın olması size yardımcı olabilir.
  • Partnerinizle bağlanma stilleri hakkında konuşmak faydalı olabilir. Böylece karşılıklı olarak farkındalık kazandıkça duyguların üstesinden gelmek kolaylaşacaktır.
  • Çocukluk çağı travmalarının kalıcı olmadığını bilmek önemlidir. Farkındalık kazanmak, terapiye gitmek travmanın üstesinden gelmek için yardımcı olabilir.

Derleyen: Sevde Amil
Kaynak: PsychologyToday

0
Orta Yaş Döneminde Psikolojik Dayanıklılığı Gelişt...
Çocukların Evcil Hayvanlarıyla Aralarındaki Bağlan...

Related Posts

Bağlantılar

Nesil Aile Danışma Merkezi


Çalışma Saatlerimiz

 • Hafta İçi: 9:00 - 18:00
 • Cmt: 9:00 - 18:00
 • 0212 225 0444
 • 0533 472 6120

Adresimiz

Süleyman Seba Cd. No:62 Spor Ap. Kat:1 Daire:2
Vişnezade / Beşiktaş/ İstanbul
 • 0212 225 0444
 • 0533 472 6120


0
Paylaşım