Psikoloji Blogu

Sık sık güncellenen psikoloji blogumuzda çocuk, ergen, çift ve aile, yetişkin ve sporculara yönelik güncel psikoloji haberleri ve araştırmaları yayınlamaktayız.

Çocuklarınızın Kitapları Sevmesini Sağlayacak 9 Erken Okuma Alışkanlığı

Çocuklarınızın Kitapları Sevmesini Sağlayacak 9 Erken Okuma Alışkanlığı

Kitap okumak düşünebileceğinizden çok daha yararlıdır. Alzheimer Hastalığının veya Demansın gelişme riskini yavaşlatan (ve hatta önleyebilen) zihinsel uyarılma için önemlidir, stresi azaltır, bilginizi zenginleştirir, kelime dağarcığınızı genişletir, hafızanızı geliştirir, analitik becerilerinizi güçlendirir, odaklanma ve konsantrasyonunuzu geliştirir ve liste uzar gider.

Bu yüzden, çocuklarınızdaki bu alışkanlığı beslemek büyüdükleri zaman onların minnettar olacakları bir şey olacaktır. Bilgisayar ve akıllı telefon çağında, küçük çocuklar ve ergenler arasında kitap okumanın büyük bir inişe geçtiği yerde, ebeveynler olarak çocuklarınız arasında bu sağlıklı alışkanlığı yükseltmeye başlatmanız ve herhangi başka bir paranın satın alamayacağı bir hediye bağışlamanız çok önemlidir.

Peki bu sağlıklı okuma alışkanlıklarını çocuklarınızda nasıl yaratabilirsiniz?

Zengin illüstrasyonlu (fotoğraflı değil) kitaplar bulun

Basit fotoğraflı ve minimum yazılı kitaplar 5 yaşın altındaki çocuklar için en az yardımcı olanlar. Pek fazla sohbet başlatmayı tetiklemiyorlar ve bunlar çocuk gelişimi için önemlidir. Bu yüzden, zengin illüstrasyonlu kitaplar bulun ve sizin ve çocuğunuzun yaratıcılının çiçekler açmasına izin verin.

İllüstrasyonlardan yola çıkaran sorular sorun

İllüstrasyonlar çocuklarınızın kelime dağarcığının zenginleşmesine yardım edebilir, özellikle 16 ve 24 ayları arasındaki dönemde çocuklar herhangi bir yaştan çok daha fazla günlük olarak kelime dağarcıklarına kelimeler eklerler. En basit kelimeleri, örneğin köpek ve ağaç gibi isimleri öğrenmekle başlarlar. Bu yüzden, köpek resmi gördüğünüzde Köpek nerede? Görüyor musun? Köpek ne yapıyor? Ne renk? gibi sorular sorun. Temel isim bilgileri çocuklara konuşmanın diğer kısımlarıyla daha hızlı cümle oluşturmada yardımcı olur, böylece köpek kahverengi köpeğe ve en sonunda kahverengi köpek koşara dönüşecek.

Ortada olana dikkat çekin

Sarılmak çocuklarınızın okumayı yakınlık ve rahatlık hisleriyle ilişkilendirmesine yardım eder. Bu onların okuma konusunda, özellikle sesli okuma konusunda, özgüvenlerini güçlendirecektir

İçerikle gerçek hayat arasında ilişki kurun

Kitaptaki hikayenin konusunu çocuğunuzun gerçek hayatta yaşadığı bir duruma bağlamak çocuğunuzun kitabı ve kelimeleri daha iyi hatırlamasına yardım edecektir. Bu yüzden, eğer Can’ın hayvanat bahçesine gitmesiyle ilgili bir kitap okuyorsanız, çocuğunuzun sizinle beraber gittiği en son hayvanat bahçesi hakkında konuşma başlatın. 3 yaşın üzerindeki çocuklar için hikâye anlatma diyalogu yaratmak için açık uçlu sorular (kim, ne, nerede ve neden) sorabilirsiniz.

Konuşma ateşleyin

Bütün kitabı bitirmekten daha fazla önemli olan şey okuma sırasındaki konuşmanızdır. Sorulara cevap vermek (hiç bitmeyenlere bile) ve çocuğunuzla konuşmak onların bilişsel becerilerinin gelişmesine ve gerçek hayattaki sosyal gelişimlerine yardım edecektir. Zengin bir konuşma için uygun herhangi bir anda okumayı durdurmaya karar verebilir ve konuşmanın oradan akmasına izin verebilirsiniz.

Sesleri taklit edin ve saçma sapan sesler çıkarın

Yansıyan kelimeler geldiğinde, Mooooo! Zırrr zırrr, tık tık, küt küt gibi, çocuğunuz sizin saçmalayan tarafınıza bayılacaktır. O anda bunları söylemekten korkmayın. Seslerin çeşitliliği çocuğunuzun daha uzun kelimelerden oluşan ses ünitelerini veya fonemlerini hatırlamasına yol gösterecektir. Bu uzun vadede çocuğunuzun tam kelimelerle konuşmasına yardım edecektir.

Tahmin soruları sorun

Sence kedi sütü içtikten sonra ne yapacaktır? Can sence hangisini seçecektir? bu tarz sorular çocuklarınızın kendi başlarına okumayı öğrenmelerine yardım eder. Daha sonra, çocuğunuz ilk kez çocuk kitabı aldığında, kaldıkları sayfayı bulma konusunda herhangi bir sorun yaşamayacaklardır. Bunun sebebi bu şekilde okurken kurulan iletişimin kitaptaki noktaları hatırlamalarını sağlamasıdır. Bu ayrıca yaratıcılıklarını ve daha iyi bir hikâye anlatıcısı olma becerilerini arttıracaktır.

Çocuğunuzu öylece oturup okuması için zorlamayın. Bu onların okumayı eğlence olarak değil bir ceza olarak görmelerine neden olacaktır. Eğer ilgilerini kaybederlerse, evde koşmalarına ve birkaç dakika sonra kitaba geri dönmelerine izin verin ancak onlar vazgeçtiğinde siz vazgeçmeyin ve okumaya ve hikâye üzerinde yorum yapmaya kendi başınıza devam edin. Meraktan dolayı sıklıkla size geri gelirler.

Çeviren: Dilay Celasun
Kaynak: CuriousMindMagazine

0
Yönetici işlevler nasıl desteklenir?
Çocukların İş Birliği Yapmasına Yardımcı Olacak 5 ...

Related Posts

Bağlantılar

Nesil Aile Danışma Merkezi


Çalışma Saatlerimiz

  • Hafta İçi: 9:00 - 18:00
  • Cmt: 9:00 - 18:00
  • 0212 225 0444
  • 0533 472 6120

Adresimiz

Süleyman Seba Cd. No:62 Spor Ap. Kat:1 Daire:2
Vişnezade / Beşiktaş/ İstanbul
  • 0212 225 0444
  • 0533 472 6120


0
Paylaşım