Psikoloji Blogu

Sık sık güncellenen psikoloji blogumuzda çocuk, ergen, çift ve aile, yetişkin ve sporculara yönelik güncel psikoloji haberleri ve araştırmaları yayınlamaktayız.

Çocukların Kendilerini Motive Etmelerini Teşvik Eden 8 Yöntem

Çocukların Kendilerini Motive Etmelerini Teşvik Eden 8 Yöntem

Kendini motive etmek çoğunlukla az görülen bir özelliktir. Çocuklar yaklaşık 7 yaşına kadar öğrenmeye doğal motive olurlar. Bu süreden sonra, kendilerini motive etme yeteneğine başarılı olmak için hayati bir beceriye ihtiyaç duyacaklardır. Kendi kendine motivasyonun ancak içeriden gelebileceği doğrudur. Ancak çocuğunuzun büyümesine yardımcı olmanın yolları vardır, onlara daha sonraki hayatında kazanç sağlayacak bir avantaj sağlar. İşte size yardımcı olabileceğimiz sekiz yol.

İyimserliği teşvik etmek:

Problemler karşısında ,sorunlara çözüm odaklı olmak, hayat hakkında olumlu bir bakış açısına sahip olmak. Bu, çocuğunuzun aynı yaklaşımı benimsemeye teşvik edecektir.

Kalıcılığı teşvik etmek:

Sadece başarıdan ziyade çabayı da ödüllendirin. Çocuğunuzun başarısızlığa karşı direncini geliştirmelerine ve başarıya ulaşana kadar denemeye devam etmelerinde yardımcı olacaksınız.

Başarısızlıkla mücadele etmek:

Çocuğunuzun bazen başarısız olacağını kabul etmesini öğretin. Onlara kibar bir şekilde nasıl kaybedeceklerini veya nasıl kazanacaklarını gösterin, bu onlara hayatın ilerleyen dönemlerinde gerilemelerle başa çıkma ve ilerleme olanağı verecektir.

İlgi alanlarını teşvik edin:

Çeşitli ilgi alanına sahip çocuklar farklı fırsatlarla karşı karşıya kalacaklardır. Bu ilgi alanları iyi bir iş-yaşam dengesi ile birleştiğinde, daha az ilgilerini çeken görevlerle karşılaştıklarında daha az morallerini bozuyorlar ve daha kolay yüzleşiyorlar.

Başarıyı kutlayın:

Hem kendi hem de başkalarının başarılarını nasıl kutlayacağınızı ve nasıl keyfini çıkaracaklarını bilmeleri, çocuğunuza hedefine ulaşmasında pozitif bir etkisi olacaktır.

Başarı mümkün olsun:

Çocuğunuza başarılı olmak için fırsat verin ve onunla birlikte gelen olumlu duyguları yaşayın. Çocuklara destek olmak ve rehberlik etmek, kendi kendine motivasyon sahibi olması için hayati önem taşıyan benlik saygısına katkıda bulunacaktır.

İlgilerini arttırmak:

Bir çocuğun ilgisini çeken şeyleri öğrenmeye teşvik edilmesi, özellikle öğrenmelerini öğrenme ile ilişkilendirme konusunda yaratıcıysanız, okulda öğrendikleri kavramları daha iyi anlayabilmelerini sağlayacaktır. En sevdikleri dinozorun uzunluğunu ölçmek bir matematik dersi gibi hissetmeden boyut veya hacmi anlamalarına yardımcı olur.

Onların öğrenme stillerine uyarlamak:

Bazı çocuklar oturup yeni bilgileri dinleyecektir. Bazı çocuklar bir şeyleri öğrenmek ve bunları hemen kullanmak istiyor. Onların tercih ettiği öğrenme stillerine uymak, öğrenmeyi eğlenceli bir şekilde ve bir iş olarak görmemelerini sağlayacaktır.

Ebeveynler, çocuğun okulda ve daha sonra yetişkin olduklarında başarı şanslarını artırmak istemektedir. Erken başlayarak ve çocuğunuzu doğru bir şekilde teşvik ederek, onlara hayatlarının geri kalanında yararlı olacak bir özellik geliştirmelerinde yardımcı olabilirsiniz.

Derleyen: Duygu Ballı
Kaynak: Child Development Institute

0
Çocuklardaki Davranış Problemlerinin Ebeveynin Tek...
Babalar Hakkında Çok Özel Olan Şey Nedir?

Related Posts

Bağlantılar

Nesil Aile Danışma Merkezi


Çalışma Saatlerimiz

  • Hafta İçi: 9:00 - 18:00
  • Cmt: 9:00 - 18:00
  • 0212 225 0444
  • 0533 472 6120

Adresimiz

Süleyman Seba Cd. No:62 Spor Ap. Kat:1 Daire:2
Vişnezade / Beşiktaş/ İstanbul
  • 0212 225 0444
  • 0533 472 6120


0
Paylaşım