Psikoloji Blogu

Sık sık güncellenen psikoloji blogumuzda çocuk, ergen, çift ve aile, yetişkin ve sporculara yönelik güncel psikoloji haberleri ve araştırmaları yayınlamaktayız.

Çocukların İş Birliği Yapmasına Yardımcı Olacak 5 Etkili Yöntem

Çocukların İş Birliği Yapmasına Yardımcı Olacak 5 Etkili Yöntem

Onlardan bir şey yapmalarını istemeden önce bir çocukla ilişki kurmak, iş birliğini başlamasına yardımcı olur.

 • Uyumak için yatağa gitmek,
 • Tuvalete gitmek,
 • Akşam yemeğini yemek,
 • Giyinmek,
 • Oyuncakları toplamak,

Çocuğunuza bunları daha kolay bir şekilde yaptırmaya mı ihtiyacınız var?

Çocuklarınıza daha fazla iş birliğiyle ve daha kolay bir şekilde bir şey yaptırmak için "istek öncesinde ilişki kurmak” kullanılabilecek çok güçlü bir araçtır. Onlardan bir şeyler yapmalarını istemeden önce çocuğunuzla bir kaç dakika bağlantı kurun. Bu sadece gününüzü daha kolay bir hale getirmekle kalmaz aynı zamanda çocuğunuzla yakınlık kurmanızı ve aranızdaki bağı güçlendirmenizi sağlar.

Bir istekte bulunmadan önce ilişki kurabilmenin birkaç yolu:

1. Dur ve Gözlemle: Çocuğunuzu sessizce izleyin

Siz “Yemeğe gel” demeden önce, bir süre durun ve çocuğunuzun ne ile meşgul olduğuna dikkat edin. oyuncaklarıyla yemek mi pişiriyor? Arabalarıyla mı oynuyor? Kumbarasındaki paraları mı sayıyor? Onları bir süre izleyip, bir şeylerle nasıl derinden meşgul olduklarını fark edin.

2. Yorum yap/Sor: Görüyorum ki meşgulsün. . . "ve ya" Ne yaptığını bana anlatır mısın?

Çocuklarınızın ne yaptığını anladığınızı onlara gösterin. Görüyorum ki anneannen için bir çizim kitabı yapıyorsun, ya da, tren setindeki köprüyü bir araya getiriyorsun, ya da, şeritlerle bir şeyler yaptığını görüyorum, ya da, Bana ne yaptığından / oynadığından bahseder misin?

3. "Sana Katılabilir miyim?" diye sorun

Çocuklar yaptıkları şeylere daldıklarında, "Size katılabilir miyim?" sorusunu sorduktan sonra çocuğun oyununa onu liderliğinde dahil olun (oyundan onları sorumlu tutun). Beş dakika boyunca (ya da ne kadar zamanınız varsa) onlarla bir puzzle yapın, yakalamaca oynayın, bloklarla bir şeyler inşa edin, boncuklarla kolye yapıp, onları renklendirin, birlikte kitap okuyun, ya da yaptıkları her neyse onunla uğraşmaya devam edin. Bazı çocuklar, oyuna katılmanız konusunda istekli olabilirler; bazıları ise sadece izlemenizi tercih edebilir. oyunlarına girdikten beş dakika sonra dişlerini fırçalama ve ya kitaplarını toplama konusunda daha istekli olacaklardır.

4. Kontrolü ona verin

Çocuklar güç ve kontrol hissini severler. Onlara bir süre sonra kontrolü vererek (bir sonraki işi yapmak için) iş birliği yapma ihtimallerini arttırabilirsiniz.

Kontrolü onlara vermeyi önerebilmek için örnek sorular:

 • Bunu hangi özel bölüme koymak istersin(sabaha kadar, biz gelene kadar, vb.)?
  Bir çocuk yatmadan önce bir şeyle oynuyorsa ya da bir yere gitmek için ayrılırken, eşyalarını sonradan bulabilecekleri özel bir yere koymaları, sonradan o eşyayı bulmalarına yardımcı olabilir.
 • Oraya nasıl gitmek istersin?
  Bisiklete binmek ister misin yoksa oraya birlikte mi gitmek istersin ?

5. Planlanan Şeyleri Öncesinde Çocuklarla Paylaşın

Çocukların günlük planı önceden bilmelerine izin verin. "Kütüphaneye gidiyoruz, sonra yüzme dersine gidiyoruz, sonra parkta bir saat duruyoruz." Onlara bir kontrol listesi yazınız (veya henüz okunamıyorsa resimli kontrol listesi) ve yaptığınızı şeyleri kontrol etmesini isteyin. Bir etkinlik için özel şeyler hazırlamanıza veya paketlemenize yardım etmelerini isteyin. Bu "nereye gidiyoruz, neyse bir önemi yok zaten" sorusundan ziyade; onlara kontrol ve güvenlik hissi verir.

Çocuklardan bir şeyler yapmalarını istemeden önce sadece 5 dakika ilişki kurmaya çabalamanız, çocuğunuzun istediğiniz bir sonraki şeyi daha fazla iş birliği ve daha az dirençle tamamlamasına yardımcı olacaktır. Bu ayrıca “hassas ebeveynliğin” bir şeklidir, araştırmaya göre, “hassas ebeveynlik” bireyin sosyal yeterliliğinin ve akademik başarısının güçlü bir öngördürücüsüdür (Science Daily, 2014).

Çeviren: Ezgi Emiroğlu
Kaynak: Psychology Today

0
Çocuklarınızın Kitapları Sevmesini Sağlayacak 9 Er...
Çocuk ve Cinsellik

Related Posts

Bağlantılar

Nesil Aile Danışma Merkezi


Çalışma Saatlerimiz

 • Hafta İçi: 9:00 - 18:00
 • Cmt: 9:00 - 18:00
 • 0212 225 0444
 • 0533 472 6120

Adresimiz

Süleyman Seba Cd. No:62 Spor Ap. Kat:1 Daire:2
Vişnezade / Beşiktaş/ İstanbul
 • 0212 225 0444
 • 0533 472 6120


0
Paylaşım