Psikoloji Blogu

Sık sık güncellenen psikoloji blogumuzda çocuk, ergen, çift ve aile, yetişkin ve sporculara yönelik güncel psikoloji haberleri ve araştırmaları yayınlamaktayız.

Çocukların gündemdeki tatsız haberler ile başa çıkmalarına nasıl yardımcı olabilirsiniz?

Çocukların gündemdeki tatsız haberler ile başa çıkmalarına nasıl yardımcı olabilirsiniz?

Çocuklar, kontrollerinin ötesinde gerçekleşen korkunç olayları duyunca endişelenirler. Ebeveynlerse, yaşanan durum ne kadar zor olursa olsun, çocuklarının neler olup bittiği hakkında öğrenme arzusunu reddetmemelidir. Ebeveynler güvenli bir ortamda, sakin ve özenli davranarak yada ihtiyaç duyulduğunda profesyonel yardım talep ederek, çocukların sıklıkla kaotik dönemlerde yaşadıkları korkuları hafifletebilir ve onlara zor zamanlarda kullanabilecekleri başa çıkma becerilerini geliştirmelerine yardımcı olabilirler.

İşte yetişkinlere; zorlu dönemlerde çocukların kendi endişelerini kontrol etmelerine yardımcı olabilecek bazı pratik öneriler:

Etkili Başa Çıkma Becerilerinizle Model Olun

Kendi duygularınızı önemseyin.

Çocuğunuzun endişelerini ele almadan önce duygularınızı gözden geçirin.

Sosyal destek ağlarınızı güçlendirin.

Huzursuz olduğunuz meseleler hakkında arkadaşlarınızla, ailenizle ve diğerleriyle konuşun.

Mümkün olduğunca normal rutininize sadık kalın.

Güvenlik ve öngörülebilirlik, sorun yaşandığı zamanlarda özellikle büyük önem taşır. Olacağınızı söylediğinizde mutlaka orada olmaya çalışın.

Sakin bir atmosfer yaratın.

Nispeten rahat hissettiğiniz bir zaman, gündemdeki olayları konuşmak için sessiz bir ortam sağlamaya çalışın. Kendinize karşı sabırlı olun. Kendinize karşı olabildiğince duyarlı olun, her zaman herşeyi en iyi şekilde yapmak zorunda değilsiniz.

Güvence Verin

Dinleyin.

Çocuğunuzun ne söylediğini ve hatta ne söylemediğini dikkatle dinleyin. Ona neyi daha fazla öğrenmek istediğini ve başka ne gibi endişeleri olduğunu sorun. Çocuğunuz konuşmak istese de istemese de , sıcak bir sarılma veya birlikte sessizce geçirilen zaman inanılmaz derecede rahatlatıcı olabilir.

Aşırı düzeyde yaşanan strese dikkat edin.

Çocuğunuz başka travmatik olaylara maruz kaldıysa, geçmişte duygusal sorunlar yaşadıysa, düşüncelerini paylaşacak arkadaşları yoksa veya gereğinden fazla stres belirtileri gösteriyorsa özellikle sizin ilgi gösteriyor olmanız önemlidir. Bu belirtiler arasında uykuda, aktivite seviyesinde veya yeme alışkanlıklarındaki değişiklikler ; ruh halinde dalgalanmalar; akademik başarıda düşüş; ve madde kullanımı yer alır.

Dürüst olun, ancak çocuğun üstesinden gelebileceği kadar ayrıntı verin.

Sorunlar olduğunu kabul edin, bunları konuşabileceğinizi belirtin, ancak medya kullanımına sınır koyun. Bunun nedeninin; sıkıntılara çok fazla maruz kalmanın kimseye bir yararı olmayacağı şeklinde açıklayın.

Pozitifi vurgulayın.

Yardım çalışmalarını, yeniden inşa etmeye yönelik planları, ilk müdahale görevlilerinin rollerini ve zor zamanlarda destekleyici ilişkilerin önemini anlatın.

Gerekirse yardım almayı düşünün.

Çocuğunuz ciddi bir zorluk yaşıyorsa ve sakinleştirilemiyorsa, çocuğunuzun duygusal sağlığı için bir uzmana danışın.

Çocuğunuzun Harekete Geçmesi İçin Ona Destek Olun

Çocuğunuzu, fikir ve duygularını sanat yoluyla ifade etmesi için teşvik edin.

Çizim, müzik, günlük tutma ve diğer ifade biçimleri başarılı duygusal açılımlara sebep olabilir ve aynı zamanda üzerinde konuşulmak üzere iyi çıkış noktaları sağlayabilir.

Eğlenceli etkinlikler için zaman ayırın.

Çocuğunuzun eğleniyor olmasının, başkalarının talihsizliklerine duyarsız olduğu anlamına gelmediği konusunda onu güvence verin. Onu oynamaya teşvik edin ve hayatındaki dengeyi koruyabilmesi adına teşvik edin.

Dayanıklılık ve cesaret üzerine ilham verici hikayeler anlatın.

Olumsuz olaylardan etkilenen gerçek veya kurgusal kişiler hakkında cesaret verici hikayeler anlatın. Çocuğunuzun; dayanıklı,cesur olmanın mümkün olduğunu veya kayıpla, acıyla başa çıkma yollarının olduğunu anlamasına yardım edin.

Aile bağlarınızı ve dostluklarınızı güçlendirin.

Zor zamanlarda, güçlü ve destekleyici ilişkiler büyük bir farklar yaratabilir.

Yardım eli uzatın.

Çocuğunuz büyük veya global sorunları düzeltmek için çok genç olsa da, yardım çalışmalarında yer almak istiyorsa, katkıda bulunabileceği seviyelerde gönüllü faaliyetler aramasına yardımcı olun.

Her ne kadar ebeveynler çocuklarını tüm zorluklardan koruyamasalar da, çocuklarının dünyadaki dengesizlikler hakkında bilgi sahibi olmalarına yardımcı olabilirler ve kendi dengelerini sağlamaya yönelik anlamlı yollar bulabilirler.

Çeviren: Ezgi Emiroğlu
Kaynak: Pscyhology Today

0
Aileler için oyun teorisi
Çocuğunuzla Oynarken Kullanabileceğiniz İpuçları

Related Posts

Bağlantılar

Nesil Aile Danışma Merkezi


Çalışma Saatlerimiz

  • Hafta İçi: 9:00 - 18:00
  • Cmt: 9:00 - 18:00
  • 0212 225 0444
  • 0533 472 6120

Adresimiz

Süleyman Seba Cd. No:62 Spor Ap. Kat:1 Daire:2
Vişnezade / Beşiktaş/ İstanbul
  • 0212 225 0444
  • 0533 472 6120


0
Paylaşım