Psikoloji Blogu

Sık sık güncellenen psikoloji blogumuzda çocuk, ergen, çift ve aile, yetişkin ve sporculara yönelik güncel psikoloji haberleri ve araştırmaları yayınlamaktayız.

Çocukların Evcil Hayvanlarıyla Aralarındaki Bağlanma Ne Kadar Güçlü?

Çocukların Evcil Hayvanlarıyla Aralarındaki Bağlanma Ne Kadar Güçlü?

Bağlanma bize bakım veren kişilerle duygusal bir bağ oluşturabilmemiz anlamına gelir. Güvenli bağlanma çocukların gelişimi ve zihinsel sağlıkları için iyidir ve çocuk suçları ile kaygı bozukluklarına karşı koruyucu bir etkisi vardır. Çoğu araştırma çocukların ebeveynleriyle olan bağlanmasına odaklanıyor ancak pek çok çocuk evcil hayvanlarıyla da bir bağlanma yaşadığından Roxanne Hawkins (Edinburgh Üniversitesi) bu konu üzerinde bir araştırma yapmaya karar vermiştir. Araştırma örnekleminde İskoçya’dan 6-8 yaşları arasında evcil hayvanları olan çocuklar bulunmaktadır ve köpekler (%35) ile kedilere (%22) yaygın olarak sahip olunurken küçük memeliler, balık, sürüngenler ve kuşlar da çocukların sahip olduğu diğer hayvanlar arasındadır.

Çocuklar evcil hayvanları hakkında nasıl hissediyorlar?

Evde hayvanları olan çocukların %83’ü hayvanlarının kendilerini mutlu ettiğini söylemiş, %80’i hayvanlarını sevdiklerini söylemiş ve %76’sı hayvanlarının en yakın arkadaşları olduklarını söylemişlerdir. Bu çocukların evcil hayvanlarıyla olan bağlanmasını incelemenin önemini kanıtlamaktadır. Çocuklar köpek ve kedilere karşı, özellikle de köpeklere, diğer hayvanlara oranla daha güçlü bağlanma geliştirmekteler. Bunun sebebi bu hayvanlarla olan değişik tarzda bir ilişki ve çocukların duygularına daha fazla cevap verebilirlik olabilir ve köpeklerin genelde çocuklarla birlikte mekânlara gidebiliyor olması da belki de bu bağlanmayı açıklayabilir.

İlgilenme davranışları bağlanmayla ilişkilendirilebilir mi?

Çocuklara evcil hayvanlarıyla ne kadar ilgilendikleri sorulmuştur. İlgilenme davranışları okşama, sarılma, oyun oynama ve tarama, yürüyüşe çıkarma, birlikte vakit geçirme ve odalarında kalmasına izin vermedir. Çocukların evcil hayvanlarına karşı arkadaşlık davranışları ona yemek veya su vermek, onunla konuşmak, ona sırlarını anlatmak ve üzgün hissettiklerinde onlarla beraber ağlamaktır. Araştırmacılar hayvanlara karşı ilgilenme, arkadaşlık davranışları ile şefkat göstermenin evcil hayvanlara bağlanmanın gücüyle ilişkili olduğunu bulmuşlardır. Dolayısıyla evcil hayvanlarıyla güçlü bir bağlanması olanlar hayvanlara karşı daha olumlu tutumlar sergilemektedirler..

Genel anlamda kızlar erkeklere oranla evcil hayvanlarına daha güçlü bir şekilde bağlanıyorlar ve ayrıca daha fazla ilgilenme, arkadaşlık davranışları ile şefkat gösteriyorlar. Hal ve Herzog, yaptıkları araştırmada evcil hayvanları olan çocukların (veya önceden olmuş olanlar) bağlanma maddelerinden evcil hayvanları olmayan ya da hiç olmamış çocuklara oranla daha yüksek skor aldıklarını bulmuştur. Evcil hayvanlarla büyüyen çocuklar evcil hayvanlarına bağlanmak için, doğrudan bir deneyimle hayvanlarına duygusal olarak bağlanmak için, evcil hayvanlarıyla kaliteli vakit geçirmek için ve anlamlı anları paylaşmak için erken bir fırsata sahipler..

Derleyen: Dilay Celasun 
Kaynak: Hawkins, R. D., & Williams, J. M. (2017). Childhood attachment to pets: associations between pet attachment, attitudes to animals, compassion, and humane behaviour. International journal of environmental research and public health, 14(5), 490.

0
Çocukluk Çağı Travmaları Yetişkinlikteki İlişkiler...
Çocuklarınızla Eğlenceli Bir Yaz Geçirmek İçin 11 ...

Related Posts

Bağlantılar

Nesil Aile Danışma Merkezi


Çalışma Saatlerimiz

  • Hafta İçi: 9:00 - 18:00
  • Cmt: 9:00 - 18:00
  • 0212 225 0444
  • 0533 472 6120

Adresimiz

Süleyman Seba Cd. No:62 Spor Ap. Kat:1 Daire:2
Vişnezade / Beşiktaş/ İstanbul
  • 0212 225 0444
  • 0533 472 6120


0
Paylaşım