Psikoloji Blogu

Sık sık güncellenen psikoloji blogumuzda çocuk, ergen, çift ve aile, yetişkin ve sporculara yönelik güncel psikoloji haberleri ve araştırmaları yayınlamaktayız.

Çocukların Başarısız Olmasına Yol Açan 9 Neden

Çocukların Başarısız Olmasına Yol Açan 9 Neden

Sosyoekonomik düzey, çocuğun yasadığı ortam, ailenin eğitim seviyesi gibi çocuğun başarısını etkileyen bir çok faktör vardır. Bu yüzden hangi ebeveynlik taktiklerinin ideal olduğunu belirlemek, üzerinde çalışılan aileler uzun süre takip edilmediği için zordur. Ancak araştırmacılar, çocuklarda daha sonrasında depresyon ve kaygı gibi problemlerle ilintili sorunlara yol açan belli başlı ebeveynlik yaklaşımları belirlenmiştir.

Peki çocukların başarısız olmasına yol açabildiği söylenen 9 şey nedir?

1- Çocuklarını bağımsız olmaları için desteklemeyen ebeveynler:

Yapılan araştırmalara göre çocukların her davranışını kontrol etmeye çalışmak çocuklarda düşük özgüvene sebebiyet vermektedir. Özellikle ergenlik döneminde olan çocukları, kendi ayakları üzerinde durabilmeleri ve kararlarında daha bağımsız hareket edebilmeleri için adım adım desteklemek, onların problem çözme yeteneğini de geliştireceği gibi kişiler arası becerisini de geliştirecektir.

2- Çocuklarına çok fazla bağıran ebeveynler:

Küfür ederek, bağırarak ya da aşağılayarak yapılan sert sözel disiplin çocuklarda depresyon benzeri semptomlara yol açabileceği gibi istediğini yaptırmak için çevresine uyguladığı bir yöntem haline de gelebilir.

3- Pervane ebeveynler:

Elini, gözünü çocuğun üzerinden çekmeyen, her ihtiyacına koşan, sürekli etrafında olan ve yalnız başına çocuğun bir şey keşfetmesine izin vermeyen ebeveynler çocuklarda yüksek oranda kaygı ve depresyona yol açabilmektedir.

4- Kendi uyku saatine kendi karar vermesine izin veren ebeveynler:

Düzensiz uyku çocukların beyin gelişimini etkilemekle beraber hiperaktiviteye, davranışsal problemlere, yaşıtlarıyla problemlere, duygusal zorluklara dahi davetiye çıkartabilir

5- Erken yaşta televizyon izlemeye izin veren ebeveynler:

3 yaş öncesi günün büyük kısmını televizyon karşısında geçiren çocukların kelime dağarcıklarının kötü etkilendiği gözlemlenmiştir. Aynı zamanda bu çocukların anaokuluna başladıkları zaman yaşıtlarına zorba ve alaycı tavırlar sergiledikleri görülmüştür.

6- Otoriter ve baskıcı ebeveynler:

Sürekli istekte bulunan, onlarla tartışıp pazarlık etmeden, onların isteklerini herhangi bir şekilde kabul etmeksizin ebeveynin doğrultusunda hareket etmek zorunda kalan çocukların akademik performansının kötü etkilenebileceği gözlemlenmiştir.

7- Çocuklarının yanında telefonu sürekli olarak kullanan ebeveynler:

Bu durum çocukların refahını ve gelişimini kötü yönde etkilemektedir

8- Çocuklarına karşı mesafeli ve soğuk davranan ebeveynler:

Düşük düzeyde yakınlık çocuklarda davranışsal problemlere yol açabileceği gibi, güvensizlik ve duygusal problemlere de yol açabilmektedir

9- Ceza olarak fiziksel şiddeti tercih eden ebeveynler:

Bu tip cezalar çocuklarda hiperaktiviteye, agresyona, karşıt davranışlara yol açabileceği gibi mental-bilişsel sorunlara da yol açtığı bulunmuştur.

Çeviren: Berna Aker

2
Travma Yaşamış Ebeveynler
Çocuğunuzla Çatışmayı Çözmenin 4 Yolu

Bağlantılar

Nesil Aile Danışma Merkezi


Çalışma Saatlerimiz

  • Hafta İçi: 9:00 - 18:00
  • Cmt: 9:00 - 18:00
  • 0212 225 0444
  • 0533 472 6120

Adresimiz

Süleyman Seba Cd. No:62 Spor Ap. Kat:1 Daire:2
Vişnezade / Beşiktaş/ İstanbul
  • 0212 225 0444
  • 0533 472 6120


0
Paylaşım