Psikoloji Blogu

Sık sık güncellenen psikoloji blogumuzda çocuk, ergen, çift ve aile, yetişkin ve sporculara yönelik güncel psikoloji haberleri ve araştırmaları yayınlamaktayız.

Çocuklardaki Davranış Problemlerinin Ebeveynin Teknoloji Kullanımıyla İlişkisi

Çocuklardaki Davranış Problemlerinin Ebeveynin Teknoloji Kullanımıyla İlişkisi

Yapılan araştırmalar ebeveyn-çocuk zamanının kısa süreli de olsa teknolojik bir araçla bölünmesinin çocuktaki davranış problemleriyle ilişkili olduğunu göstermektedir. Ebeveynler genellikle çocuklarının ağlama, öfke nöbeti, saldırganlık gibi davranışlarını yorgun, aç ya da sıkılmış olmasına bağlar. Araştırmalar bu gibi olumsuz davranışların başka bir nedene daha bağlı olabileceğine dikkat çekmektedir:

Ebeveynler telefonlarıyla ya da tabletleriyle çok fazla vakit geçirmektedirler. Michigan C.S. Mott Children’s Hospital ve Illinois Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre ebeveynin aşırı dijital teknoloji kullanımı çocuğun davranış problemlerine yol açabilmektedir. Bu davranış problemleri aşırı duyarlılık, öfke, hiperaktiflik ve/veya mızmızlanma olarak kendini göstermektedir.

Çalışmada ebeveynlerin teknolojik aletleri kullanmalarının problematik olup olmadığı şu kriterlere göre belirlenmiştir: Gelen mesajları kontrol etmeden durabilmekte zorluk, gelen aramalar ya da mesajlarla ilgili duyulan endişenin sıklığı ve bu ebeveynlerin telefonu çok fazla kullandıklarını düşünmeleri. Ebeveynlerden son iki ayda çocuklarında mızmızlanma, öfke nöbeti, kolayca hayal kırıklığına uğrama, surat asma ve hareketlilik gibi davranışları hangi sıklıkla gösterdikleri bilgisi alınmıştır.

Bununla birlikte katılımcılara çocuklarıyla ilgilenirken telefon, bilgisayar, tablet ya da diğer başka aletler tarafından ne kadar dikkatlerinin dağıtıldığı sorulmuştur. Ebeveynlerin %48 i günde üç ya da daha fazla teknoloji kesintisine uğradıklarını bildirmiştir. Uzmanlar ve araştırmacılar “bağlantısı kesilmiş” aile vakti, yani ebeveynlerin çocuklarıyla birlikte geçirdikleri zamanda (yemek zamanı, oyun zamanı) teknolojiden uzak olmalarını önermektedir.

Derleyen: Sevde Amil
Kaynak: PsychCentral

0
Büyük Kardeşlere Sevecenliği Teşvik Etmenin Yollar...
Çocukların Kendilerini Motive Etmelerini Teşvik Ed...

Related Posts

Bağlantılar

Nesil Aile Danışma Merkezi


Çalışma Saatlerimiz

  • Hafta İçi: 9:00 - 18:00
  • Cmt: 9:00 - 18:00
  • 0212 225 0444
  • 0533 472 6120

Adresimiz

Süleyman Seba Cd. No:62 Spor Ap. Kat:1 Daire:2
Vişnezade / Beşiktaş/ İstanbul
  • 0212 225 0444
  • 0533 472 6120


0
Paylaşım