Psikoloji Blogu

Sık sık güncellenen psikoloji blogumuzda çocuk, ergen, çift ve aile, yetişkin ve sporculara yönelik güncel psikoloji haberleri ve araştırmaları yayınlamaktayız.

Çocuklarda Konsantrasyonu Artırmak İçin Etkili İpuçları

Çocuklarda Konsantrasyonu Artırmak İçin Etkili İpuçları

1. Büyük Bir Görevi Biraz Daha Küçük Parçalara Bölün

Büyük bir görev çocuğu kolayca korkutabilir ve ona karşı direnmesine neden olabilir. Çünkü büyük bir görev çok fazla zaman, disiplin ve konsantrasyon gerektirir ve bu da bir çocuğun sorun yaşayabileceği bir şeydir. Bunun yerine, büyük bir görevi birkaç küçük bölüme ayırın. Böylece bir görev tamamlandıktan sonra çocuğun bitirebilme ve ilerleme dürtüsü diğer göreve devam etmesine yardımcı olur. Çocuğunuzun bir sonraki çalışmasında bütün bir bölümü çalışmak yerine, örneğin, ilk paragrafı çalışmasını, daha sonra oyun oynamasını ve sonrasında kalan paragrafı çalışmasını isteyin. Ya da odasından düzenlemesini istediğinizde, önce dolabını, daha sonra çekmeceleri, daha sonra masayı düzenlemesine izin verin.

2. Oyun Oynamasına İzin Verin

Çocuklarınızın oyun oynamalarına, mümkün olabildiğince izin vermelisiniz. Ancak akıllı telefonlar, tabletler veya bilgisayarlarla oynamamalılar, bunun yerine çocukların konsantrasyonunu artıran oyuncaklarla oynamasına ve aktiviteler yapmalarına imkân sağlamalısınız.

Önerilebilecek Oyunlar:

Hafıza oyunları: Bulmaca, "Uno" gibi kart oyunları, yapboz oyunları ve benzeri oyunlar sadece eğlenceli olmakla kalmaz aynı zamanda sayılara, kelimelere, resimlere yönelik dikkatlerini arttırarak konsantrasyonlarının da gelişmesine yardımcı olurlar.

Sıralama: Sıralama ve konsantrasyon arasında kuvvetli bir bağlantı var. Bir dahaki sefere çocuğunuzdan masayı ayarlamasını veya çantasını toplamasını istediğinizde, bunu alfabetik sırayla yapmasını isteyin.

3. Çalışma Ortamını Hazırlayın

Çocuğunuzun çalışma süresi boyunca en etkili şekilde çalışabilmesine yardımcı olmak için, ona en iyi çalışma ortamını sağladığınızdan emin olun. Bazı çocuklar bir miktar gürültünün olduğu bir yerde çalışabilirlerken; diğerleri ise tamamen sessizliğe ihtiyaç duyarlar. Çocuğunuzun ders çalışmak için bir bilgisayara ihtiyacı yoksa dikkatinin dağılmasını engellemek adına televizyonun, tabletlerin, cep telefonlarının ve bilgisayarların kapalı olduğundan veya başka bir odada olduğundan emin olun.

4. Çalışma Çizelgesi Oluşturun

Çocuğunuzun konsantrasyonunu artırmasına yardımcı olmak için çok yararlı diğer bir yol ise çok katı olmayan bir zaman çizelgesi hazırlamaktır. Örneğin, çocuğunuz okuldan eve döndüğünde ona atıştırmalık bir şeyler verin ve bir, bir buçuk saat boyunca oynamasına izin verin. Daha sonra ona ders çalışmaya hazırlanmasını söyleyin. Çocuklar en fazla bir veya bir buçuk saat ders çalışmalı ve sonrasında biraz dinlenmesine izin verilmelidir. Aynı düzeni her gün tekrar ederseniz sonuçları fark edeceksiniz. Çocuğunuzun her bölümünden sonra hedefleri olacak olması ve görevleri tamamlayacak olması, onun daha organize ve konsantre olmasını sağlayacaktır. Bir yetişkinin yaklaşık 42 dakika konsantre olabileceğini bu nedenle de bir çocuk için süre sınırın 20 dakikadan fazla olmaması gerektiğini aklınızda bulundurun.

5. Kısa Uykular Konsantrasyonu Geliştirir

İyi bir gece uykusu çekmenin yanı sıra, okuldan sonra ya da öğleden sonra yirmi ila otuz dakikalık kısa bir uyku çocuğunuzun daha iyi konsantre olmasına yardımcı olur.

6. Herkesin Farklı Bir Öğrenme Yöntemi Var

Her çocuk, aynı öğrenme yöntemiyle öğrenemeyebilir. Bazı çocuklar yeni bilgileri dinlemeli, bazıları bunu görmeli, bazıları bunu anlamak için bir şeye dokunmalı ve hissetmelidir. Bu nedenle, görsel, işitsel ve kinestetik öğrenme yöntemleri vardır. Çocuğunuzun konsantre olabilmesi ve öğrenmesi için hangi şekilde öğrendiğini bilmeniz gerekir.

Görsel Yöntem

Çocuğunuz görselse, o öğrenmesi gereken şeyleri görürse daha iyi öğrenir demektir. Bu tür çocuklar için şunları yapabilirsiniz:

 • Onların yeni bilgileri okumasına ve daha sonra yazmasına izin verin.
 • Yeni kelimeleri öğrenmesine yardımcı olmak için flaş kartları kullanın.
 • Çoğunuzun ders çalışırken bir şeyler yazıyor olması sizlere karalamadan ibaret gelse de, görsel yöntemle öğrenen kişiler için bu, yeni bilgileri ezberlemelerine yardımcı olan bir yoldur.

İşitsel yöntem

Çocuğunuz bilgiyi duyduktan sonra ezberlediyse, o bir işitsel öğrenicidir. Bu tür çocuklar için şunları yapabilirsiniz:

 • Materyali yüksek sesle okuyun veya dinleterek materyali öğretmeye çalışın. Bu nedenle, sesli kitaplar bu çocuklar için iyi bir seçimdir.
 • Sakin, enstrümantal müzik, bu tür öğrenicilerin konsantrasyonunun artmasına ve daha fazla bilgiyi hatırlayabilmesine yardımcı olabilir.

Kinestetik Yöntem

Çocuğunuzun öğrenilecek materyale dokunduğunda ve materyali hissettiğinde, konuyu daha iyi çalıştığını fark ederseniz, bu çocuğunuzun kinestetik bir öğrenici olduğunu gösterir. Bu tür çocuklar için şunları yapabilirsiniz:

 • Elinizden geldiğince dokunulabilir materyaller sağlamaya çalışın. Örneğin, çocuğunuz gezegenleri öğreniyorsa, onu bir planetaryuma götürülebilir veya tarih çalışıyorsa onu bir müzeye götürebilirsiniz.

Çeviren: Ezgi Emiroğlu
Kaynak: Curious Mind Magazine

0
Çocuk Gelişimiyle İlgili Unutmamanız Gereken 8 Şey
Ebeveynler İçin İletişim İpuçları: Çocuğunuz İçin ...

Bağlantılar

Nesil Aile Danışma Merkezi


Çalışma Saatlerimiz

 • Hafta İçi: 9:00 - 18:00
 • Cmt: 9:00 - 18:00
 • 0212 225 0444
 • 0533 472 6120

Adresimiz

Süleyman Seba Cd. No:62 Spor Ap. Kat:1 Daire:2
Vişnezade / Beşiktaş/ İstanbul
 • 0212 225 0444
 • 0533 472 6120


0
Paylaşım