Psikoloji Blogu

Sık sık güncellenen psikoloji blogumuzda çocuk, ergen, çift ve aile, yetişkin ve sporculara yönelik güncel psikoloji haberleri ve araştırmaları yayınlamaktayız.

Çocuklara ölümü nasıl anlatırsınız?

Çocuklara ölümü nasıl anlatırsınız?

Çocuğunuzun ölümle başa çıkmasına nasıl yardımcı olabilirsiniz?

Çocuklar sevdikleri birini kaybettiklerinde yaşadıkları üzüntüyü farklı şekillerde özümser ve ifade ederler. Çocukların bu kayıpla nasıl başa çıktıkları ise yaşları, ölen kişiye olan yakınlıkları ve bu süreçte aldıkları destek gibi birçok faktörle ile ilişkilidir.

Peki yetişkinler olarak sizler yakınını kaybetmiş bir çocuğa nasıl yardım edebilirsiniz?

“Ölüm” hakkında konuşurken basit, karmaşık olmayan kelimeler kullanın.

Birinin ölüm haberini verirken çocuğunuza şefkatli yaklaşmaya özen gösterin. Basit ve dolaysız kelimeler kullanın. Örneğin “Sana söylemem gereken kötü bir haberim var. Bu sabah büyük anne öldü.” gibi doğrudan cümleler kurun. Daha sonra ise söylediklerinizi idrak etmesi için duraklayın ve ona süre tanıyın.

Dinleyin, teselli edin ve yatıştırın.

Sevdikleri birini kaybettiğini öğrendiğinde her çocuk farklı tepkiler verir. Kimi çocuk ağlar, kimi çocuk bazı sorular sorar, kimisi ise tepki dahi vermeyebilir. Ancak ne tepki verirse versin, bunların hepsi doğaldır! Yeniden güven vermek yada kucak açmak için çocuğunuzun yanında kalmalı ve varlığınızla destek olmalısınız. Çocuğunuzun sorduğu soruları yanıtlayın ve onun yanında bulunun.

Duyguları sözcüklere dökün.

Yaşanan kaybı takip eden günlerde, haftalarda ve aylarda çocuğunuzu düşüncelerini ve hislerini dile getirmesi için onu cesaretlendirin. Kendi hislerinizden söz edin; bu şekilde çocukların kendi hislerinin farkına varmalarına ve bu duyguları hakkında rahat hissetmelerine yardımcı olabilirsiniz. Örneğin, “Su an çok üzgün olduğunu biliyorum. Ben de çok üzgünüm. İkimizde büyük anneyi çok severdik ve o da bizi çok severdi” gibi cümleler kurabilirsiniz.

Çocuğunuza onu nelerin beklediğinden bahsedin

Eğer sevilen kişinin ölümü, çocuğun hayatında bir takım değişikliklere sebebiyet verecekse, bu değişiklikleri çocuğa açıklayarak, belirsizlikten dolayı oluşabilecek olası korku ve kaygıların yolunu kesin. Örneğin, “Eskiden büyük annenin aldığı gibi, artık Fatma Hala seni okuldan alacak” ya da “Bir kaç günlüğüne büyük baban ile kalmam gerekiyor. Bu yüzden sen ve baban bir süreliğine evde yalnız kalacak ve birbirinize göz kulan olacaksınız ancak seninle her gün telefonlaşacağız ve ben Pazar günü geri dönmüş olacağım”

Ritüeller ve cenazeler hakkında konusun.

Çocuğunuzun cenaze ve beraberinde gelen ritüellere katılmasına izin verin. Öncesinde ise cenaze ortamında neler olacağına dair çocuğunuzu bilgilendirin. Örneğin; “Büyük anneni seven birçok insan da bizler gibi orada olacaklar. Dua edeceğiz ve büyük annenin hayatından bahsedeceğiz. Orada bulunan bazı insanlar birbirlerine sarılarak ağlayabilirler. İnsanlar baş sağlığı dileyebilir. Bu gibi sözler, cenazelerde ölen kişinin yakınlarına söylenen kibar ve nazik cümlelerdir. Bu gibi cümlelere ‘Geldiğiniz için teşekkür ederiz’ diyerek cevap verebiliriz. Sen bana yakın durabilir ve istersen elimden tutabilirsin” diyebilirsiniz.

Çocuğunuza mezarlık ve gömülme işlemini anlatmanız gereken durumlar olabilir. Bu gibi bir durumda kendi inanışınıza göre cenaze sonrası ölü kişinin bedenine ne yapıldığını ve ölüm sonrası ruhuna ne olduğunu çok detaylandırmadan, basitçe açıklayabilirsiniz.

Çocuğunuza bir rol verin.

Çocuğunuzun küçük ve aktif bir rol olması, onun cenaze töreni gibi alışık olmadığı duygusal durumlarla başa çıkmasına yardımcı olur. Örneğin çocuğunuzun cenaze yemeğinde bir şiir okumasını isteyebilirsiniz. Bir rol sahibi olup olmak istemediğine ve nasıl bir rol oynamak istediğine bırakın çocuğunuz karar versin.

Çocuğunuzun ölen kişiyi hatırlamasına yardımcı olun.

Çocuklarınızla yaptığınız sohbetlerde ölen kişiyi konuşmaktan kaçınmayın. Güzel anıları hatırlayıp bunları başkalarıyla paylaşmak, yaşanan üzüntünün daha kolay atlatılmasını sağlayarak pozitif duyguları aktif hale getirir. Bu yüzden yaşanan kaybı takip eden günlerde, çocuğunuzu bu duygularını ifade edebilmesi için araç olarak kullanabilmesi adına resim çizmeye ya da sevdikleri kişiler hakkında hikayeler yazmaya teşvik edebilirsiniz.

Teselli edici ve yatıştırıcı bir tavır sergileyin.

Çocuğunuza ihtiyacı olan teselliyi vermekten kaçınmayın ancak bunu yaparken olumsuz duyguların üzerinde çok durmayın. Konu hakkında kısa bir süre sohbet edip çocuğunuzu dinledikten sonra, sohbetin odağını çocuğunuzun daha iyi hissedebileceğini düşündüğünüz başka bir konuya veya aktiviteye kaydırabilirsiniz. Örneğin, beraber oyun oynayabilir, sanat faaliyetleri yapabilir, yemek pişirebilir yada birlikte bir yere gidebilirsiniz.

Önemli olan, çocuğunuzun sevilen kişinin ölümü sonrası, daha iyi hissedebilmesinin zaman alacağını anlamasıdır. İyileşmek ölen kişiyi unutmak anlamına gelmemektedir. Aksine ölen kişiyi güzel duygu ve hatıralarla hatırlayarak hayata eski rutininde devam edebilmektir.

Çocuğunuzun iyileşme sürecinde durumla nasıl başa çıktığını ve nasıl hissettiğini görebilmek adına çocuğunuzla konu ile ilgili sohbetlerinize devam etmekten kaçınmayın. Bu süreç içerisinde bazı çocuklar geçici olarak konsantrasyon, uyku problemi yada aşırı kaygılanma gibi problemler yaşayabilirler. Daha çok desteğe ihtiyaç duyan çocuklar için klinik yardım almak iyi bir fikir olabilir.

Çeviren: Berna Aker
Yaralnılan Kaynak: Kids Health

0
Çocuğunuzun empati yeteneğini geliştirecek 9 yönte...
Aileler için oyun teorisi

Related Posts

Bağlantılar

Nesil Aile Danışma Merkezi


Çalışma Saatlerimiz

  • Hafta İçi: 9:00 - 18:00
  • Cmt: 9:00 - 18:00
  • 0212 225 0444
  • 0533 472 6120

Adresimiz

Süleyman Seba Cd. No:62 Spor Ap. Kat:1 Daire:2
Vişnezade / Beşiktaş/ İstanbul
  • 0212 225 0444
  • 0533 472 6120


0
Paylaşım