Psikoloji Blogu

Sık sık güncellenen psikoloji blogumuzda çocuk, ergen, çift ve aile, yetişkin ve sporculara yönelik güncel psikoloji haberleri ve araştırmaları yayınlamaktayız.

Çocuklar ve Zaman Yönetimi

Çocuğunuza zaman kavramını doğru bir şekilde öğretmek, onun gününü planlamasına yardımcı olur.

Zaman algısı yaşla birlikte gelişir:

 • İki üç yaşlarındaki bir çocuk anı yaşar. Sadece “Şimdi” veya “Şimdi değil” kavramlarını anlar; bu dönemde çocukların bekleme kabiliyetleri henüz gelişmemiştir.
 • Beş altı yaşlarında bir çocuk için ise geçmiş, şimdiki zaman ve gelecek kavramları oturmuştur. “Gelecek hafta”, “yarın”, “çok uzun zaman önce” gibi kavramları anlayabilir.
 • Yedi veya on yaşındaki bir çocuk ise artık saat ve takvimi anlamak için yeterli aritmetik becerisine sahiptir.

Çocuğunuzun zaman kavramını geliştirmesine yardımcı olmak için şunları deneyebilirsiniz:

 1. Sırada ne var? Bu yöntem sayesinde ufak çocuklarınız için tahmin edilebilir bir rutin oluşturursunuz. Mesela akşam rutininiz oyun vakti, dişleri fırçalama zamanı, hikaye zamanı ve uyku zamanı olabilir. Çocuğunuza “Dişlerimizi fırçaladık, şimdi sırada ne var?” diye sorup belirlediğiniz rutine uymasını isteyebilirsiniz, böylelikle kafasında bir zaman kavramı oluşmasını sağlayabilirsiniz.
 2. Öncesinde ne olmuştu? Bu soru çocuğunuza gelecek için tahmin yapabilme becerisi katar. Mesela çocuğunuzun bir arkadaşı evinize geliyorsa “Geçen sefer arkadaşın bize geldiğinde ne olmuştu? Beraber evcilik oynamıştınız” demek çocuğunuza bu sefer de benzer bir durum olacağını hatırlatır, tahmin edebilme becerisi artar.
 3. Ne kadar sürüyor? Çocuklarda süre kavramı, oturması zor ama önemli bir kavramdır. Eğer çocuğunuz sayı saymayı öğrendiyse, süre kavramını kullanmaya başlayabilirsiniz. Mesela iki çocuğunuz ve ortada sadece bir oyuncağınız varsa, “30’a kadar say ve sonra sıra kardeşine geçecek” derseniz süre kavramını çocuğunuza tanıtmış olursunuz. Ayrıca günlük aktivitelerinizin ne kadar sürdüğü hakkında konuşmak da size yardımcı olacaktır. Evden okula yürümemiz on dakikamızı alıyor, en sevdiğin çizgi film yarım saat sürüyor.

Çeviren: Cansu Akay

Kaynak: Psychology Today, http://www.psychologytoday.com/blog/growing-friendships/201403/time-management-kids 

0
Hiperaktivite ve Yaşam Şartlarını Birbirinden Ayır...
Aşırı İlgili ve Korumacı Ebeveyn Olmak

Bağlantılar

Nesil Aile Danışma Merkezi


Çalışma Saatlerimiz

 • Hafta İçi: 9:00 - 18:00
 • Cmt: 9:00 - 18:00
 • 0212 225 0444
 • 0533 472 6120

Adresimiz

Süleyman Seba Cd. No:62 Spor Ap. Kat:1 Daire:2
Vişnezade / Beşiktaş/ İstanbul
 • 0212 225 0444
 • 0533 472 6120


0
Paylaşım