Psikoloji Blogu

Sık sık güncellenen psikoloji blogumuzda çocuk, ergen, çift ve aile, yetişkin ve sporculara yönelik güncel psikoloji haberleri ve araştırmaları yayınlamaktayız.

Çocuk ve Cinsellik

Çocuk ve Cinsellik

Çocukların cinsellik hakkında ki sorularını cevaplamak ebeveynlerin oldukça korktukları sorumluluklarından biridir. Ancak bu konu, çocuğun gelişimi süresince es geçilmemesi gereken bir konudur. Ebeveynler çocuklarının yaşları ile orantılı olarak çocuklarının sorularını cevaplayarak, onların sağlıklı gelişmesine yardım etmiş olurlar.

Çocuklar ne zaman bedenleri merak etmeye başlarlar?

Çocuklar bebeklik döneminden itibaren vücutlarını keşfetmeye meraklıdırlar. Kız ve erkek arasındaki farklılıklar onlarda doğal bir merak uyandırır.

Yürümeye henüz başlamış çocuklar banyoda ya da bezleri değişirken ki gibi durumlarda çıplak olduklarında genellikle genital bölgelerine dokunurlar. Bu gelişim evresinde, utanç duyguları henüz bu bağlamda yoktur. Bu tip davranışlar Amerikan Pediatri Akademisi (AAP)’nin de belirttiği üzere, genel bir merakın sonucu ortaya çıkan ve seksüel anlamı olmayan davranışlardır.

Peki 2-3 yaşlarında ki çocuğunuz kendine dokunurken nasıl tepki vermelisiniz?

Her aile bu duruma kendi değer yargılarına ve bakış açısına göre yaklaşacaktır. Ancak unutmamalısınız ki çocuğunuzun merakına olan tutumunuz, onun bu durumu ya kabul edilebilir yada utanç verici davranışlar olarak kategorilendirmesine yön verecektir.

Bu doğal merakı yüzünden azarlanan bu yastaki çocuklar, bedenlerinin bu “özel” bölgelerine normalden fazla merak geliştirebilir ya da bu bölgelerden utanç duyabilirler. Bazı ebeveynler kendine dokunma eylemini bilerek göz ardı eder veya çocuğun ilgisini başka bir eyleme çekmeye çalışırlar. Bazı ebeveynlerse çocuğun kendine dokunma eylemini kabullenir ve toplum arasında çocuğun bu gibi eylemlerini normal karşılayabilirler.

Mahrem bölgelere isim takmak

Çocuk 3 yaşına yaklaştığı zamanlarda, bazı ebeveynler doğru anatomik kelimeleri kullanmayı tercih ederler. Bu kelimeler kulağa basta oldukça medikal gelsede, çocuğun kelimeyi telaffuz edebilmesinde bir sıkıntı olmadığı surece mahrem bölgeler için kullanılan isimleri kullanmamanın bir anlamı yoktur. Aksine, bu kelimeler (penis, vajina vb.) kullanılırken gerçekçi bir şekilde kullanılmalı ve herhangi bir utanç yada ciddiyetsizlik ima edilmemelidir. Bu sayede çocuk bu kelimeleri utanmadan, doğru ve düz bir tavırda kullanmayı öğrenecektir.

Bebeklerin nereden geldiğini soran çocuklara ne demeli?

Bu soruyu verdiniz cevabin cinsel içerikli olmasının gereği yoktur. Çocuğun yaşına bağlı olarak bu soruya karninizi işaret ederek bebeklerin annenin rahminde (karnında) büyüdüğünü söylemeniz yeterli olacaktır.

Örneğin; Kadın ve erkek birbirini çok sever ve bu sevgi onları birbirlerine yakınlaştırır. Bu esnada erkeğin bedeninden kadının çocuk büyütmek üzere olan karın bölgesine -buna rahim denir- bir tohum yani bebek, büyümek üzere bırakılır. gibi bir cevap vermeniz 6 yas dolaylarında ki çocuklar için yeterli olacaktır.

Her ailenin kendi dili ve rahat edebileceği özgün bir yolu vardır ancak yapılan açıklama çocuğun yaşına ve gelişim seviyesine uygun olmalıdır. Ebeveynler çocuğun ne kadar bilgiye ihtiyaç duyduğuyla ilgili adımları takip etmeli ve onun sorduğu kadarını cevaplamalıdır.

Çocuğunuzun “doktorculuk” oynarken mahrem bölgelerini gösterdiğini görürseniz nasıl tepki vermelisiniz?

3-6 yas arası çocuklar doktorculuk, evcilik gibi oyunları sıklıkla oynarlar. Bir çok ebeveyn bu tip oyunlar esnasında çocuklarının mahrem bölgelerini gösterdiklerine sahip olunca aşırı tepki gösterebilirler ancak sert bir biçimde azarlamak bu gibi bir durumla bas etme yöntemi olmamalıdır. Çocuğunuzun bu gibi davranışları onun ilerideki cinsel yönelimi ile ilgili değildir. Bu yas çocukları cinsel bölgeleri tanımaya ve anlamlandırmaya çalışırlar.

Aslında bu gibi durumlarda bir ebeveynin oyuna karışması ve çocuğun dikkatini soğuk kanlılıkla, telaş yapmadan başka yöne çekmesi durumu kurtarmak adına yeterli olacaktır.

Fakat kalıcı çözümler üretmek adına çocuğunuz ile daha sonrasında bu konuyu oturup konuşmalısınız. Çocuğunuza arkadaşlarının yada kendisinin bedenine olan merakın anladığınızı ancak topluluk arasında mahrem bölgelerimizi göstermediğimizi ve bu bölgelerin ancak kendisine özel olduğunu anlatmalısınız. Onun haricinde kendisinden başka eğer genital bölgelerinde agrı varsa agrının sebebinin bulmak adına ancak doktor ve ebeveynlerinin görebileceğini de söylemelisiniz. Bu şekilde çocuğunuzu utandırmadan sınırları belirleyebilirsiniz.

Onun haricinde eğer kendisine bir yabancı dokunursa, o kişiye durmasını söylemesi gerektiğini öğretmeli ve bunu hemen size söylemesini tembih etmelisiniz. Çocuğunuza bu durumu “seni kotu hissettiren her şeyi bilmek istediğim için bu tip kötü bir durumla karşılaşırsan mutlaka bana söylemelisin” seklinde bir açıklama yapabilirsiniz.

Kaç yaşından itibaren kız çocukları ile menstrüasyon hakkında konuşulmalı?

Kızlar 8 yaşlarında bu konu hakkında azda olsa bilgi sahibi olmalıdır. Bunu anlatmanın en kısa tanımı aslında biraz büyümeye atıf yapmak olabilir. Regl olmanın yavaş yavaş çocukluktan genç kızlığa geçişin ilk adimi olduğuna ve bedenin büyüdüğüne olumlu duygusal atıflar yapılmalıdır.

Çeviren: Berna Aker
Yaralnılan Kaynak: Kids Health

0
Çocukların İş Birliği Yapmasına Yardımcı Olacak 5 ...
Çocuğunuzun öfkesi normal mi?

Bağlantılar

Nesil Aile Danışma Merkezi


Çalışma Saatlerimiz

  • Hafta İçi: 9:00 - 18:00
  • Cmt: 9:00 - 18:00
  • 0212 225 0444
  • 0533 472 6120

Adresimiz

Süleyman Seba Cd. No:62 Spor Ap. Kat:1 Daire:2
Vişnezade / Beşiktaş/ İstanbul
  • 0212 225 0444
  • 0533 472 6120


0
Paylaşım