Psikoloji Blogu

Sık sık güncellenen psikoloji blogumuzda çocuk, ergen, çift ve aile, yetişkin ve sporculara yönelik güncel psikoloji haberleri ve araştırmaları yayınlamaktayız.

Çocuk Gelişimiyle İlgili Unutmamanız Gereken 8 Şey

Çocuk Gelişimiyle İlgili Unutmamanız Gereken 8 Şey
 1. Çocuklar ve hatta bebekler ailelerini ya da bakımveren veren çevrelerini tehdit edici bir strese maruz kaldıklarında bu durumdan olumsuz olarak etkilenirler. Olumsuz erken dönem çocukluk deneyimleri beyinde fiziksel ve kimyasal bozukluğa sebep olabilir.
 2. Gelişim etkileşimsel bir işleyiştir ve yaşamın akıbeti yalnızca genler tarafından belirlenmez. Çocuklar dürtülerini kontrol etme, odaklanma ve bilgileri hafızada tutma kapasitelerine sahip olarak dünyaya gelirler. Ancak erken dönem deneyimleri bu kapasitelerin nasıl gelişeceğinin temelini oluşturur.
 3. Ebeveyn ve çocuk arasındaki bağlanma birincil düzeyde önemli olmasının yanında, küçük yaştaki çocuklar aile içinde ya da dışında bakım veren diğer bir kişiyle kurduğu ilişkiden de faydalanabilir.
 4. Beyin yapısı doğumdan ilk üç yıla kadar önemli derecede şekillenmesine rağmen, gelişimi ergenlik ve genç yetişkinlik dönemine kadar devam eder.
 5. Çocuğun yaşadığı ihmal çocuğun gelişimini etkileyen ciddi bir tehdittir. Hatta bu durum fiziksel istismardan bile daha etkilidir. İhmal deneyimleri bilişsel bozukluklara, akademik zorluklara, dikkat problemlerine, dil gelişimindeki aksaklıklara neden olabilir, sosyal ilişkileri etkileyebilir.
 6. Şiddete ve olumsuz deneyimlere maruz kalan küçük çocuklar bundan olumsuz şekilde etkilenmelerine karşın, sunulan güvenilir ve destekleyici çevreden yararlanabilirler.
 7. Çocuğu onu tehdit edici çevreden uzaklaştırmak, yaşadığı olumsuz deneyimleri otomotik olarak tersine çevirmez. Çevresinin güven, kontrol, öngörülebilir ve destekleyici bakım etrafında restore edilmesi gerekir.
 8. Olumsuzluklara rağmen gelişme, büyüme ve uyum sağlama becerileri destekleyici ilişkiler yoluyla gelişir. Araştırmalar çocuğun güvenebileceği bir ilişkinin içinde olmasının (en azından bir ilişki) birçok becerisinin gelişimi için fırsat olduğunu söylemektedir.

Çeviren: Sevde Amil
Kaynak: Center on the Developing Child, Harvard Üniversitesi.

0
Aldatma nedir? İnsanlar neden aldatır?
Çocuklarda Konsantrasyonu Artırmak İçin Etkili İpu...

Related Posts

Bağlantılar

Nesil Aile Danışma Merkezi


Çalışma Saatlerimiz

 • Hafta İçi: 9:00 - 18:00
 • Cmt: 9:00 - 18:00
 • 0212 225 0444
 • 0533 472 6120

Adresimiz

Süleyman Seba Cd. No:62 Spor Ap. Kat:1 Daire:2
Vişnezade / Beşiktaş/ İstanbul
 • 0212 225 0444
 • 0533 472 6120


0
Paylaşım