Psikoloji Blogu

Sık sık güncellenen psikoloji blogumuzda çocuk, ergen, çift ve aile, yetişkin ve sporculara yönelik güncel psikoloji haberleri ve araştırmaları yayınlamaktayız.

Alay Edilen Çocuk

Alay Edilen Çocuk

Bir kişi veya grup tarafından alay edilen çocuğa ailelerin verebilecekleri tavsiyeler nelerdir? Aileler bu konuda neler yapabilir?  

Çoğu kisi ebeveynlerine bu konuda gereğinden fazla telaşlandığını ve çocukları kendi haline bırakmaları gerektiğini düşünebilir. Fakat çocuğunuzun maruz kaldığını bu durumun bıraktığı hasarların göz ardı edebileceğimiz kadar basit olmadığını artik biliyoruz.  

Çocuğunuzla alay edildiğini nasıl anlayabilirsiniz? Sizi alarma geçirecek bazı ipucular neler olabilir?

Bu gibi durumlara maruz kalan çocuklar genellikle ebeveynlerine bunu doğrudan soylemekten çekinebilir. Onun yerine okula gitmek istemediğini yada hasta hissettiğini  dile getirebilir. Eger çocuğunuzun okula gitmek istemediği zamanların sayısında artış söz konusuysa,  “hasta hissettiği” bu günlerin arkasında okulda kendisiyle alay edilmesi olabilir.  

Çocuğunuzun normal dışı olan davranışlarına dikkat edin. Bu gibi durumlar  ipucunuz olabilir. Örneğin normalde boyle bir huyu yokken çocuğunuz okuldan gelir gelmez tuvalete sıklıkla koşarak gidiyorlarsa, bunun sebebi çocuğunuzun  alay edilme ihtimaline karsi tuvaletlere girmekten kaçınması olabilir çünkü tuvaletlerin tek çıkış kapısı vardır ve alay etmek için okuldaki en ideal yerdir.  

Çocuğunuz size gelip kendisiyle alay edildiğini söylüyorsa, yapılması gereken en iyi şey nedir?

Öncelikle iyi bir dinleyici olun ve “Sence bu çocukların seninle dalga geçmeleri icin ne yapmış olabilirsin?” gibi bir yaklaşımda bulunmayın çünkü dalga geçmenin çocuğunlukla bir nedeni, mantığı yoktur. Çocuğunuza kendisiyle dalga geçilmesine sebep olabilecek yanlış bir şeyler yapmış olabileceği hissini vermekten çekinmelisiniz.  

Yargılayıcı sorular sormadan ne olduğunu ve bunu çocuğa yapanın kim olduğunu öğrenmeye çalısın. Çünkü çocuğunuzun bu noktada soylediklerine ve hislerine değer verildiğini bilmeye ihtiyacı var.  

Peki, alay edilme durumunu nasıl durdurabilirsiniz?  

Çocuğunuza, bu durumu çözebilecek gücün kendi söz ve davranışlarında olduğunu göstermeye çalışın. Çocuğunuza “Bir sonraki seferde ne söylemek istersin, sence ne desen durum çözüme kavuşurdu?” gibi sorular sorun. “Beni yalnız bırak, git başımdan” gibi cevaplar verebileceğini söylediğinde ebeveyn olarak bunun kotu bir fikir olduğunu söylemek yerine “Bunu soylersen sence neler olabilir” gibi bir soru sorarak çocuğunuzun sözcüklerinin gücünün farkına varmasını sağlayabilirsiniz. Fakat çocuğunuzun yerine çözümler getirmediğinizden emin olun.  

Alay eden çocukların hepsi yaptıkları kötü davranış için diğer çocukların onayını beklerler. Ne zaman ki alay edilen çocuk onay verenlerin fikrini değiştirir, işte o zaman alay eden çocuk yaptığı davranışın onayını alamaz. Boyle olduğunda ise alay durumu tamamen değişebilir ve çocuğunuz rahata kavuşabilir. Gruptan sadece bir çocuğun bile onay vermemesi alay durumunu etkisiz hale getirecektir.  

Çeviren: Berna Aker
Kaynak: Empowering Parents

1
Anne-Baba İlişkilerinde Çocukların Önünde Yapılan ...
Erken Çocukluk Döneminde Saldırganlık

Related Posts

Bağlantılar

Nesil Aile Danışma Merkezi


Çalışma Saatlerimiz

  • Hafta İçi: 9:00 - 18:00
  • Cmt: 9:00 - 18:00
  • 0212 225 0444
  • 0533 472 6120

Adresimiz

Süleyman Seba Cd. No:62 Spor Ap. Kat:1 Daire:2
Vişnezade / Beşiktaş/ İstanbul
  • 0212 225 0444
  • 0533 472 6120


0
Paylaşım