Psikoloji Blogu

Sık sık güncellenen psikoloji blogumuzda çocuk, ergen, çift ve aile, yetişkin ve sporculara yönelik güncel psikoloji haberleri ve araştırmaları yayınlamaktayız.

Çocuğunuza 4 Adımda Özür Dilemeyi Öğretin!

Çocuğunuza 4 Adımda Özür Dilemeyi Öğretin!

Sadece özür dilemiş olmak için, özür dilemek aslında pek de karşı tarafın gönlünü almaz.

Karşı tarafı incittiğinizde özür dilemek gerektiğini çoğu çocuk bilir; fakat çocuğunuzu anında özür dilemeye zorlamak, onların sadece yükümlülükten kurtulmak için içi boş özür dilemeye teşvik eder. Bir özüre mana katabilmek için çocuğunuza olan durumu tartışma fırsatı verin ve duygularını gözden geçirmesine yardımcı olun.

Ebeveynler çocuklarına genelde özür dilemeleri gereken zamanlarda küçük işaretler verir ve onları özür dilemeye teşvik ederler. Oysa hızlı bir özür çocuğunuzun durumu analiz edip ders çıkarmasını zorlaştırır. Zamanında olumsuz olayları değerlendirip sonuç çıkarmadığı için gelecekte aynı davranışlar tekrarlar.

Sadece 4 yöntem ile çocuğunuza kalpten gelerek özür dilemeyi öğretin!

Gözden geçirin

Çocuklar akranlarıyla tartıştıklarında öfkelenirler. Bu tamamen doğan bir tepkidir. Tartışmayı başlatan sizin çocuğunuz da olsa, birtakım duygular hissedebilir. Çocuğunuz içsel bazı duyguları beraberinde taşıyor olabilir ve tartışma anında bir şey bu duyguları tetiklemiş olabilir.Olumsuz duygularla sonuçlanan olayları gözden geçirin. Olayı parçalara bölerek neler olduğunu ve tartışmadaki her iki tarafın hisleri hakkında konuşun. Önemli bir nokta ise birini suçlamaktan veya sorunu çözmekten kaçının.

Tartışın

Duygular hakkında konuşun. Çocuğunuza olumsuz etkileşimi sırasında neler hissettiğini sorun. Çocuğunuzun kendi duygularının neler olduğuna ve bu duyguların ne anlama geldiğine odaklanmasına yardımcı olun. Çocuğunuzun duygularını değerlendirdikten sonra, empati konusuna geçebilirsiniz. Çocuğunuzdan diğer çocuğun ne hissetmiş olabileceğini düşünmesini isteyin. Diğer çocuk öfkeli mi, üzgün mü görünüyordu? Çocuğunuzun davranışları digger çocuğu etkiledi mi?

Canlandırma yapın

Küçük çocuklar için özür dilemek çok zor olabilir. Utanabilirler. Duygularını dile getirecek doğru kelimeleri bulamayabilirler. Bazen de olayın tamamen hafızalarından yok olmasını dileyebilirler.

Özür dileme çalışmaları, çocuğunuzun arkadaşının duygularını göz önünde bulundurarak onunla nasıl barışabileceğini öğrenmesine yardımcı olur. Özür dileme çalışmalarına örnek olarak Söylediğim sözlerden ötürü üzgünüm., Bu konuda öfkeli/üzgün hissediyordum., Başka bir sefere... gibi cümleleri kullanabilirsiniz. Çocuğunuzun rahat hissedeceği bir cümle bularak, arkadaşlarına karşı kalpten konuşmasına teşvik edin.

Modelleyin

Muhtemelen siz de evde bir tartışma sırasında karşı tarafı terslemişsinizdir. Çocuklarımızdan, eşimizden, akrabalarımızdan özür dilediğimiz zaman çocuklarıma iyi örnek oluruz. Bu şekilde çocuklarımıza bizim de hatalar yapabileceğimizi ve bu hataların sorumluluklarını üstlendiğimizi gösteririz.

Önemli bir şey unuttuğunuzda veya sabırsız olduğunuz bir andaki sözleriniz için çocuğunuzdan özür dilediğiniz zaman çocuğunuz kelimelerin gücünü görecektir. Bir hata yaptıklarında başkalarını düşünmeyi ve kalpten özür dilemeyi öğreneceklerdir.

Çocuklarımıza her şeyi kontrol edebilen süper ebeveynler olarak görünmek yerine zaman zaman hata yapabilen insan ebeveynler olduğunuzu göstermek daha yararlıdır.

Derleyen: Talia Molina
Kaynak: Everyday Family: “Teach Your Kids to Apologize in 4 Easy Steps” (Katie Hurley)

1
Boşanan Ebeveynler İçin En İyi 10 Öneri
Orta Yaş Döneminde Psikolojik Dayanıklılığı Gelişt...

Related Posts

Bağlantılar

Nesil Aile Danışma Merkezi


Çalışma Saatlerimiz

  • Hafta İçi: 9:00 - 18:00
  • Cmt: 9:00 - 18:00
  • 0212 225 0444
  • 0533 472 6120

Adresimiz

Süleyman Seba Cd. No:62 Spor Ap. Kat:1 Daire:2
Vişnezade / Beşiktaş/ İstanbul
  • 0212 225 0444
  • 0533 472 6120


0
Paylaşım