Psikoloji Blogu

Sık sık güncellenen psikoloji blogumuzda çocuk, ergen, çift ve aile, yetişkin ve sporculara yönelik güncel psikoloji haberleri ve araştırmaları yayınlamaktayız.

Çocuğunuz Olmadan Seyahat Etmek

Çocuğunuz Olmadan Seyahat Etmek

Seyahat ederken çocuğunuzu evde bırakmak, daha önce hiç yapmadığınız takdirde ve hatta yaptıysanız bile, biraz korkutucu ve stresli olabilir! Ancak ayrılmadan önce çocuğunuzu hazırlayabilirsiniz, böylece ikiniz de daha rahat hissedersiniz.

Çocuklar hazır mı?

Çocukların evde kalmaya hazır olmaları büyük oranda yaşlarına bağlıdır. Ayrılma kaygısı, 6 ay ile 2 yaş arasındaki çocuklar arasında yaygındır. Onlar için, konfor çok önemlidir. Siz gittiğinizde, çocuklarınızın bir bakıcıyla rahat hissedeceğinden ve normal günlük rutinlerini devam ettireceklerinden emin olun. Mümkünse ebeveynleri uzaktayken, bu dönemdeki çocuklar için kendi evlerinde kalmaları daha iyidir.

Okul öncesi dönemdeki çocuklar, bir ebeveynin neden gittiğini anlayamayabilirler; bunun sebebi olarak yanlış bir şey yaptıklarından endişe edebilir ve ebeveynin gitmesinin bir tür ceza olduğunu düşünebilirler. Bu nedenle, bunun aslında böyle olmadığını ve yolculuklarının asıl nedenini açıklanmak önemlidir. Çoğu kez, okul öncesi çocuklar, biberon isteyerek veya sızlanarak daha küçük yaş davranışlara geri dönebilirler, bu şekilde ebeveynlerinin gezisine tepki gösterirler. Çocuğunuz bu şekilde tepki gösteriyorsa, davranışının uygun olmadığını ve seyahat planlarınızı değiştirmeyeceğinizi hatırlatmanız etkili olabilir.

Okul çağındaki çocuklar, ebeveynin gidişiyle ilgili üzüntü, öfke gibi duygularını daha doğrudan gösterebilirler. 6 ila 8 yaş arası çocuklar, yokluğunuzda size ait bir şeyi saklayarak kendilerini rahatlatabilirler.

Daha büyük çocuklar bir ebeveynin gezisi hakkında aşırı duygusallık gösterebilirler ve bir dakika öfkeli davranıp, daha sonrasında yapışkanlık davranışı sergileyebilirler. Gitmeden önce, yokluğunuzda yapabilecekleri eğlenceli aktiviteler planlayın. Uzaktayken onları özleyeceğiniz konusunda çocuklarınızı ikna etmek önemlidir ve bebek bakıcısının onlara iyi bakacağına güvendiğinizi vurgulayın.

Gençler siz seyahatteyken bakıcıya ihtiyaç duymadıklarını hissedebilirler. Eğer küçük çocuklarınız varsa bakım verenin onlar için orada olduğunu açıklayabilir ve çocuğunuzdan bakıcıya küçük çocuklara bakması konusunda yardım etmesini isteyebilirsiniz. Evde yalnızca bir genç çocuğunuz varsa ve onu yalnız bırakmaktan hoşlanmıyorsanız, endişelerinizden bahsetmek ve neden evde başka birinin olmasının sizi daha rahat hissettireceğini açıklamak önemlidir. Eğer çocuğunuzu yalnız bırakmaya karar verirseniz, uzak olduğunuz zaman için açık kurallar koyun. Ayrıca gittiğinizde bir arkadaşınızın veya komşunuzun çocuğunuza göz kulak olmasını istemeniz iyi bir fikirdir.

Bakıcıyı hazırlama

Mümkünse, siz evden ayrılmadan önce çocuklarınızın bakımını üstlenecek kişinin evinizi ziyaret etmesini sağlayın. Bu, çocukların kendilerini o kişiyle daha rahat hissetmelerine yardımcı olur. Ayrıca bu ziyaret bakıcı ile birlikte ev kurallarının, çocukların günlük rutinlerinin ve diğer önemli konuların üstünden birlikte geçilmesi için de iyi bir fırsat olur.

Üstünden geçilmesi gereken konular:

 • Araç koltuğunun doğru kullanılması
 • Çocuğunuzu rahatlatmak için ipuçları
 • Evinizde alınan çocuk koruma önlemleri
 • Yangın durumunda ne yapılması gerektiği, yangın söndürücülerin ve yangın detektörlerinin evde nerede olduğunu da içeren bilgiler
 • Acil tıbbi bir durumda neler yapılması gerektiği ve size nasıl ulaşılacağına dair bilgiler
 • Önemli telefon numaralarının bir listesi
 • Çocukların alerjileri, ilaçları, aşıları ve tıbbi öykülerinin bir kaydı
 • Ulaşılamayacağınız zamanları da içeren seyahat güzergahınız

Yapılması gereken diğer şeyler:

 • Yiyecek harcamaları ve herhangi bir acil durum için gerekebilecek nakit para
 • Dolu bir buzdolabı ve gıda kileri
 • Çocuğunuzun en sevdiğiniz oyuncakları, filmler, müzik ve kitaplar ,çocuğunuzun dikkatini başka bir yöne çekebilecek veya rahatlamasına yardımcı olacak yeni bir kitap ya da oyuncak
 • İyi stoklanmış bir ecza dolabı; Çocuğunuz düzenli olarak ilaç kullanıyorsa, yeterli miktarda ilacı olduğundan ve bakım verenin bunu nasıl yapacağını bildiğinden emin olun.
 • Seyahat bilgilerinizin yanı sıra çocuğunuzun tıbbi bilgileri ve telefon numaralarını içeren bir klasör bırakın (Çocuğunuzun doktorunun, hastanenin, eczanenin, diş hekiminizin, komşunuzunuz, yakınınızın, okulunun telefon numaraları)

Siz uzaktayken

Mümkünse bakıcı ile düzenli olarak iletişim kurun ve kontrol edin. Gittiğiniz süre boyunca çocuğunuzu rahatlatacak temas konusunda dikkatlice düşünün. Bazı çocuklar kartpostallara ya da günlük bir telefon görüşmesine, e-posta mesajına ihtiyaç duyabilirken bazıları, özledikleri ebeveynden haber alırlarsa daha fazla üzülebilirler. Gitmeden önce çocuklarınızla birlikte seyahat planlarınızla ilgili temel ayrıntıları gözden geçirin. Seyahat tarihlerinizi bir takvimde işaretleyerek, ne kadar süre kalacağınızı anlamalarına yardımcı olabilirsiniz, bakıcıdan da her geçen güne bir çizik atmasını isteyebilirsiniz.

Döndüğünüzde çocuğunuzdan gelebilecek değişik tepki ve davranışlara hazır olun. Küçük çocuklar bazen ebeveynleri onları bıraktıklarında onlara kızarlar ve geri döndüklerinde onları görmezden gelirler. Böyle bir durum meydana gelirse, diğer durumlarda takındığınız tavrı takının ve kullandığınız disiplin yöntemlerini uygulayın. Tabii ki, geri döndüğünüzde çocuğunuza sarılmaya ya da öpmeye çalışmalısınız, ancak çocuğunuz hâlâ kızgınsa zorlamayın.

Çeviren: Ezgi Emiroğlu
Kaynak: Kids Health

0
Çocuğunuzun öfkesi normal mi?
Çocuğunuzun empati yeteneğini geliştirecek 9 yönte...

Related Posts

Bağlantılar

Nesil Aile Danışma Merkezi


Çalışma Saatlerimiz

 • Hafta İçi: 9:00 - 18:00
 • Cmt: 9:00 - 18:00
 • 0212 225 0444
 • 0533 472 6120

Adresimiz

Süleyman Seba Cd. No:62 Spor Ap. Kat:1 Daire:2
Vişnezade / Beşiktaş/ İstanbul
 • 0212 225 0444
 • 0533 472 6120


0
Paylaşım