Psikoloji Blogu

Sık sık güncellenen psikoloji blogumuzda çocuk, ergen, çift ve aile, yetişkin ve sporculara yönelik güncel psikoloji haberleri ve araştırmaları yayınlamaktayız.

Büyük Kardeşlere Sevecenliği Teşvik Etmenin Yolları

Büyük Kardeşlere Sevecenliği Teşvik Etmenin Yolları

İki yaşındaki oğlumun, 4 aylık kız kardeşine karşı nazik olması için ne yapabilirim?
Yeni bebeğim oldu ve hastaneden eve geldiğimden beri 2 yaşındaki kızım çok kötü durumda. Bebeğe çok kaba davranıyor. Ben ne yapabilirim ki? Ya onu artık sevmediğimi düşünürse?

Değişim zordur. İster 2 ister 42 yaşında olun, yeni koşullara adapte olmaya çalışmak, her türlü duygunun su yüzüne çıkmasına neden olabilir! Çocuklarınızın yeni bir kardeşi kabullenmek için mücadele ettiklerini izlerken, ebeveyn olarak sıklıkla ortadan ikiye bölünmüş gibi hissediyor olabilirsiniz. Artık iki insanı eşit derecede seviyorsunuz ve belki de hayal edebileceğinizden daha fazla. Öyleyse o iki küçük insan arasında bir çatışma olduğu zaman yardımcı olmak için neler yapabilirsiniz?

İlk altı ay bebekler çok fazla fiziksel dikkate, ilgiye ihtiyaç duyarlar. Büyük çocuklarınızın her iki elinize de ihtiyaçları yoktur, ancak gözlerinize ve kelimelerinize küçük bebekten daha çok ihtiyaç duyarlar.

İşte büyük çocuğunuza sevginizi hissettirmenin ve güvende olduğunu hissettirmenin bazı yolları;

1. Bebeğinize büyük kardeşi için ne yaptığınızı söyleyin.

Anaokuluna giden çocuklara eve yeni bir bebek geldikten sonra, neden beklemek zorunda oldukları anlatılmalıdır. "Şu anda bebeği besliyorum" "Kardeşinizin altını değiştirmem gerekiyor, bir dakikalığına kendi başınıza oynamalısınız" Ancak büyük kardeşler ebeveynlerini paylaşmaya alışkın değillerdir!

Büyük çocuğunuz için bir şey yaparken bebeğinize bunu anlatmak iyi bir fikir olabilir. Bebeğiniz uyuyor veya farklı bir odada olsa bile! "Şimdi beklemek zorundasın, büyük kardeşine kitap okuyorum." "Şu anda ablana sarılmaya gidiyorum. Senin yanına birazdan geleceğim.”

2. Büyük çocuğunuza bazı sorumluluklar verin.

Yeni bebeğiniz için kimsenin yapmasına izin verilmeyecek birkaç şey seçin. Büyük çocuğunuza verilen rolün önemini vurgulayın; arkadaşlarıyla ve aile büyükleriyle bu rolün önemi hakkında konuşun. Büyük çocuğunuzu bebek bezi çantasını alması veya kardeşinin kıyafeti seçimi konusunda görevlendirin; "Kardeşini sıcakta tutan ve aynı zamanda onun sevdiği giysileri seçmek konusunda çok iyisin!" Yardımları için ona teşekkür edin ve onu takdir etmek için birlikte geçirebileceğiniz zamanlar yaratın.

3. Nelerin önemli ve özel olduğunu açıklayın.

Neden onu abla veya abi olarak izlemekten hoşlandığınızı çocuğunuzla konuşun. Büyük çocuğunuzla birlikte onun bebeklik resimlerine bakın ve onun bebeklik yılları hakkında neleri sevdiğinizi anlatın. Sonrasında ise, şimdiki zamana odaklanın ve büyük bir çocuk olarak ailenizdeki önemini ve yerini anlatın.

4. Çocuğunuzun küçük kardeşini incitecek bir şekilde davranmasına izin vermeyin.

Bu normal bir tepki olmasına rağmen, yine de kardeşine zarar verebileceği veya kaba davranabileceği anlamına gelmez. Kötü davranışlarına tolere etmeden, çocuğunuzun duygularını anladığınızı ifade edebilirsiniz.

5. Her zaman bebek ile ilgili konuşmamaya çalışın.

Arkadaşlarınızla veya ailenizle büyük çocuğunuzun özel günleri veya başarıları hakkında konuşun. Çocuğunuza ne hakkında konuşmak ya da ne yapmak istediğine dair sorular sorun. Hayatınızda yeni bir bebek dışında hiçbir şey yokmuş gibi yaşamak ve bunu çocuğunuza istemeden de olsa hissettirmek çocuğunuz için sinir bozucu olabilir!

Bu daha sonrası içinde iyi bir pratik olacaktır. Kardeşler her zaman iyi geçinemeyebilirler; o zamanlarda bazen onlara yardım edebilirsiniz bazense edemeyebilirsiniz, ama şu an yardımcı olabilirsiniz! Büyük çocuğunuzu "bu değişimi sevmesi için" ikna etmeyeceksiniz. Bu zaman alacaktır ve her zaman küçük bir kardeş sahibi olmayı sevmeyebilirler de. Ancak hissettiği öfkeyi ve hayal kırıklığını, onun ailenizdeki değerini ve ona olan sevginizi vurgulayan kelimeler kullanarak bir nebze olsun azaltabilirsiniz. Büyük çocuklar bazen yeni gelen kardeşin iyi yanlarını göremeyebilir, anlayamayabilirler. Onlara yardım etmek ebeveynlere kalmıştır!

Derleyen: Ezgi Emiroğlu
Kaynak: Deborah Gilboa, Everyday Family

0
Zorbalığı 4 Yöntem ile Yenin! Kontrolü Ele Alın
Çocuklardaki Davranış Problemlerinin Ebeveynin Tek...

Related Posts

Bağlantılar

Nesil Aile Danışma Merkezi


Çalışma Saatlerimiz

  • Hafta İçi: 9:00 - 18:00
  • Cmt: 9:00 - 18:00
  • 0212 225 0444
  • 0533 472 6120

Adresimiz

Süleyman Seba Cd. No:62 Spor Ap. Kat:1 Daire:2
Vişnezade / Beşiktaş/ İstanbul
  • 0212 225 0444
  • 0533 472 6120


0
Paylaşım